بهروز ثروتیان، نویسنده و پژوهشگر ادبی درگذشت

بهروز ثروتیان، نویسنده، پژوهشگر ادبی و نظامی‌شناس، ظهر امروز دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز ثروتیان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبی که تحقیقات فراوانی از او در حوزه نظامی‌شناسی منتشر شده است، ظهر امروز در سن 75 سالگی در گوهردشت کرج درگذشت.

عباس سجادی، شاعر با تأیید این خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طبق وصیت ثروتیان، پیکر او برای خاکسپاری راهی زادگاهش میاندوآب خواهد شد.

ثروتیان، با آنکه پیش از این‌ها فعالیت خود را از محافل فرهنگی آغاز کرده است، اما نخستین کتاب او در ابتدای دهه 1350 منتشر شده است که «بررسی فرّ در شاهنامه فردوسی» نام دارد و انتشار چاپ نخست آن را انتشارات مؤسسه تاریخ و فرهنگ ایران در سال اول۱۳۵۰ به عهده داشته است.

تصحیح و شرح آثار نظامی گنجه‌ای (۶ جلد) شامل مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیکر، شرفنامه و اقبالنامه، «غزلیات حافظ، تصحیح و مقدمه و تعلیقات»، «شرح دیوان حافظ»، «فرهنگ اصطلاحات و تعریفات نفایس‌الفنون» ، «تصحیح جاودان خرد»، «پیر طریقت گفت» (سخنان خواجه عبدالله انصاری)، «بیان در شعر فارسی»، «فن بیان در آفرینش خیال»، «روایات گهربار» (گزیده‌ای از تفسیر کشف‌الاسرار)، «طنز و رمز در الهی‌نامه»، «گنج رازها» (بازنویسی و تلخیص مخزن‌الاسرار اثر نظامی گنجه‌ای»، «مرغان صحرای عشق» (بازنویسی و تلخیص منطق‌الطیر عطّار نیشابوری)، «درخت طوبی» (بازنویسی و تلخیص شرح ۹۱ آیه قرآن کریم از کتاب کشف‌الاسرار و عدّه‌الابرار رشیدالدین میبدی)، «سلام بر حیدر بابا» (ترجمه حیدر بابا یه سلام، سروده استاد شهریار، «اندیشه و هنر در شعر نیما یوشیج»، «اندیشه‌های نظامی گنجه‌ای»، «سروده‌های بی‌گمان حافظ»، «صدای پای آب» (نقد و بررسی اشعار سهراب سپهری)، «شرح و نقد غزلیات شمس تبریزی» و ... تنها بخشی از آثار متعدد زنده‌یاد بهروز ثروتیان در حوزه شعر و ادب پارسی است.

همچنین انتشارات امیرکبیر، یکی از ناشران اصلی آثار این پژوهشگر گرانمایه است که از میان حدود 70 اثر منتشر شده از وی، حدود یک چهارم آثار در این مؤسسه و چند اثر از وی در انتشارات سوره مهر به زیور طبع آراسته شده است.

اخبار تکمیلی متعاقباً ارسال خواهد شد.

کد خبر 1660281

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =