۳۰ آذر ۱۴۰۱، ۱۵:۲۲

نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

در ادامه به طور مختصر قصد داریم به بررسی و نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در ساختمان بتنی و فلزی بپردازیم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در ساخت و ساز پروژه‌های ساختمانی، عوامل متعددی دخیل هستند که برای محاسبه و برآورد مصالح مصرفی، نمی‌توان هیچ‌یک از آنها را نادیده گرفت.

بر همین اساس، در پروژه‌های بتن آرمه و همچنین در سازه‌های فلزی، نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع، نسبت به عوامل مختلف، متفاوت خواهد بود.

در این بخش به طور مختصر قصد داریم به بررسی و نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در ساختمان بتنی و فلزی بپردازیم. ولی برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با مراجعه به سایت آهن اسپات، می‌توانید از جزئیات بیشتری در این مورد آگاه شوید.

عوامل مؤثر بر میزان مصرف میلگرد در یک متر مربع

قبل از شروع ساخت و ساز، نکات بسیار مهمی وجود دارند که حتماً باید به آنها توجه کافی کرد. این نکات عبارتند از:

۱- توجه به آئین‌نامه‌های ساخت و ساز:

آئین‌نامه‌های ساخت اسکلت ساختمان به مرور زمان، در اثر تغییر قوانین و استانداردها، طبق شرایط محیطی، اصلاح می‌شوند. به همین علت ممکن است بر اثر در نظر گرفتن برخی عوامل، آئین‌نامه‌های جدید با قوانین قبلی متفاوت باشند. دقت به این تغییرات بسیار حائز اهمیت است. چرا که بدون مطالعه قوانین جدید و عدم رعایت آنها، برآورد و محاسبات مصالح اعم از مقدار میلگرد مصرفی، ممکن است مورد تأیید قرار نگیرند.

۲- توجه به محل بنا یا سازه:

موقعیت مکانی بنا هنگام ساخت و ساز، یکی از عواملی است که بر میزان میلگرد مصرفی تأثیرگذار است. زلزله خیز بودن و نوع بستر محل، رطوبی بودن، بارش‌های سنگین باران و برف و نظایر اینها از مهم‌ترین مواردی هستند که باید در تهیه نقشه و فونداسیون لحاظ شوند.

۳- توجه به کاربری ساختمان:

مسلماً ساختمان‌های عمومی از لحاظ کاربری در مقایسه با ساخت و سازهای شخصی، تفاوت عمده‌ای دارند. اماکن عمومی به علت پرتردد بودن باید از استحکام بالایی برخوردار باشند. به همین علت، استاندارد میزان مصالح و میلگرد مصرفی در هر متر مربع در ساختمان‌های بزرگ و همچنین مجتمع‌های مسکونی عظیم، متفاوت خواهد بود.

۴- نوع اسکلت ساختمان:

از آنجایی که نوع اسکلت بتنی یا اسکلت فلزی در چگونگی اجرای فونداسیون نقش اساسی دارد؛ بنابراین نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر مترمربع از سازه‌های اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی، متفاوت است.

۵- در نظر گرفتن ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان:

مشخص است که هرچه ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد، وزن اسکلت ساختمان هم بیشتر خواهد شد؛ که در انتخاب اندازه، تعداد و فاصله‌ی میلگردها تأثیرگذار خواهد بود.

۶- تعداد و فاصله‌ی ستون‌ها:

تعداد میلگردهای مورد استفاده در طراحی هر ستون و فاصله ستون‌ها، بر اساس نقشه ساختمان، متفاوت خواهد بود. چرا که ستون‌های هر سازه در اشکال و اندازه‌های مختلفی می‌توانند طراحی شوند.

۷- نوع سقف در ساختمان:

نکته دیگری که نباید از نظر دور بماند، توجه به نوع سقف ساختمان است. مهندسین و سازندگان، بنابه شرایط سازه و قیمت مصالح، از سیستم‌های متفاوتی برای اجرای سقف استفاده می‌کنند. این مورد نیز در محاسبه میلگرد مصرفی باید لحاظ شود.

۸- میزان بودجه برای ساخت و ساز:

بودجه تعیین شده در امر ساخت و ساز، بر چگونگی ساخت بنا و تهیه نقشه آن تأثیرگذار است. بدین جهت، باید مساحت و تعداد طبقات ساختمان و نحوه تقسیم‌بندی محیط ساخت و ساز را در نظر گرفت. به طور مثال اگر قصد استفاده از میلگرد ۱۶ ذوب آهن را دارید، می‌توانید قبل از خرید با ا ستعلام قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان از آهن اسپات، بودجه پروژه خود را تخمین بزنید.

بنابراین متناسب با نقشه، مقدار میلگرد مصرفی را تعیین کرد. مشاوران و کارشناسان آهن اسپات آماده ارائه مشاوره در این رابطه هستند.

نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

برای محاسبه باید نوع سازه و قسمت‌های مختلف ساختمان مانند فونداسیون، مساحت ساختمان، تعداد طبقات، تعداد ستون‌ها و سقف به طور جداگانه در نظر گرفته شوند.

نوع سازه در محاسبه میلگرد مورد نیاز، بسیار مهم است، چراکه برای هر نوع اسکلتی، مقدار معین میلگرد، تعریف شده‌است. برای هر ستون، در ساختمان‌های اسکلت بتنی ۱۲ الی ۱۸ کیلوگرم میلگرد در نظر می‌گیرند. اما برای محاسبه میلگرد مورد نیازِ سقف، لازم است تا نوع سقف را بدانیم.

اگر می‌خواهید از میلگرد سایز ۱۰ استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم با خرید میلگرد ۱۲ با ارزان‌ترین قیمت در آهن اسپات خرید به صرفه را برای خود رقم بزنید.

نحوه محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع

در مرحله آخر، با ضرب مقدار وزن میلگرد مورد نیاز برای هر متر مربع، در کل مساحت سازه، وزن کل میلگرد به‌دست می‌آید.

محاسبه میلگرد فونداسیون

برای محاسبه سطح مقطع از فرمول‌های زیر استفاده می‌شود و در آخر، اعداد به‌دست آمده با هم جمع می‌شوند.

در این فرمول، کاور میلگرد عبارت است از حداقل فاصله رویه میلگرد اعم از طولی و عرضی تا نزدیک‌ترین سطح بتن.

(طول کاور × ۲) – (طول خم × ۲) + طول مقطع = طول میلگرد طولی

(طول کاور × ۲) – (طول خم × ۲) + عرض مقطع = طول میلگرد عرضی

طول میلگرد × (تعداد + وزن واحد طول میلگرد) = میلگردهای تقویتی در فونداسیون

فرمول وزن کل میلگرد ساختمان

با استفاده از این فرمول، وزن کل میلگرد ساختمان بدست می‌آید:

Wt = {(W۱ + W۲)} * A + W۳

وزن کل میلگرد ساختمان:Wt

وزن کل میلگرد در اسکلت: W۱

وزن کل میلگرد در سقف: W۲

: وزن کل میلگرد در فونداسیون

به طور خلاصه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع به این ترتیب است:

میلگرد مورد نیاز در ساخت سقف تیرچه بلوک به ازای هر متر مربع از زیر بنا بین ۵ تا ۷ کیلوگرم

در سقف دال بتنی توپر برای هر متر مربع زیر بنا ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم

میلگرد مورد نیاز برای سقف کامپوزیت: ۸ الی ۱۲ کیلوگرم

اسکلت بتنی:

با قاب خمشی و دیوار برشی در هر متر مربع ۳۵ تا ۶۰ کیلوگرم

با قاب خمشی ویژه حدود ۴۵ تا ۷۰ کیلوگرم

با قاب خمشی معمولی حدود ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم

اسکلت فلزی:

با مهار بندی هم مرکز ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم میلگرد

با مهار بندی غیر هم مرکز ۵۰ تا ۷۵ کیلوگرم

با قاب خمشی معمولی ۶۵ الی ۹۰ کیلوگرم

با قاب خمشی ویژه ۷۰ تا ۱۱۵ کیلوگرم

با مراجعه به سایت آهن اسپات می‌توان قیمت انواع میلگرد را بر اساس سایز، نوع، جنس و کارخانه سازنده، محل تحویل و نوع کاربرد آنها مشاهده کرد و اطلاعات مفیدی درباره انواع مختلف هر کدام از آنها به‌دست آورد و با خرید آنلاین میلگرد از آهن اسپات در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

آهن اسپات قیمت روز مقاطع فولادی تولیدکنندگان کشور را به صورت مستمر منتشر می‌نماید. همچنین استعلام قیمت لحظه‌ای آهن‌آلات به صورت شبانه‌روزی و انتخاب و خرید انواع محصولات فولادی به صورت آنلاین از سایت آهن اسپات میسر شده‌است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5661659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha