۲۹ مهر ۱۳۸۹، ۱۳:۰۳

احمدی نژاد مطرح کرد:

کاهش قیمت تولیدات صنعتی با طرح هدفمندی/ الگوی توسعه صنعتی تدوین شود

کاهش قیمت تولیدات صنعتی با طرح هدفمندی/ الگوی توسعه صنعتی تدوین شود

رئیس جمهور هدفمند کردن یارانه ها را فرصت تاریخی برای اقتصاد و به خصوص بخش صنعت کشور دانست و گفت : انتظار می رود با اجرای هدفمند کردن یارانه ها قیمت تولیدات صنعتی نه تنها افزایش نداشته باشد بلکه شاهد کاهش آن هم باشیم .

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر محمود احمدی‌نژاد صبح امروز پنجشنبه در پنجمین گردهمایی سراسری مدیران وزارت صنایع و معادن ، پیشرفت هایی را که در صنعت و معدن کشور ایجاد شده است ، افتخار آمیز و از منابع اقتدار ملت ایران دانست و گفت : در حالی که همه دشمنان توان خود را بسیج کرده اند که به ملت ایران آسیب برسانند اما با اقدامات انجام شده از سوی متخصصین و صنعت گران توانمند کشورمان این فرصت از دشمنان سلب شده و دیگر قادر نیستند هیچ گونه اقدامی علیه کشورمان انجام دهند .

رئیس جمهور تصریح کرد : بی تردید ملتی که قطب بزرگ فرهنگی ، صنعتی و سیاسی باشد آسیب ناپذیر خواهد بود ، البته امروز آرمان ما فقط حفظ ایران نیست بلکه به دنبال جهانی سرشار از امنیت و عشق و پاکی برای همه ملت ها هستیم .

دکتر احمدی نژاد با قدردانی از مسئولین و مدیران وزارت صنایع و معادن با بیان اینکه ملت ایران به خوبی قدر خدمات و فداکاری های انجام شده از سوی مسئولین و مدیران را می شناسد ، اظهار داشت : امروز سرعت ستودنی رشد صنعتی ایران اسلامی حاصل دلسوزی و فداکاری همه مسئولین و صنعتگران کشور است. همه می دانند که ساختن نیازمند سوختن و تلاش و ایثارگری است و مجموعه صنعت کشور همواره با عشق و با انگیزه پاک در خدمت ارتقاء بخش صنایع و معادن کشورمان بوده اند .

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تقویت و تعمیق خودباوری در بخش صنعت کشور خاطر نشان کرد : امروز برای همگان آشکار شده که فاصله ای که کشورهای به اصطلاح توسعه یافته با سایر کشورها دارند حاصل زحمات خودشان نیست و بخش مهمی از ثروت آنان به طور مستقیم و غیر مستقیم از منابع سایر ملت‌ها تامین شده است. آنان ذخایر عظیم ملت ها را با قیمت های ناچیز برداشت کرده و برای خود قدرت ایجاد کرده اند .

دکتر احمدی نژاد گفت : در شرایطی که کشورهای به اصطلاح توسعه یافته از منابع سایر ملت ها به ثروت و پیشرفت دست یافته اند امروز ملت ایران با اتکا بر توانمندی و ظرفیت های داخلی در مسیر رشد و شکوفایی قرار گرفته و این حاصل روحیه خودباوری و فداکاری است بی تردید اگر در هر بخشی شرایط یکسانی برقرار باشد ملت ایران در آن بخش پیشتاز است .

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ساختن ایران فقط افزایش تولید ، احداث کارخانه و یا رفع بیکاری نیست بلکه به معنای تغییر ذهنیت بشریت است ، تصریح کرد : سند حقانیت اندیشه لیبرال و اومانیستی پیشرفت های صنعتی آن معرفی می شد از این رو زمانی که ملت ایران در مسیر سازندگی و شکوفایی قدم بر می دارد در حقیقت مبانی نظری اندیشه مادی و برده داری و استعمار نو را زیر سوال می برد . فعالیت های صنعتی در ایران هم جنبه اقتصادی و هم جنبه فرهنگی دارد .

دکتر احمدی نژاد در ادامه تکیه بر توانمندی های داخلی را مورد تاکید قرار داد و گفت : ایران از اندیشه ، علم ، نوآوری ، معادن و ذخایر قابل توجه و برجسته ای برخوردار است که می توان با قراردادن آنها در کنار یکدیگر به رشد و شکوفایی دست پیدا کرد . البته این به معنای استفاده نکردن از توان دیگران نیست اما بی‌تردید تکیه به توانمندی های داخلی درختی ماندگار است که در اعماق زمین ریشه دارد.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم ارتقاء کیفیت کالا‌های ساخت داخل اظهار داشت : کیفیت کالای ایرانی باید در تراز فرهنگ و اندیشه بلند مدت ایران باشد. باید دست اندرکاران و مدیران صنعت کشور همت کنند تا در 4-3 سال آینده استفاده از کالای ایرانی به یک افتخار تبدیل شود. البته توجه به کیفیت در فرهنگ ملت ایران وجود دارد ولی متاسفانه به خاطر حکومت های بی کفایت گذشته دچار آسیب شده است و باید این فرهنگ برجسته را احیاء و نهادینه کرد .

دکتر احمدی نژاد با اشاره به لزوم کاهش قیمت تمام شده کالا گفت : متاسفانه هزینه تمام شده کالا در کشور بالاست و بعضا این موضوع به مشکل بنگاه های اقتصادی کشور تبدیل شده است . در حالیکه با کاهش هزینه های جانبی و مدیریت مالی مناسب می توان هزینه ها را کاهش و کالای ایرانی تولید کرد که در مقایسه با کالای خارجی کیفیت بالا و قیمت پایین‌تر داشته باشد .

رئیس جمهور خاطر نشان کرد : باید برای بخش های اقتصادی این موضوع که سود بیشتر را در تولید بیشتر جستجو کنند به یک ارزش تبدیل شود .

دکتر احمدی نژاد در ادامه تدوین مدل توسعه صنعتی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت : باید وزارت صنایع و معادن با برگزاری نشست های تخصصی چشم انداز چگونگی تولید کالا ، دانش کالا و تاثیر کالا در فرهنگ عمومی را تدوین کند زیرا ملت ایران نمی خواهد همان راهی را که دیگران برای رسیدن به توسعه پیموده اند، بپیماید. هدف نهایی ملت ایران و راه رسیدن به آن، متفاوت از دیگران است از این رو باید الگوی توسعه صنعتی به طور شفاف و جامع تدوین شود .

رئیس جمهور در ادامه موضوع هدفمند کردن یارانه ها را مورد اشاره قرار داده و با بیان اینکه این موضوع یک فرصت تاریخی برای اقتصاد کشور به خصوص برای بخش صنعت است، اظهار داشت : هدفمند کردن یارانه ها بهترین فرصت برای مجموعه های اقتصادی و صنعتی است که خود را از تنبلی 150 ساله رها کنند .

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه اداره کشور نیازمند تعامل و تبادل دو طرفه است ، گفت : عده ای از مفهوم مدیریت واردات و صادرات برداشت اشتباهی دارند و بعضا ممنوعیت واردات و صادرات را مطرح می کنند ، بی تردید با درهای بسته نمی توان کشور را به درستی اداره کرد و باید در رقابت بازار و اقتصاد تعامل دو سویه داشت.

وی افزود: در شرایط کنونی قیمت بعضی از کالاهای داخلی معادل قیمت انرژی دریافت شده است و بعضا هزینه انرژی مصرف شده از قیمت کالا بیشتر می شود که باید با تدابیر مناسب و با بهینه سازی مصرف انرژی ، هزینه انرژی را در تولید کالا کاهش داد و کاهش مصرف انرژی مانند اهداء خون است که باعث نشاط و جوانی می شود .

دکتر احمدی نژاد گفت: باید با تدبیر مناسب از این فرصت تاریخی به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و هزینه های زاید را حذف و سیستم های فرسوده را اصلاح کرد که این مساله موجب کاهش قیمت و افزایش کیفیت کالا خواهد شد .

رئیس جمهور تصریح کرد‌: اگر به درستی طراحی و عمل شود ، هدفمند کردن یارانه ها موجب نوسازی صنعت کشور و مدیریت صنعتی خواهد شد .

دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اصلاح شیوه مدیریت و کاهش هزینه های زاید تصریح کرد : زمانی که از مدیریت صنعتی و اقتصادی سخنی گفته می شود بدین معنا نیست که با اخراج نیروی انسانی هزینه ها کاهش پیدا کند بلکه باید کاهش قیمت ها را با تغییر خط تولید و بهینه سازی انرژی و مدیریت مناسب به وجود آورد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد : انتظار می رود با اجرای هدفمند کردن یارانه ها قیمت تولیدات صنعتی نه تنها افزایش نداشته باشد بلکه شاهد کاهش آن هم باشیم و مسئولان و مدیران صنعت کشور نشان دادند که می توانند این انتظار را برآورده سازند .

دکتر احمدی نژاد گفت : همه باید مانند یک خانواده بزرگ، دلسوز و همراه هم در خدمت آسایش و رفاه ملت ایران عزیز حرکت کنیم.

کد خبر 1175488

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha