عملیات کی‌روش در قطر: تغییر نسل، جوانگرایی و صعود به جام جهانی

دلایلی که فدراسیون فوتبال قطر سراغ کارلوس کی‌روش مربی سابق تیم ملی ایران رفته و ماموریت جدید او با «عنابی» تشریح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارلوس کی روش مربی پرتغالی پس از پایان جام جهانی ۲۰۲۲ از تیم ملی ایران جدا و دو روز پیش به صورت رسمی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال قطر معرفی شد.

قطر پیش از این با «فلیکس سانچز» اسپانیایی به مدت پنج سال کار می‌کرد و با این مربی به عنوان قهرمانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا هم دست یافت؛ هرچند که در جام جهانی ۲۰۲۲ سانچز با قبول سه باخت نتوانست برای قطر کار خاصی انجام بدهد.

همین مسئله باعث شد تا فدراسیون قطر در همان زمان برگزاری جام جهانی با کی روش وارد مذاکره بشود و با پیشنهاد بهتر او را برای جدایی از تیم ملی ایران قانع کند.

اما شاید برای خیلی‌ها این سئوال پیش بیاید که قطر به چه دلایلی سراغ کی روش رفته است. با توجه به اینکه فوتبال هجومی در کشورهای عربی به خصوص قطر و عربستان مورد پسند هواداران است، کارلوس کی روش که معمولاً با سبک بازی تدافعی و بسته شناخته می‌شود، با چه معیارهای دیگری مورد توجه فدراسیون قطر قرار گرفته است.

روزنامه «الشرق» قطر امروز در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت و از مهارت، بینش و تجربه بالای کی روش با هدف اصلی رساندن قطر به جام جهانی ۲۰۲۶ به عنوان دلیل اصلی انتخاب سرمربی سابق ایران نام برد.

این روزنامه در ابتدای گزارش خود با اشاره به خوش‌بینی قطری‌ها به انتخاب کی روش برای هدایت تیم ملی این کشور، نوشت: «مسئولان ورزش به این باور کامل رسیده‌اند که تیم ملی کشورمان باید چه در سطح کادر فنی و چه در سطح بازیکن به منظور افزایش جاه طلبی و جستجوی عناوین دیگر پس از قهرمانی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ و رسیدن به نیمه نهایی کونکاکاف ۲۰۲۱ و کسب مقام سوم در مسابقات قهرمانی جام خلیج فارس تغییر کند. در واقع تصمیم فدراسیون فوتبال تصمیم درستی بود.»