جهاد کشاورزی به‌جای واردات گوشت از دامداران حمایت کند

اردبیل-نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: وزیر جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد چرا به‌جای اختصاص ارز به واردات گوشت خارجی از دامداران داخلی در تهیه نهاده‌های دامی حمایت نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل اظهار کرد: از اهالی محترم استان قلبا تشکر می کنم که در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۹ میلیارد تومان به ستاد دیه برای آزادی زندانیان مالی کمک کردند و این نشان می‌دهد که استان از ریشه های بزرگ عاطفی، انسانی و دینی برخوردار است و این هم افتخار بزرگی برای استان است و هم ظرفیت عظیمی برای کارهای عام المنفعه است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۷ میلیارد تومان نیز طلبکاران عفو کرده اند که جدا جای تحسین و تشکر است.

جهاد کشاورزی به جای واردات گوشت از دامداران حمایت کند

امام جمعه اردبیل با انتقاد از افزایش قیمت گوشت و تعطیلی دامداری ها خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: از وزیر جهاد کشاورزی سوالی داریم البته این سوال را باید نمایندگان بپرسند ما به جای نمایندگان می پرسیم آن زمان که با حذف ارز ترجیحی قیمت نهاده های دامی مثل جو و علوفه بالا رفت و دامداران خرد در روستاها و قشلاقات مجبور به حذف دامداری شدند چرا نتوانستید پیش بینی کنید که با تعطیلی دامداری ها در روستاها و قشلاقات قیمت گوشت به شدت بالا می رود.

عاملی ادامه داد: آن زمان که اکثر دامداران دام خود حتی دام های مولد را به بازار ریختند و قیمت گوشت پایین آمد چرا متوجه نشدید که این اقدام آنها بازار سیاهی را در پی دارد.

امام جمعه اردبیل افزود: اگر متوجه شدید کاری نکردید جرم بزرگی را مرتکب شده اید و اگر نتوانستید پیش بینی کنید پس شما در کار کشاورزی تخصص ندارید.

عاملی تصریح کرد: الان در میادین شهرهای بزرگ گوشت خارجی پخش می شود اگر ارز آن را به دامداران می دادید با یک تیر دو نشان می زدید اکثر عشایر و ساکنین مناطق عشایری ما به علت کمبود و گرانی نهاده های دامی، کمبود آب شرب و عدم صرفه اقتصادی نگهداری احشام حتی دام های مولد و آبستن خود را به ناچار می فروشند.

وی گفت: دام‌های سبک منطقه عشایر ما اکثراً از نژاد برتر هستند که این نژادها در برابر امراض و بیماری ها مقاوم تر بوده و در زاد و ولد، شیردهی و گوشت بازدهی بالایی دارند این نژادها سرمایه و ذخیره ژنتیکی استان است و نباید از بین برود.

دولت در تامین کالاهای اساسی مردم تعلل نکند

خطیب جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه کمبود یک کالای ضروری باعث زیر سوال رفتن دستاوردهای عظیم نظام اسلامی می شود، تصریح کرد: وزرا و تمام نمایندگان توجه کنند که گاهی با قصور در تامین یک کالای ضروری کل دستاوردهای با عظمت نظام اسلامی را در نگاه عموم زیر سوال می برید.

عاملی ادامه داد: جمهوری اسلامی از حیث علمی، تکنولوژی های صنعت، پزشکی، صنعت پالایشگاهی، پتروشیمی، هوافضا و… کار کارستان کرده است اما شما با قصور در تامین یک کالای ضروری همه چیز را بر باد می دهید این انقلاب حیف است که شان آن به خاطر چند قلم کالای ضروری شکسته شود و غرور مقدس ملت انقلابی ما جریحه دار شود.

وی اظهار کرد: من از شخص رئیس جمهور می خواهم در خصوص چند قلم کالای ضروری که سفره اقشار ضعیف و متوسط با آنها آباد است درایت به خرج بدهند در مسئله دارو کوتاهی نکنند اگر اقلام ضروری تامین شود ملت ما در خصوص کالاهای تشریفاتی روی عزت کشور معامله نمی کند و داغ فراموش نشدنی را به قلب دشمن غدّار می گذارد.

امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: یک سوال در ذهن ملت ما هست و تا حال حل نشده است اگر نرخ دلار متلاطم می‌شود باید بر اجناسی تاثیر بگذارد که مواد اولیه آنها از خارج وارد می شود اما چگونه است که قیمت بسیاری از اجناس نیز که هیچ ربطی به خارج از کشور ندارد و تماماً تولید داخلی هستند بالا می رود.

عاملی تصریح کرد: اینجا هم دولت مسئولیت دارد و هم فروشندگان و تولید کنندگان همه بدانند که دود این بی انصافی به چشم همه حتی خائنین خواهد رفت از مرد ساده ای پرسیدند اصول دین چند تا است گفت دو تا اول عدل دوم انصاف.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با انتقاد از گران فروشی و احتکار برخی ها در بازار خاطرنشان کرد: در دوران محاصره که دشمن می‌خواهد کشور ما را از روی نقشه حذف کند هرگونه احتکار و گران فروشی خنجر از پشت به کشور و به ملت است نباید گفت اگر بفروشم نمی توانم دیگر به این قیمت بخرم با خداوند معامله کنید بفروشید در این صورت قطعاً اثر معامله با خدا را می بینید تجارت با خداوند یک فرق مهم با تجارت عادی دارد هر تجارتی ممکن است سود دهد یا ضرر داشته باشد.

عاملی با اشاره به سوزاندن قرآن در سوئد و هلند به تبیین ابعاد این امر پرداخت و اظهار کرد: هم آتش زدن قرآن و هم اهانت به مقام معظم رهبری در نشریه شارلی ابدو فرانسه هر دو از یک مشرب و منهل آب می خورند و آن مشغول و غافل کردن مردم دنیا مخصوصاً مسلمان ها از توجه به جنایات سنگینی است که این روزها دولت تندرو و متشدد نتانیاهو در فلسطین اشغالی مرتکب می شود.

وی گفت: در خصوص سوزاندن قرآن توسط اروپایی ها چند نکته قابل توجه است اول اینکه این مسئله طبق قانون اروپایی ها ممنوع است آنها می گویند هر عملی که موجب بروز نفرت عمومی می شود عملی مجرمانه است و حتی آنها اجازه تعرض به رموز، پرچم و تابلوهای همجنس ها را نمی دهند و می گویند قشری از جامعه ما از آن ناراحت می شود تعرض به آنها انتشار نفرت در جامعه است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: اگر کسی یک کلمه از کشتار های اسرائیلی در خصوص کودکان و اعدام‌های روزانه اسرائیل در سوئد منتشر کند فوراً می گویند او حامی تروریسم و منتشر کننده نفرت است و برای او ۱۵ سال زندان طبق قانون صادر می کنند اما آنها اهانت به عقیده ۲ میلیارد مسلمان را انتشار نفرت نمی‌دانند.

عاملی افزود: عجیب این است که اگر کسی پرچم شذوذ جنسی را در سوئد آتش بزند قانون این کشور آن را جرم می داند و می گوید علت آن این است که عمل فوق باعث شده که تعدادی از هموطنان ما ناراحت گردند اما ناراحتی دو میلیارد مسلمان که هزاران نفر از آنها در سوئد زندگی می کند ایرادی ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ارائه تحلیلی از پشت پرده اهانت های مکرر غربی ها به مقدسات دینی مسلمانان گفت: این مسئله ظاهری دارد و باطنی، ظاهر آن اظهار نفرت از اسلام، مسلمان ها و قرآن است و اینکه قرآن با آموزه‌های خود اروپا را تهدید می‌کند اما مسئله اصلی این نیست علت اصلی و پشت پرده این است که یک فرد بسیار شرور و تندرو در کابینه نتانیاهو به نام بن غفیر به عنوان وزیر امنیت ملی وارد شده و به حرف هیچکس گوش نمی دهد و می گوید نه تنها نتانیاهو که حرف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها هم گوش نمی دهم.

استیضاح به بهانه امتیاز گرفتن خیانت در حق است

امام جمعه اردبیل با اشاره به اظهارنظر اخیر یکی از نماینده های مجلس شورای اسلامی در خصوص استیضاح وزرا گفت: اخیراً یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطلبی گفت که ملت ما را نگران کرد ایشان اظهار داشت که بسیاری از استیضاح ها حب و بغض شخصی است و نباید برای هر موضوعی از این ابزار استفاده کرد؛ اینکه مرکز حساس تصمیم گیری کشور که به تعبیر امام مجلس در راس امور است به مرکز حب و بغض تبدیل شود برای ملت ما اصلاً قابل قبول نیست.

عاملی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: من از نمایندگان سوال می کنم وقتی شما با تعداد زیادی استیضاح را امضاء می کنید و به هیأت رئیسه تحویل می دهید چرا در روز رای گیری تعداد امضاء کنندگان نصف می شود اگر وزیر واقعاً جای استیضاح دارد چرا کوتاهی کردید و اگر شایسته استیضاح نیست چرا استیضاح او را امضا کردید

وی افزود: این کار شما به حیثیت نظام اسلامی که محصول خون هزاران هزار شهید است صدمه می زند در یک نگاه خوش‌بینانه شما برای شهر خودتان امتیاز گرفتید و از استیضاح منصرف شدید اما اخذ امتیاز برای شهر کار نماینده نیست یا اینکه کار اصلی شما تصویب قوانین مترقی، نظارت بر حسن اجرای قانون و آوردن طرح‌های کلانی است که کشور را به سکوی پیشرفت تبدیل کند و آیا راه اخذ امتیاز صدمه به نظام اسلامی با استیضاح ابزاری است.

عاملی خطاب به وزیرانی که با لابی گری از استیضاح نجات پیدا می کنند، گفت: سخنی هم با وزیری دارم که با لابی‌گری از مهلکه استیضاح نجات پیدا می‌کند اگر استیضاح نمایندگان به حق بود چرا امتیاز دادی؟ تو باید کنارگیری می کردی و اگر استیضاح آنها به حق نبود باید مقاومت می کردی و حبل ریاست را بر غارب مرکب ریاست می انداختی آیا می دانید شما نیز با این کار روی حیثیت نظام اسلامی و خون شهدا معامله کردید؟

خطیب جمعه اردبیل در خاتمه گفت: این ناهنجاری ها در انتها به رای ملت بزرگ برمی گردد انتخابات مجلس در سال آینده برگزار می‌شود اینگونه حوادث هشدار بزرگی است و به همه ما می گوید که در انتخاب افراد برای اصلی ترین مرکز حساس تصمیم گیری کشور دقت کامل کنیم و بدون لحاظ مشارب سیاسی امانت را به صاحب امانت بسپاریم.

عاملی با اشاره به حادثه اخیر سفارت آذربایجان اظهار کرد: این اقدام را با اشد عبارات محکوم می کنیم همچنان که پلیس و وزارت خارجه اعلام کردند این حادثه انگیزه شخصی و خانوادگی داشته و نباید بر روابط دو کشور سایه افکند.

کد خبر 5693414

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha