عبور مشعل المپیک پکن از بام دنیا

مشعل بازیهای المپیک تحت تدابیر ویژه ای در مسیر حرکت خود از قله اورست (بام دنبا) عبور خواهد کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، با درخواست مسئولان اجرایی المپیک چین، کشور نپال با اتخاذ تدابیر ویژه ای به مدت 10 روز محور شمالی صعود به قله‌ اورست را مسدود خواهد کرد، تا مشعل بازیهای المپیک پکن درطی مسیر خود این بار بر فراز بلندترین قله جهان قرار گیرد.

"پریتوی سویا گورونگ" وزیرتوریسم کشورنپال اعلام کرد: از اعزام تیم‌هایی که قصد دارند طی روزهای اول تا دهم ماه می (10 تا 20 اردییهشت) به قله‌ اورست صعود کنند، جلوگیری خواهد شد.

این تصمیم درحالی اتخاذ می ‌شود که تعدادی از معترضان و جدایی ‌طلبان تبتی طی هفته‌ گذشته اعتراض خود را نسبت به گذشتن مشعل بازیهای المپیک پکن از منطقه‌ تبت اعلام کرده بودند.

با این حال مشعل بازیهای المپیک پکن در دهه‌ی اول ماه می (اواسط اردیبهشت) با همکاری مسئولان کشور نپال از فراز بام دنیا عبورخواهد کرد.
 
دراین راستا کمیته بین ‌المللی المپیک (IOC) هم نسبت به اتفاقات بوجود آمده درتبت اظهارنگرانی کرده است. کمیته‌ بین‌المللی المپیک نگران این موضوع است که در اثر ادامه‌ اعتراض‌های تبتی‌ها و اتفاق‌های صورت گرفته در این بخش از خاک چین، موضوع بایکوت بازیهای المپیک جدی‌تر گرفته شود. این بازی‌ها آخرین بار در سال 1980 و در شهرمسکو از سوی برخی کشورهای جهان تحریم شد.

در این ارتباط یکی از سخنگوهای کمیته بین ‌المللی المپیک هم به روزنامه‌ی دیلی تلگراف گفت: روشن است که ما نسبت به اتفاقات صورت گرفته در تبت بسیارنگران هستیم. وظیفه‌ ما این است که بازیهای المپیک را به خوبی سازماندهی کنیم. زمانی که عاملی بخواهد این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد، ما باید واکنش نشان دهیم.

بازیهای المپیک 2008 پکن ازهشتم لغایت بیست وچهارم ماه اوت سال 2008 (17 مرداد لغایت 2 شهریورسال 87) در شهر پکن پایتخت چین برگزارمی شود.

کد خبر 655816

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha