۴ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۴۶

ویرایش جدید مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ابلاغ شد

ویرایش جدید مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ابلاغ شد

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از ابلاغ ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان با عنوان سامانه گاز طبیعی در ساختمان توسط وزیر راه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه زمان انقضای ویرایش ۱۴۰۱ این مبحث، سه ماه بعد از تاریخ این ابلاغ بوده و تا سه آینده استفاده از هر دو ویرایش مبحث مجاز است، اظهار کرد: ویرایش پنجم نسبت به ویرایش چهارم نگاه قابل توجهی به موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی داشته است.

وی توضیح داد: از این رو جهت تغییر نام مبحث از لوله کشی گاز طبیعی به سامانه گاز طبیعی در ساختمان انجام شده تا موضوعات وسیع‌تری را شامل شود. همچنین ادغام فصل ۷ تحت عنوان دودکش‌های دستگاه‌های گازسوز با فصل چهارم با عنوان طراحی سامانه گاز به منظور پیوستگی هرچه بیشتر ضوابط مربوط به محصولات احتراق با مشخص فنی دستگاه‌های گازسوز انجام شده است.

وی افزود: دسته بندی ضوابط فنی انتخاب و نصب دستگاه‌های گازسوز بر اساس نوع کاربرد آنها در ساختمان و سهولت هرچه بیشتر استفاده از آن، اصلاح و به روز رسانی اشکال و جداول ارائه شده در متن و پیوست‌ها، تدوین ضوابط تعویض دستگاه‌های گازسوز در چهارچوب الزامات فنی آن با رعایت کامل ضوابط ایمنی و افزایش بازدهی در مصرف انرژی و ارائه ضوابط فنی نصب و بهره‌برداری از دستگاه‌های گازسوز با کارایی بالاتر برای اولین بار از دیگر ویژگی‌های این ویرایش به شمار می‌رود.

مانی‌فر یادآور شد: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان تلاش کرده تا در بازنگری و تدوین مقررات ملی ساختمان، موضوعات مهمی از جمله حفظ سرمایه‌های ملی، رشد و توسعه فناوری، روزآمدی مصالح و تجهیزات، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ارتقای ایمنی را مورد توجه قرار دهد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان یادآور شد: پس از گذشت دو سال از ابلاغ ویرایش چهارم مبحث هفدهم در سال ۱۴۰۱ و در اجرا مصوبات ابلاغ شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی انرژی در زمینه ناترازی مصرف گاز کشور، تدوین ویرایش پنجم در برنامه قرار گرفت. پیش‌نویس این مبحث در دو مرحله برای نظرخواهی عمومی منتشر و نتایج آن مدنظر قرار گرفت.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، مانی‌فر بیان کرد: نظرخواهی از پیش‌نویس ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان از طریق شرکت ملی گاز ایران، سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادارات کل راه و شهرسازی، شورای مرکزی و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به طور کتبی و جداگانه اخذ شده است.

کد خبر 6117334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha