۸ اردیبهشت ۱۳۸۸، ۱۴:۳۸

8 اردیبهشت؛ روز جهانی نجات قورباغه ها/ خطر در کمین دوزیستان

8 اردیبهشت؛ روز جهانی نجات قورباغه ها/ خطر در کمین دوزیستان

تحقیقات نشان می دهد 32 درصد جمعیت جهانی قورباغه ها منقرض شده و یا در معرض خطر انقراض قرار دارند. این هشداری است که دانشمندان همزمان با 28 آوریل روز جهانی نجات قورباغه ها ارائه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امروز 28 آوریل (8 اردیبهشت) روز جهانی نجات قورباغه ها (Save the frog day) است. این روز در مقیاس جهانی برای بررسی موقعیت این حیوانات دو زیست گرامی داشته می شود.

براساس تحقیقات اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت 32 درصد از جمعیت قورباغه ها منقرض شده و یا در معرض خطر انقراض قرار دارند و 42 درصد دیگر نیز حال نابودی هستند. به این ترتیب دوزیستان در گروه مهره دارانی جای دارند که با بیشترین خطر انقراض مواجهند.

به خصوص 30 درصد از گونه های شناخته شده دوزیستان در سه مقوله ای جای دارند که بیشترین درجه تهدید را نشان می دهند. این سه گروه شامل "تهدید شده در موقعیت بحرانی"، "تهدید شده" و "در معرض آسیب" هستند.

براساس گزارش آنسا، از میان دلایل بسیار انقراض، قحطی و آلودگی آبها مهمترین علت انقراض قورباغه ها عنوان شده است. این دو مورد موجب می شود که عادات زندگی دوزیستان تغییر کند. برای مثال بوی نامطبوع آبها بر روی تولید مثل این حیوانات اثر می گذارد.

از دیگر دلایل انقراض می توان به توسعه شهرنشینی، کشاورزی بی رویه و گرمای جهانی اشاره کرد.

کد خبر 869026

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha