۳ دی ۱۳۹۱، ۹:۱۳

کشف نورون‌های جدید در مغز/ امید برای درمان بیماری‌های قلبی

کشف نورون‌های جدید در مغز/ امید برای درمان بیماری‌های قلبی

دانش پژوهان گروه ناشناخته ای از سلول های عصبی را در مغز کشف کرده اند که راه را برای درمان بیماری های قلبی هموار می سازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این سلول های عصبی که توسط محققان موسسه کارولینسکا در سوئد با همکاری پژوهشگران آلمانی و هلندی کشف شده است؛ عملکرد قلب و عروق مانند ضربان قلب و فشار خون را تنظیم می کند.

محققان امیدوارند، این کشف که نتایج آن در نشریه Clinical Investigationمنتشر شده است، در بلند مدت به درمان بیماری های قلب و عروق در انسان بیانجامد.

دانشمندان این گروه از سلول های عصبی موجود در مغز را که پیش از این کاملا ناشناخته بودند در آزمایش های خود بر روی موش ها کشف کردند.

این سلول های عصبی یا همان نورون ها در مغز با کمک هورمون تیروئید تولید می شوند.

بیمارانی که در آنها عملکرد غده تیروئید مختل و میزان هورمون تیروئید در آنها بسیار کم یا بسیار زیاد می شود، در خطر بروز مشکل برای این سلول های عصبی قرار دارند. این امر بر روی عملکرد قلب موثر است و موجب بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود.

می دانیم بیمارانی که میزان تولید هورمون تیروئید در آنها زیاد است( تیروئید پرکار) و یا آنهایی که این هورمون در بدنشان کم تولید می شود(تیروئید کم کار) اغلب دچار مشکلات قلبی نیز می شوند.

پیش از این تصور بر آن بود که بروز بیماری قلبی در این افراد فقط ناشی از تاثیر مستقیم این هورمون بر قلب است.

با این حال، این تحقیق جدید نشان می دهد که هورمون تیروئید از طریق این نورون های جدید کشف شده، به طور غیر مستقیم قلب را تحت تاثیر قرار می دهند.

"جنز میتاژ" سرپرست این محققان از موسسه کارولینسکا می گوید: این کشف احتمالاتی را در شیوه های کاملا نوین برای مبارزه با بیماری های قلب و عروق فراهم می کند.

وی افزود: اگر بدانیم که چطور می توان این نورون ها را کنترل کرد، خواهیم توانست مشکلات قلب و عروق خاصی مانند فشار خون را از طریق مغز درمان کنیم.

با این حال تا تحقق چنین شیوه های درمانی راه زیادی باقی است.

نتیجه فوری تری که از این یافته علمی به دست می آید شناسایی و درمان زنان باردار مبتلا به کم کاری تیروئید است چرا که میزان اندک هورمون تیروئید می تواند به تولید این نورون ها در جنین آسیب بزند و در بلند مدت موجب بروز اختلالات قلب و عروقی در فرزندان شود.

کد خبر 1772943

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha