۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹، ۸:۴۰

گفتگوی مشروح مهر با نوذری /

وزیر نفت اختیار عمل می‌خواهد/ دلایل سه دهه تاخیر در ارائه اساسنامه نفت

وزیر نفت اختیار عمل می‌خواهد/ دلایل سه دهه تاخیر در ارائه اساسنامه نفت

وزیر سابق نفت با تشریح چالشهای پیش روی اجرای برنامه پنجم در صنعت نفت و دلایل سه دهه تاخیر در ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت، تفویض اختیار را یکی از عوامل انگیزشی در بین مدیران صنعت نفت دانست و گفت: باید به وزیر نفت متناسب با مسئولیتهایش اختیار عمل داده شود.

نام غلامحسین نوذری با دولت نهم عجین شده است؛ وزیری که بیش از 730 روز به عنوان سکاندار صنعت نفت در ساختمان 15 طبقه وزارت نفت در خیابان طالقانی فعالیت کرد، ضمن اینکه وی نزدیک به دو سال مدیرعاملی شرکت ملی نفت را در دولت نهم برعهده داشت.

منابع مطلع علت عدم ماندگاری نوذری در دولت دهم را بی ارتباط با آن جلسه معروف و حاشیه ساز هیئت دولت نهم که چند وزیر پس از آن در فهرست سیاه قرار گرفتند، نمی دانند. جلسه‌ای که صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم این روزها به زوایای پیدا و پنهان آن جلسه پرداخته است.

نوذری که اهل نودان کازرون است و تحصیلات مهندسی کاربردی نفت و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران دارد، از استخدام فرزندان شهدا، زنان سرپرست خانوار و استخدام یک فرزند از همکارانی که در حین عملیات دچار حادثه ای می شوند که منجر به فوت یا از کار افتادگی می شود به عنوان بهترین خاطرات خود در صنعت نفت یاد می کند و می گوید: با وجود همه تلاشهای شده اما شرایط فعلی اختیاراتی که مدیران عامل اصلی شرکتهای مختلف نفت و گاز دارند متناسب با ماموریتها و مسئولیتهای آنها نیست.

در عین حال، ظاهرا نوذری ناگفته‌های بسیاری از وزارت نفت دارد و دوست ندارد همچون داوود دانش جعفری ( وزیر اقتصاد دولت نهم) آنها را رسانه‌ای کند، اما وی درباره دلایل عدم حضورش در دولت دوم دکتر محمود احمدی نژاد تنها به گفتن این جمله بسنده می کند: "باید از خودمان بگذریم تا انقلاب اسلامی بماند." 

 

راه اندازی 5 فاز پارس جنوبی، تعیین و تکلیف توسعه میادین بزرگ نفت و گاز ایران همچون یادآوران، آزادگان، جفیر، آزادگان شمالی، چهار فاز پارس جنوبی، تشکیل مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز، امضای قرارداد صادرات گاز به سوئیس و عبور تولید نفت ایران از مرز چهار میلیون و 200 هزار بشکه در روز بخشی از اقدامات نوذری در طی بیش از 730 روز مدیریتش در وزارت نفت گزارش شده است.

به هر حال، خبرگزاری مهر گفتگویی با غلامحسین نوذری وزیر سابق نفت و رئیس فعلی هیئت مدیره شرکت نفت پارس با محوریت چالشهای پیش روی اجرای برنامه پنجم توسعه در صنعت نفت، تاخیر 30 ساله در ارائه اساسنامه و انتصابات اخیر در سطح مدیران وزارت نفت ترتیب داده است که با هم می خوانیم:

چالشهای پیش روی اجرای برنامه پنجم در صنعت نفت

غلامحسین نوذری درباره مهمترین چالشهای پیش روی وزارت نفت برای اجرای برنامه پنجم توسعه صنایع نفت و گاز به خبرنگار مهر گفت: برای دسترسی به اهداف تعریف شده در قالب برنامه پنجم توسعه یکی از مهمترین موانع پیش‌ روی تامین منابع مالی و سرمایه ای مورد نیاز اجرا و تکمیل طرحهای صنعت نفت است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی مجموعه پیمانکاران، سازندگان و مشاوران داخلی به مرز خودکفایی دست یافته اند، تصریح کرد: در حال حاضر با اقدامات انجام شده ظرفیت خرید 4 میلیارد دلار خرید و ساخت تجهیزات صنعت نفت از داخل کشور فراهم شده است.

این عضو سابق کابینه دولت با اشاره به اینکه خرید 4 میلیارد دلار از بازار داخلی بدان معنا است که یک تغییر جهت اساسی در این بخش حاصل شده است، بیان کرد: امروز در حالی 4 میلیارد دلار از بازار ساخت تجهیزات صنعت نفت در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گرفته که معتقدم امکان افزایش این ظرفیت حتی تا 10 میلیارد دلار در سال هم وجود دارد.

وزیر سابق نفت یک راهکار افزایش پتانسیل مجموعه های داخلی در ساخت تجهیزات صنعت نفت را حمایت بیشتر نظام مالی و بانکی از سازندگان داخلی عنوان کرد و افزود: با حمایت بانکها از منابع فاینانس سازندگان داخلی قطعا روند اجرای پروژه های مختلف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تسریع می بخشد.

وزیر نفت باید اختیار عمل داشته باشد

نوذری درباره محدوده اختیارات وزیر نفت، با اشاره به سابقه 30 سال خدمت خود در مجلس و صنعت نفت، بیان کرد: یک تعریف در علم مدیریت وجود دارد که بر اساس آن مدیران باید متناسب با مسئولیت خود اختیار در تصمیم گیریهای داشته باشند.
 
به گفته وی، به هر مقام مسئولی از جمله وزیر نفت باید بر اساس شرایط پاسخگویی و بار مسئولیت خود اختیار داده شود.
 
صنعت نفت نیازمند مدیران متخصص

وزیر سابق نفت با تاکید بر اینکه صنعت نفت یک صنعت پیچیده است و شناخت از ابعاد مختلف فعالیتهای این صنعت ضروری به نظر می رسد، برهمین اساس این صنعت نیازمند مدیران متخصص و دارای آزادی عمل بالاست، اظهار داشت: در صنعت نفت ناچارید هر روز تصمیم گیریهای بزرگی بگیرید و باید شناخت کافی وجود داشته باشد تا بتوانید این تصمیمات بزرگ را بگیرید.

وی همچنین با بیان اینکه باید تصمیم سازیهای خوبی هم توسط مدیران میانی و رده بالا انجام شود، تاکید کرد: این تصمیم سازیها زمینه تصمیم گیریهای بزرگ و مناسب برای مدیران ارشد و وزیر نفت را فراهم می کند.
 
افزایش تولید گاز با اعتماد به یک مدیر نفتی

وزیر سابق نفت از تفویض اختیار به عنوان یکی از شیوه های اداره مناسب یک سازمان بزرگ همچون صنعت نفت یاد کرد و بیان داشت: باید به زیرمجموعه ها اعتماد کنیم، زیرا معتقدم اعتماد یک فرآیند دو طرفه است.
 
 

نوذری با بیان اینکه در دوران فعالیت خود به عنوان وزیر نفت با صدور حکمی کلیه اختیارات وزیر نفت را به مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی تفویض کردم، تبیین کرد: با واگذاری این اختیار مجموعه نفت مناطق مرکزی موفق شد در مدت کمتر از 10 ماه با حفر 17 حلقه چاه جدید 25 میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید کشور بیافزاییم که این میزان تولید معادل یک فاز میدان پارس جنوبی بود.

وی با تاکید بر اینکه با این تصمیم آثار آن را در زمستان دیدم و برای نخستین بار در کشور امکان تامین پایدار و بدون توقف گاز مشترکان مختلف در کشور فراهم شد، بیان کرد: بدون شک معتقدم با سپردن مسئولیت بیشتر به مدیران و تفویض اختیارات انگیزه ها برای کار و تولید بیشتر فراهم خواهد شد.
 
دلایل تاخیر 30 ساله در ارائه اساسنامه نفت

وی همچنین در مورد طلسم چندین ساله تدوین اساسنامه جدید شرکت ملی نفت ایران و دلایل عدم ابلاغ این اساسنامه از سوی دولتهای مختلف، توضیح داد: زمانی که در مورد اساسنامه شرکت ملی نفت ایران صحبت می کنیم باید ببینیم رقبای شرکت ملی نفت ایران کدام شرکتها و کشورها هستند؟

نوذری ادامه داد: به نظرم در شرایط فعلی عربستان، عراق، ونزوئلا، کویت، قطر و امارات متحده عربی بزرگترین رقبای ایران در صنایع نفت و گاز دنیا هستند اما می بینیم ساختارهایی که توسط این کشورها برای رسیدن به اهداف توسعه ای ترسیم شده، با صنعت نفت ایران کاملا متفاوت است.

این عضو سابق کابینه دولت نهم با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی اختیاراتی که مدیران عامل اصلی شرکتهای مختلف نفت و گاز دارند متناسب با ماموریتها و مسئولیتهای آنها نیست، خاطر نشان کرد: باید قدرت تصمیم گیری وسیع‌تری در اختیار مدیران صنعت نفت گذاشته شود تا مدیران در مذاکرات و فرصتهای حساس بتوانند اعمال مدیریت کنند.

وی افزود: به نظر می رسد یکی از دلایل تاخیر در ارائه اساسنامه جدید به مجلس نگرانی از محدود شدن اختیارات امروز مدیران صنعت نفت باشد که البته این موضوع یکی از دلایل این تاخیر چندین ساله است.

وزیر سابق نفت با اشاره به اینکه هم اکنون دوران بلوغ قانون‌گذاری در مجلی شورای اسلامی است، خاطر نشان کرد: باید با تدبیر بیشتر نمایندگان مجلس و در نظر گرفتن چالشها و محدودیتهای موجود مدیران صنعت نفت این اساسنامه تدوین و اجرایی شود.

===========================
 
گفتگو از محمد علی زمان‌خانی
کد خبر 1075333

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha