بقاع متبرک امامزادگان ۷۲ تن ساروق یکی از مراکز مذهبی، تاریخی و گردشگری استان مرکزی و محل حافظ قرآن شدن کربلایی کاظم ساروقی وضعیت مطلوبی ندارد.

بقاع متبرک امامزادگان ۷۲ تن ساروق در ۵۰ کیلومتری شهر اراک یکی از مراکز تاریخی و زیارتی منطقه است که در مناسبت‌های مذهبی محل تجمع مردم منطقه بوده است و همواره مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد.

امامزادگان ۷۲ تن ساروق از نوادگان و وابستگان به امام زین العابدین (علیه السلام) و امام باقر (علیه السلام) و امام کاظم (علیه السلام) هستند که به قصد زیارت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) عازم توس بودند و در زمان خلفای عباسی در این مکان به شهادت می‌رسند. تاریخ بنای این بقعه به دوران سلجوقی می‌رسد به‌طوری‌که بر یکی از صندوق‌های داخل مقبره تاریخ شهر الله رمضان ۶۰۰ هجری قمری حک شده که شاید در این تاریخ تعمیراتی در امامزاده انجام شده باشد.

اهمیت دیگر این مکان به زمان معاصر و معجزه قرن برمی‌گردد. کربلایی کاظم ساروقی در دوران جوانی و زمانی که از نعمت خواندن و نوشتن محروم بوده است در این مکان مورد عنایت ائمه معصومین علیه السلام قرار می‌گیرد و حافظ کل قرآن می‌شود. پس از این اتفاق کربلایی کاظم را نزد علما ایران، عراق و حجاز می‌برند و علمای مختلفی که برخی از آنان هنوز در قید حیات هستند این اعجاز الهی را تصدیق می‌کنند.

حال این مکان مقدس با این پیشینه تاریخی و ظرفیت بسیار زیادی که در حوزه مذهبی و گردشگری دارد از نابسامانی رنج می‌برد.

گفتنی است طرح مرمت و توسعه امامزادگان ۷۲ تن ساروق در مقاطع مختلف اعلام و اجرا شد اما به اتمام و نتیجه نرسید. وضعیت حال حاضر این مکان مقدس چندان مطلوب نیست و انتظار می‌رود متولیان امر برای ساماندهی آن تدبیری بیاندیشند.

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =