مخالفت پرستاران با تصمیم عجولانه وزارت بهداشت

نحوه پرداخت علی الحساب کارانه پرستاری، آن هم بعد از ۱۵ سال انتظار برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، با واکنش پرستاران مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شاید بتوان قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را، تنها قانون مجلس شورای اسلامی در دو دهه اخیر دانست که به رغم اکثریت قاطع آرای نمایندگان، همچنان بر زمین مانده بود.

این قانون در تابستان ۱۳۸۶ به تصویب رسید و از آن روز تا سال ۱۴۰۰، به انحای مختلف امکان اجرایی شدن آن فراهم نشده بود. هر کدام از وزرای بهداشت که از سال ۸۶ بر مسند کار قرار داشته اند، وعده پرداخت تعرفه‌های پرستاری را می‌دادند؛ اما هیچ خبری نمی‌شد و در نهایت، وزیر دیگری بر مسند کار قرار می‌گرفت و همین داستان تکرار می‌شد.

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را می‌توان ام المطالبات جامعه پرستاری کشور دانست که در این سال‌ها برای اجرایی شدن آن، لحظه شماری می‌کردند.

نیروهای پرستاری در بیمارستان‌ها، خدماتی را به بیماران ارائه می‌دهند که متأسفانه پول این خدمات به جیب آنها نمی‌رود و همین موضوع، محل انتقاد و شکایت پرستاران بوده است.

در واقع، نیروهای پرستاری معتقدند چرا باید پاسخگوی کم و کیف خدماتی باشند که بابت آنها پولی نمی‌گیرند. از همین رو، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری آمد تا حق و حقوق پرستاران از خدماتی که به بیماران ارائه می‌دهند، وجاهت قانونی بگیرد.

سرانجام و بعد از سال‌ها انتظار برای اجرایی شدن قانون خاک خورده تعرفه گذاری خدمات پرستاری، مقرر شد از سه ماهه آخر سال ۱۴۰۰، شرایط پرداخت تعرفه‌های پرستاری فراهم شود و برای آن نیز اعتبار جداگانه ای تخصیص یافت. اما، باز هم خبری از پرداخت تعرفه‌ها نشد.

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با بیان اینکه تعرفه گذاری خدمات پرستاری ۱۵ سال پیگیری شد و الان به ابلاغ و اعتبارات آن رسیده‌ایم، گفت: الان باید به خوب اجرا شدن آن توجه کنیم. تعرفه گذاری خدمات پرستاری یک ستون هویتی است؛ ما تا پیش از این می‌گفتیم در بیمارستان‌ها همه خدمات به جز خدمات پرستاران تعرفه دارد و بنابراین اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری به بحث هویت شغلی کمک می‌کند؛ بحث دیگر استقلال شغلی است که در حال حاضر پول برخی خدماتی که پرستار انجام می‌دهد را به خودش نمی‌دهند و بنابراین باید پول خدماتی که پرستاران ارائه می‌دهند، برای خود آنها لحاظ شود.

به نظر می‌رسد برخی‌ها دوست ندارند که پرستاران بابت خدماتی که ارائه می‌دهند، پولی دریافت کنند. از همین رو، به دنبال بهانه تراشی و سنگ اندازی در مسیر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستند. به طوری که هر بار که شرایط پرداخت تعرفه‌های پرستاری فراهم می‌شود، به یکباره همه معادلات به هم می‌ریزد. درست مثل همین مورد آخر که قرار شد کارانه پرستاران به صورت علی الحساب پرداخت شود تا شرایط اجرای کامل آن در سراسر کشور فراهم شود. اما، جامعه پرستاری نسبت به خلف وعده وزارت بهداشت، به شدت دلخور و رنجور است.

جامعه پرستاری معتقد است که وزارت بهداشت می‌خواهد در آستانه روز پرستار، هر طور شده روند اجرای پرداخت کارانه پرستاران آغاز شود. اما، جامعه پرستاری از نحوه اجرای قانون گلایه مند است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با عنوان این مطلب که پرداخت‌های اخیر وزارت بهداشت به هیچ وجه مورد تأیید ما نیست، گفت: پرداختی‌های اخیر و علی الحساب وزارت بهداشت، بسیار ناچیز است و نه تنها قابل پذیرش نیست بلکه واریزی انجام شده برای سطوحی از دریافت کنندگان توهین آمیز است.

وی افزود: این رفتارها مبتنی بر کج سلیقگی و ناشی از اجتهادات شخصی و خلق الساعه برخی از مدیران است. عدم عمل به مشورت‌های توافق شده، فقط سبب نارضایتی بیشتر پرستاران و عدم اعتماد آنها به قول و عمل مسئولان شده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اظهار تأسف از اینکه وزارت بهداشت حتی به دستورالعمل‌های ابلاغی خود هم پایبند نیست، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید هر چه زودتر اصل قانون را طبق توافقات و مستندات قانونی اجرا کند و نباید پرداخت علی الحساب هر پرستار در ماه کمتر از سه میلیون تومان باشد.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه باید کل بودجه تعرفه‌های پرستاری در مسیر خودش هزینه شود، گفت: از پرستارانی که ماهانه کمتر از سه میلیون تومان دریافت کرده اند، می‌خواهیم این مبالغ را قبول نکنند تا اصلاح شود.

در همین حال، شمس الدین شمسی رئیس شورای عالی نظام پرستاری، گفت: برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بودجه در نظر گرفته شده اما سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کند که بودجه ندارد و آن را تخصیص نمی‌دهد. مسئولیت عدم اجرای قوانین در حوزه پرستاری، برعهده وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی است و این دستگاه‌ها باید پاسخگوی نارضایتی پرستاران از وضعیت موجود باشند.

وی افزود: اگر التهاب و اعتراضی در جامعه پرستاری رخ بدهد مسئولین این سه دستگاه باید پاسخگوی این اعتراضات باشند.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری خاطرنشان کرد: ما خواستار اجرای سریع، کامل و بدون چون و چرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هستیم زیرا جامعه پرستاری از وعده‌هایی که شنیده، خسته است.

در نامه‌ای هم که رئیس کل سازمان نظام پرستاری به وزیر بهداشت نوشته بود؛ به این موضوع اشاره شده که پرستاران از نحوه پرداخت علی الحساب کارانه پرستاری، آن هم بعد از گذشت ۱۵ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، گلایه دارند.

با توجه به اعتبار مصوب مجلس، منابع حاصل از اجرای تعرفه‌ها در سال ۱۴۰۱ و نیز معوقات مربوط به سه ماه پایانی سال ۱۴۰۰ و ابلاغ تمامی دستورالعمل‌های قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به معنای واقعی و کامل اجرایی می‌شد یا حداقل بر اساس توافق با معاونت توسعه وزارت بهداشت، به میزان ۸ ماه از مطالبات مربوط به قانون تعرفه گذاری، به صورت یکجا پرداخت می‌شد.

این در حالی است که اعلام محاسبه ضریب اشغال تخت برای پرداختی علی الحساب، از طرف یکی از مسئولین حوزه مالی وزارت بهداشت و مبنا قرار گرفتن آن توسط مراکز تشخیصی درمانی سبب نارضایتی شدید و گلایه کادر پرستاری شده است.

به نظر می‌رسد در آستانه فرا رسیدن روز پرستار، وزارت بهداشت می‌خواهد به طریق ممکن این قانون را اجرایی کند، حتی به قیمت نارضایتی پرستاران از نحوه اجرای آن و همین موضوع موجب شده تا کادر پرستاری از وزیر بهداشت بخواهند عجولانه برای آنها تصمیم گیری نشود.

کد خبر 5639982

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی رضا IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   35 5
   خدا لعنتشان کنه که فقط از نام پرستاران سو استفاده کردند نه فوق العاده خاص دادن نع تعرفه گذاری حقوقمان از معلمها پایین تر شده بر مسببینش لعنت فقط استثمار می کنند ما را عیچ ارزشی برایمان قائل نیستن
   • فاخته IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    5 13
    مگه معلمان چه گناهی کردن که باید از همه کمتر حقوق بگیرن . پرستار زحمت میکشه درست ولی وقتی بیمار مرخص شد و از بیمارستان رفت دیگه پرستار هیچ مسئولیتی درقبالش نداره معلم بیچاره باید نه ماه ۴۰ دانش آموز با خانوادش تحمل کنه . آخرش هم میگن معلما سه ماه تابستون تعطیل هستن .
   • علی IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    0 0
    ظاهراً شما فک می کنی قشر برتری هستید و معلما قشر فرودست! والا خیلی وقاحت داره خودتو با معلم مقایسه می کنی! نصف بیشترتون از دانشگاه..... مدرک گرفتید! معلما جزء باسوادترین قشر جامعه هستن!
   • محسن IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
    0 0
    در جواب فاخته: کسی منکر اهمیت معلمی در آینده کشور نیست من خانمم معلمه و واقعاً کمه حقوقش ولی اینکه معلما میگن پرستارا زیاد میگیرن حرف درستی نیست چراکه من سه برابر یک معلم شیفت میدم اونا در هفته ۲۴ ساعت موظفی دارن و من ۴۴ ساعت + ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت اضافه‌کاری اجباری
  • روح اله صالحی IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   26 3
   خدمت من شروع شد این قانون تصویب شد، خدمت من داره تموم میشه وزیر هنوز داره وعده میده، انشااله برای سرای آخرتمون، آقای مسئول اگر یک خطایی از پرستار سربزنه حکمش تا ظهر همانروز میاد تا شب میشه قانون،تا فرداش تصویب میشه،فردا صبح اول وقت بهش ابلاغ میشه در پرونده اش لحاظ میشه، ۲۰ سال😡
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   9 42
   خوش به حالشون.کاش منم مرستار بود.تعرفه خدمات یعنی چه؟پس حقوق برا چی میگیرن؟هم حقوق و هم جداگانه برا هرکاری یه مبلغ جداگانه.مگه دکتر برا هرکار پول جدا میگیرن؟مث اینکه پزشک برا دیدن مریض یه مبلغ برا گرفتن فشارش یه مبلغ جدا برا معاینه حلق وگلو دوباره جدا پول بگیره 🙄قراره ۳۵ میلیون به پرستار حداقل بدند
   • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
    0 0
    بنده خدا پس چی پزشک حتی برای کاری که خودش انجام نمیده پول میگیره سونداژ نمیکنه رگ نمیگیره ولی پول این خدمات به حساب پزشکا زده میشه
   • DK ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
    0 0
    خاک توی سرت این طرز فکرت. هیچوقت هیچوقت هیچوقت تا جای کسی نبودی حتی برای یک روز راجع بهش قضاوت نکن.
   • IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    15 2
    شما وقتی از چیزی خبر نداری حرف نزن نمیگن لالی پزشک برای هر مهرش توی پرونده بیمار تعرفه میگیره جدا از هر پروسیجری که انجام میده
   • GB ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    10 1
    وقتی نمیدونی چرا الکی حرف میزنی عزیزم؟
   • صادق IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    10 1
    دقیقا برای هر کاری یه چیز جدا پزشکا میگیرن. خیلی از خدمات پرستاران فراتر از کار موظف آنها هست که انجام می‌دهند. 35 میلیون؟ اگه دادن با تو نصف میکنم. شماره بذار...
   • محمد IR ۰۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    10 1
    35 میلیون؟!؟! ماهی ۳۰۰ تومن تا ۱ تومن دادن بعنوان تعرفه! هر جا هر طور دلش خواسته واریز کرده. شما باید پرستار باشی تا بفهمی تو وزارت بهداشت چه خبره. و به جیب تو پرستار چقدر میره. نه رفاهیات. نه بن. نه حق مسکن. نه غذا. نه مرخصی. نه شیفت درست. نه حق اضافه کاری . و هزارتا نه دیگه که کارمندا میگرن
   • علی IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    7 2
    وقتی که شما از کارای که پرستارا انجام میدن بی خبری اینو میگی کاشکی یروز بیای ت بخشای مختلف و ببینی که پرستارا چقدر زحمت میکشن
   • ققنوس IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    7 2
    تو یه بیمارستان اگه پرستار نباشه ، پزشک حتی یه سرم هم نمیتونه به مددجو بده و اگه بیمارستان دولتی و آموزشی هم باشه که وظیفه ی جلوگیری از اشتباهات رزیدنتها باز هم با پرستاره اما اختلاف دریافتی ها اندازه فاصله زمین تا آسمونه ،
   • فاطمه IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    0 0
    لطفا شما دخالت نکن وقتی چیزی نمیفهمی
   • مهدی IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    0 0
    سلام.وقتی از چیزی اگاهی نداری سکوت کنی بهتره،دوست عزیز یکی از سخت ترین مشاغل پرستاری هست،من که بازنشسته این شغلم ،راضی نمیشم هیچکدام از اعضای خانواده ام و هر کس که از من مشورت میگیره وارد این شغل بشه،فوق العاده سخت و زیانبار ،تازه باید فحش خورت هم خوب باشه.من که ۳۰ سال زندگی نکردم .
   • پزستار IR ۰۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
    0 0
    شما که سواد و اگاهی کافی نداری ، حرف مفت نزن
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   19 6
   هیچ کس نگیره روز پرستار هم اعتصاب کنند
   • الف AE ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
    0 0
    چرت و پرت میگی واسه خودت هااا حقوقای چند میلیونی دکترا رو در نظر نمی‌گیری بعد به تعرفه پرستارا گیر میدی ایشالا خدا به تو هم پول بده از عقده های درونیت کم بشه اینقد به این و اون که به تو ربط ندارن گیر ندی
   • الف AE ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
    0 0
    چرت و پرت میگی واسه خودت هااا حقوقای چند میلیونی دکترا رو در نظر نمی‌گیری بعد به تعرفه پرستارا گیر میدی ایشالا خدا به تو هم پول بده از عقده های درونیت کم بشه اینقد به این و اون که به تو ربط ندارن گیر ندی
   • محمد IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    3 0
    سواد نداری دخالت نکن
  • حسام IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   بابا چرا تو ایران بمونیم.... به عنوان یک دانشجو پرستاری اعلام میکنم در اولین فرصت از ایران خواهم رفت وعده دروغ هم برا خود مسولین....
  • من IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   وزیر بی لیاقت
  • AE ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   اتفاقا خدمات بیشتر اذیت میشن حقوقی هم دریافت نمیکنند
  • حسن ج IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   حالا خوبه از پرستاران یکی هست دفاع بکنه جای بی صاحب اونجاست که یکی نمیگه قانون تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی بعد از ۳۰ سال به کدوم جهنم دره ای رفت چرا یکی داد این همه آدم رو نمی بینم واقعا اینقدر چشماشون ضعیفه متاسفم
  • پرستارم IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   یعنی کوفتتون بشه با این همه خوردن پول پرستاران که این همه زیر بار مسئولیت هستن و این همه کار میکنن...این تعرفه ای که از سال۸۶ پی اش هستیم اینه اونم با این همه ضریب کم یعنی چی آخه این چندرغازم شد تعرفه.!؟..یه چیز ناچیزی انداختن حسابمون میگن تعرفه و از اونور چیزهای دیگه رو حذف کردن...تا کی ناعدالتی..؟
  • حسن IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   مافیای بیمه ها،،،،مانع اصلی پرداخت تعرفه پرستاری لعنت برظالمان😭
  • بی نام IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   2 2
   میخوان کاری کنن که دوباره اعتصاب پرستارا شروع بشه خدااااااااااا
  • سعید US ۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   4 18
   چه شانسی ماها با فوق لیسانس مهندسی بیکاریم حضرات چندتا چنتا حقوق میخواند طلب کارانه
   • شامی IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
    1 0
    عزیزم از همون اولش سعی میکردی شغل درستی انتخاب کنی،دانشگاه دولتی بارتبه عالی پرستاری روزانه قبول شدیم و درس خوندیم،باید یه فرقی با مهندسی دانشگاههای بدون کنکور داشته باشیم
   • محسن IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
    0 0
    استاد پرستارها هم نه تنها فوق‌لیسانس دارن بلکه استاد تمام هم دارن پس مدرکت رو به رخ ما نکش
  • کامیار IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   14 2
   هیچ شغلی به اندازه پرستاری سخت نیست واقعا زحمت میکشن،نه مرخصی درست وحسابی نه حقوق خوبی،همش شیفت ، آقای معلم شما هم زحمت میکشید،ولی شما تمام ایام عید خونه تشریف داری گرد وخاک میشه تعطیلی،تعطیلات رسمی تعطیلی،عزای عمومی باشه تعطیلی،ولی پرستار هیچ گونه تعطیلی ندارد.
   • ققنوس IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
    7 2
    علاوه بر فرمایشات شما ، شبکاری هم ندارند ، در معرض هزار نوع عفونت بیمارستانی و بیماری و ... هم نیستند و اگه اشتباهی هم مرتکب بشن و یا سوء تفاهمی پیش بیاد حین کار کسی کاری به کارشون نداره و دادگاهی نمیشن ، از سه ماه تعطیلی هم که نگم براتون ....
   • فرهنگی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
    1 1
    جنابعالی خسته جسمی و بنده روحم خسته است سروکله زدن با دانش آموزان این زمانه و.....ناراحتی کارت ول کن خاک بر سر مردم اون مملکتی که ارزش معلم نمیدونه ....جامعه ای که به معلم ارزَش قائل بشه حتما پیشرفت میکنه التماس تفکر
   • محسن IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
    0 0
    در پاسخ به آقا یا خانم فرهنگی: معلمی واقعاً شغل تاثیرگذاریه و کسی منکر این نیست ولی چرا همیشه برای احقاق حقوق خودمون دوست داریم دیگران رو پایین بکشیم؟ چرا نباید تلاش کنیم که حقوق خودمونو بگیریم و رشته‌ی خودمونو بالا بکشیم؟؟
  • سلمان IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   5 1
   از پرستارانی که بعد کرونا خانه نشین کردید چه خبر؟؟؟
  • سیمین IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   13 1
   واقعا سخت ترین و پردردسرترین شغل پرستاریه بعداز ۵سال کار روح وروان و فیزیک بدنیت ۴۵سال پیرتر میشه پرستار نیستم دیدم که میگم تورو خدا مسئولین حقوق این قشرو پایمال نکنن😭
  • AE ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   0 0
   همه این مشکلات جای خودش باز نمیدونم بی عدالتی وسلیقه ای پرداخت کردن همین حداقل تعرفه از طرف مسولین بیمارستانها رو کجای دلمون بزاریم. از مسولین نظام پرستاری خواهش میکنم ب نحوه اختصاص تعرفه پرستاری از طرف مسولین بیمارستانها ورود پیدا کنن
  • شهریار IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   0 0
   متاسفانه ما پرستارها تا زمانیکه وزارتخانه جدا نداشته باشیم وضعمون همینه، وزارت بهداشت پزشک سالاره، گرفتن حق و حقوق ما پرستارها چیزی فراتر از سازمان نظام پرستاری نیاز داره، تا حالا کدوم پرستاری وزیر بهداشت شده؟؟ مارو برده میدونن و بس
  • ناشناس IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   0 0
   اول اینکه هر معلمی در ماه اگه 15شب نخوابه و در سال شیش ماهش بر بالین بیمار با اون همه استرس باشه اون وقت میفهمه که پرستاری شغل نیست و عبادته.دوم اینکه من چندین ساله کار میکنم و ماهی هم 120ساعت اضافه کار دارم خدا شاهده با اضافه کار و کارانه و حقوق از سیزده میلیون بیشتر نشده
  • فقط خدا IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
   0 0
   ققنوس خان فکر کنم ۳ ماه تعطیلی معلما تو یکی رو خیلی عذاب میده ....مواظب باش