۴ شهریور ۱۳۹۱، ۱۳:۰۱

واکنش کی‌روش به برخی منتقدان؛

آنها سه مدال در المپیک حرف زدن با رسانه‌ها می‌گیرند/ پست بازیکنان را نمی‌دانند

آنها سه مدال در المپیک حرف زدن با رسانه‌ها می‌گیرند/ پست بازیکنان را نمی‌دانند

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: برخی از منتقدان از طراحی فوتبال مدرن صحبت می‌کنند اما متاسفانه خودشان از پست بازیکنان تیم ملی اطلاعی ندارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "کارلوس کی‌روش"، سرمربی تیم ملی ایران روز جمعه درباره آخرین وضعیت تیم ملی، اردوی مجارستان و دیدار با تونس، اردوی آتی تیم در اردن و دیدار با اردن و لبنان، مسابقات غرب آسیا، صعود به جام جهانی و مسائل دیگر گفتگوی مفصلی با خسرو والی‌زاده، مدیر رسانه‌ای تیم ملی انجام داد. متن این گفتگو به شرح زیر است:

* بعنوان نخستین سوال درباره آخرین وضعیت تیم ملی قبل از بازی با لبنان توضیح دهید.
- تمامی برنامه‌ها دقیقا و با توجه به نکات ریز و موردنیاز انجام شده است. چیزی که اکنون می‌توانم به اطلاع شما برسانم این است که تیم ساعت 17 روز نهم شهریور در تهران و در محل آکادمی ملی فوتبال دورهم جمع خواهد شد و در ساعت 18 همان روز اولین جلسه تمرین ما برگزار می‌شود. در ساعت ۵ بامداد روز ۱۰ شهریور، تیم تهران را به مقصد اردن ترک خواهد کرد. اردوی آماده سازی ما در اردن تا تاریخ ۱۹ شهریور ادامه خواهد داشت و در این تاریخ اردن را به مقصد لبنان ترک خواهیم کرد.

قسمتی از برنامه آماده سازی ما در اردن شامل دیدار دوستانه‌ای است که در تاریخ ۱۵ شهریور مقابل تیم ملی اردن خواهیم داشت. لازم به ذکر است که در طول این مدت (پایان اردوی مجارستان تا آغاز اردوی اردن) کادر فنی تیم ملی سه عامل را در نظر گرفته است که شامل بررسی و برداشت عملکرد بازیکنان در اردوی مجارستان و به ویژه بازی دوستانه مقابل تیم ملی تونس، پیگیری رقابت‌های لیگ برتر از نزدیک و عملکرد بازیکنان مخصوصا بازیکنان خاص موردنظر که لیگ امسال را به خوبی شروع کرده‌اند و آنالیز کامل تیم ملی لبنان و همچنین آنالیز دیدار تیم ملی لبنان مقابل استرالیا که خودم سعی می‌کنم از نزدیک این بازی را شاهد باشم و همچنین بازی بین تیم ملی ازبکستان و کره جنوبی است.

* از عملکرد بازیکنان جدید تیم ملی در اردوی مجارستان و دیدار دوستانه مقابل تونس راضی هستید؟
- بله کاملا. من خیلی خوشحالم از عملکرد و تعهد بازیکنان جدید. ما موقعیت بازی در پست جدید را به مازیار زارع دادیم که همان پست دفاع مرکزی بود و دقیقا آن چیزی که از او انتظار داشتیم، برآورده کرد و ما اطمینان داریم که او می‌تواند در این پست جدید به تیم ملی کمک کند. امید نظری که بازی اول خود را برای تیم ملی انجام داد، توانست با اعتمادبه‌نفس کامل در زمین حضور پیدا کند و بازی قابل قبولی را به نمایش بگذارد.

* و رضا قوچان نژاد؟
- رضا در اردوی مجارستان حضور پیدا کرد. او در این اردو بسیار آماده نشان داد و عملکرد خوبی داشت. منتظر بودم که بتوانم از او در بازی در مقابل تونس استفاده کنم ولی متاسفانه در روز بازی و در آخرین ساعات ما مطلع شدیم که به دلیل مشکلات اداری نمی‌توانیم از رضا در آن دیدار استفاده کنیم. من از این مسئله بسیار ناراحت شدم و در حال حاضر شخصا پیگیر این مسئله از طریق رئیس فدراسیون فوتبال هستم تا شاهد چنین مشکلاتی درآینده نباشیم.

* چرا فروزان و رضا حقیقی تیم ملی را در اردوی مجارستان همراهی نکردند؟
- متاسفانه همان طور که همه طرفداران فوتبال اطلاع دارند و همانطور که همان موقع اعلام کردیم، به دلیل یکسری مشکلات اداری و عدم صدور ویزا، این دو بازیکن به همراه سه تن از مسئولان اجرایی نتوانستند همراه ما در این سفر باشند.

* به تازگی شاهد یکسری انتقادات راجع به فهرست بازیکنان دعوت شده و بازیکنان آماده در لیگ که به تیم دعوت نشده‌اند، مطرح شده است، نظر شما چیست؟
- فکر می‌کنم بعضی از نظرها منطقی و عادلانه است اما همانطور که مردم ایران باید بدانند متاسفانه گاهی اوقات فهرست بازیکنان، به طور کامل منعکس کننده نظرات فنی و تکنیکی ما نیست. وقتی به ما گفتند که باید یک فهرست اولیه از بازیکنان تهیه کنیم، لیگ برتر هنوز آغاز نشده بود و ما اجبار داشتیم که دو هفته پیش از آغاز لیگ برتر فهرست اولیه خود را به مسئولان ارائه دهیم. همه مطلع هستند که ما ملزم هستیم که در کنار مسائل فنی خود به مسائل اداری نیز توجه داشته باشیم. همانطور که برای این اردوی اخیر، سفارت مجارستان از دو هفته پیش از آغاز لیگ فهرست اسامی بازیکنان را برای صدور ویزا خواسته بود ولی چیزی که من می‌توانم به شما قول داده و ضمانت کنم این است که ۹۵ درصد از بازیکنان مدنظر من که انتخاب شده بودند، در این اردو حضور داشتند و در نتیجه موقعیت خوبی هم به وجود آمد که شاهد عملکرد بازیکنان دیگر نیز باشیم.

* آیا از بازی مقابل تونس و اردوی مجارستان راضی بودید؟
- بسیار زیاد. من فقط ناراحت شدم که نتیجه بازی نتوانست نشان دهنده عملکرد خوب بازیکنان باشد و با توجه به بازی که بازیکنان ما از خود نشان دادند، درآن روز استحقاق یک برد را داشتند.

* اما با توجه به توضیحاتی که شما دادید، هنوز هم انتقاداتی راجع به غیبت برخی بازیکنان وجود دارد.
- ما باید به این نظرات احترام بگذاریم، به خاطر اینکه فوتبال، ورزشی است که تمامی نظرات درآن دخیل هستند ولی برخی از این نظرات و انتقادات راجع به بازیکنانی بود که به علت عدم صدور ویزا نتوانستند ما را همراهی کنند و بعضی دیگر از نظرات هم آنقدر معتبر نیستند که لازم باشد من به آنها پاسخ بدهم.

* آیا می‌توانید دقیق‌تر توضیح دهید؟
- دقیق‌تر نه ولی یکسری حرف‌های کلی را می‌توانم بگویم. متاسفانه یک عده کمی در فوتبال ایران صحبت‌هایی می‌کنند که باعث تعجب من است. برخی از منتقدان از طراحی فوتبال مدرن صحبت می‌کنند اما متاسفانه خودشان از پست بازیکنان تیم ملی اطلاعی ندارند. برای روشن‌تر شدن حرفم یک مثال می زنم؛ آنها ازکنار جنگل رد می‌شوند و می‌بینند که جنگل در آتش می‌سوزد اما وانمود می‌کنند که در جنگل باران می‌بارد اما وقتی با رسانه‌ها سخن می‌گویند، می‌گویند امروز روز بسیار زیبایی در جنگل بود به خاطر اینکه برف می‌بارید.

* توضیح بیشتری می دهید؟
- امروز من حرف‌های کلی را گفتم. ولی بزودی حرف‌های دقیق‌تری برای افرادی که متوجه صحبت‌های من نشده‌اند، خواهم گفت.

* آیا تصمیم و برنامه‌ریزی نهایی برای تورنمنت غرب آسیا انجام شده است؟
- بعد از جلساتی که با آقای کفاشیان داشتیم. قرار بر این شد که بهترین گروه از بازیکنان تیم ملی بزرگسالان را برای این مسابقات در کنار هم بگذاریم، با در نظر گرفتن ۲ مورد اساسی‌:

1- تمام سعی‌ ما بر این خواهد بود که تعامل کامل با مربیان و باشگاه‌های داخلی‌ داشته باشیم که حتی با حضور تیم ملی‌ در این مسابقات، هیچگونه لطمه‌ای به تمرینات و آماده سازی این تیم‌ها و شرکت آنها در مسابقات لیگ به وجود نیاید.

2-  هدف ما بر این خواهد بود، که در این مسابقات از بازیکنان جوان و شایسته تیم‌های مختلف لیگ برتر که کمتر سابقه بازی در مسابقات بین‌المللی را دارند، استفاده کنیم و این مسابقات می‌تواند فرصت خوبی‌ را برای بازیکنان جوان ما ایجاد کند که به تجربه‌شان اضافه کنند.

* آخرین برداشت شما در مورد برگزاری و یا عدم برگزاری جام حذفی چیست؟
-  قبل از شروع فصل کنونی لیگ برتر رئیس فدراسیون فوتبال جلسه‌ای را هماهنگ کردند که میان هیات رئیسه سازمان لیگ و دپارتمان تیم ملی بود. تا آنجایی که من به خاطر دارم در این جلسه اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ و همچنین دپارتمان تیم ملی به یک نتیجه واحد راجع به جام حذفی رسیدند.

برداشت من از نتیجه آن جلسه، این بود که تصمیم‌ها در جهت کمک و ارتقا همچنین در جهت منافع بازیکنان، باشگاه‌ها و تیم ملی بود به صورتی‌ که فشردگی دیدار‌‌های لیگ برتر باعث فشار بیش از اندازه به بازیکنان نشود. یکی‌ از نتایج بدست آمده از آن جلسه این بود که سازمان لیگ نمی‌تواند تعداد تیم‌های حاضر در لیگ برتر از ۱۸ تیم به ۱۶ تیم کاهش دهد. در مجموع به این نتیجه رسیدیم که جهت لطمه نزدن به برنامه‌های تیم ملی و حضور تیم در جام جهانی، جام حذفی امسال استثنایا حذف شود.

این تصمیم که در آن جلسه اتخاذ شد بهترین راه حل برای حفظ منافع فوتبال باشگاهی و ملی ایران به نظر می‌رسید. مخصوصا برای جلوگیری از خستگی‌ و مصدومیت و نهایتا بدست آوردن کیفیت بالاتر بازی‌ها در لیگ و ارتقای کیفیت آماده سازی تیم ملی‌. متاسفانه در حل حاضر سوتفاهم‌های زیادی در این مورد به وجود آمده، مخصوصا با توجه به نکاتی‌ که در نشریات و رسانه‌ها درج شده است.

* پس نهایتا به نظر شما تصمیم نهایی چه خواهد بود؟
- من دوست ندارم از طریق رسانه‌ها نقطه نظرم را اعلام کنم، زیرا اگر این کار را بکنم، حتی شاید ما شاهد سوتفاهم‌های بیشتری نیز بشویم. این یک عادت بد است که برخی‌ از دست اندرکاران فوتبال ایران دارند. مسئله خیلی‌ ساده است، افراد مرتبط به مسائل می‌بایست در زمان مناسب، در مکان مناسب دور هم جمع شوند که بهترین راه حل و تصمیمات را برای فوتبال ایران بگیرند.

مطرح کردن این مسائل در نشریات و رسانه‌ها درست و حرفه‌‌ای نیست و از لحاظ اخلاقی‌ هم مورد قبول نیست و هیچ گاه گره‌ای را باز نمی‌کند. ولی باز اینجا تکرار می‌کنم بدون توجه به هر تصمیمی که گرفته شود ما می‌بایست به دنبال راه حلی باشیم که فشار بیش از حد چه از لحاظ فیزیکی چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ روحی روانی روی بازیکنان ملی پوش ما وارد نشود. فراموش نکنید که این فصل همزمان است با رقابت‌های بسیار مهم مقدماتی جام جهانی که برای ما حکم مرگ و زندگی را دارد و می‌تواند راه صعود ما را به جام جهانی هموار سازد.

* این افراد مدنظر شما چه کسانی‌ هستند؟
- فقط می‌توانم بگویم، باید به کسانی‌ که این مسائل را در رسانه‌ها مطرح می‌کنند یاد آوری شود که مسابقات المپیک ۱۰ روز پیش به اتمام رسیده است. مطمئنا اگر رشته صحبت کردن با رسانه‌ها در این المپیک وجود داشت، بعضی‌ از افراد هر ۳ مدال را برنده می‌شدند.

* نظر کلی شما در مورد عملکرد تیم ملی از زمان ورودتان به ایران چیست؟
- ما تا به حال ۱۷ بازی انجام داده‌ایم، که توانستیم ۱۰ برد داشته باشیم، ۶ تساوی و یک باخت. ۴۰ گل‌زده، ۱۰ گل خورده، و میانگین امتیاز بدست آمده از هر بازی 1/2 امتیاز بوده است. میانگین گل‌های زده ما  3/2 گل و گل‌های خورده ما 58/0 بوده است. با تمامی‌ این اوصاف، من بر این عقیده‌ام که عملکرد تیم می‌تواند بهتر باشد. من اشاره می‌کنم به دو دیدار اخیر مقابل قطر و همین طور بازی ما مقابل تونس. با اینکه ما تیم برتر میدان و کاملا بر حریف مسلط بودیم، نتوانستیم نتیجه را به سود خود رقم بزنیم. ما باید در این مورد پیشرفت کنیم، ولی‌ در کل از تفکّر بچه‌ها، از پیشرفت تیم، از یکپارچگی تیمی، و همچنین از عملکرد تاکتیکی رضایت دارم.

* اکنون که در مرحله نهایی مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا دو بازی انجام داده‌ایم و شش دیدار‌ از این مرحله باقی مانده است، برداشت شما از پروسه صعود به جام جهانی چیست؟
- بیایید واقع‌گرا باشیم. به خود و دیگران دروغ نگوییم و در ذهن‌مان رویا پردازی هم نکنیم. صعود به جام جهانی برای ما راهی طولانی و دشوار و بسیار چالش برانگیز است. به همان میزان که برای دیگر تیم‌ها در گروه ما نیز سخت است. ما در مسیر پیش رو شاهد روزهای بسیار زیبا و دل انگیزی خواهیم بود و مطمئنا یکی دو طوفان را نیز تجربه خواهیم کرد ولی من کاملا مطمئنم و ایمان دارم که ما باهم، تاکید می‌کنم "باهم" و با حمایت‌های موردنیاز از طرف باشگاه‌ها، مربیان باشگاه‌ها و همچنین پشتیبانی‌های مالی مناسب برای آماده‌سازی تیم و به ویژه حمایت طرفداران خوب‌مان در برزیل حضور خواهیم داشت. مسیر برزیل، مسیری بس دشوار است ولی همانطور که من در ایران در طول این مدت یاد گرفته‌ام که "ایرانی‌ها مرد روزهای سخت هستند"، آرزوی برزیل به واقعیت خواهد پیوست.

کد خبر 1679867

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha