۹ دی ۱۳۹۱، ۹:۱۲

گزارش خبری مهر/

قیمت روغن‌موتور خودروها حداقل 50 درصد گران می‌شود/ جدول افزایش قیمت‌ها

قیمت روغن‌موتور خودروها حداقل 50 درصد گران می‌شود/ جدول افزایش قیمت‌ها

همزمان با افزایش بیش از 80 درصدی بهای خوراک پالایشگاه‌های روغن‌سازی و محاسبه قیمت خوراک این صنایع با دلار مبادلاتی، فعالان این صنعت نفتی از احتمال افزایش حداقل 50 درصدی قیمت انواع روغن‌موتور خودروهای سبک و سنگین در بازار خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، تردد نزدیک به 20 میلیون دستگاه انواع خودروهای سبک و سنگین در کشو موجب شده است که ایران به یکی از بزرگترین بازارهای مصرف انواع روغن موتور و روغن‌های صنعتی خودروهای جهان تبدیل شود.

در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن نوع انحصاری "نفت رافینیتی" تنها تولید کننده یک محصول نفتی به نام "لوبکات" در سطح منطقه خاورمیانه است به طوری‌که برخی از کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس همچون عراق، عربستان سعودی و کویت هم با وجود ساخت پالایشگاه‌های متعدد نفت هیچگونه ظرفیتی برای تولید لوکات ندارند.
 
لوبکات خوراک پالایشگاه‌های روغن سازی کشور است که پس از تصفیه برای تولید روغن انواع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و در شرایط فعلی هم کشور با ساخت و راه اندازی صنایع تکمیلی از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتواع روغن موتور برخوردار است.
 
از سوی دیگر همزمان با تامین نیاز بازارهای داخلی به انواع روغن موتور، ایران یکی از بزرگترین صادر کنندگان روغن موتور به کشورهای مختلف جهان همچون ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، هند و برخی از کشورهای اروپایی و آفریقایی بوده و سالانه بیش از 300 هزار تن از این محصول نفتی به بازارهای جهانی صادر می‌شود.
 
با وجود تمامی مزیت‌های جغرافیائی و طبیعی ایران برای تولید و صادرات انواع روغن موتور به عنوان یک محصول غیر نفتی، از ابتدای دی ماه سالجاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با دریافت بخشنامه بانک مرکزی اقدام به افزایش بیش از 80 درصدی قیمت خوراک صنایع و پالایشگاه‌های روغن سازی کشور کرده است.
 
به عبارت دیگر، با اجرای این بخشنامه بانک مرکزی مبنای محاسبه خوراک پالایشگاه‌های روغن سازی به جای ارز مرجع با دلار مرکز مبالاتی محاسبه خواهد شد.
 
به اعتقاد فعالان این صنعت پالایشگاهی، این افزایش قیمت خوراک علاوه بر اینکه زمینه گرانی حداقل 50 درصدی قیمت انواع روغن موتور در داخل کشور را فراهم می کند، بازارهای صادرات این محصول نفتی ایران را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 
عرضه لوبکات در بازار بورس متوقف شد
 
سیدحمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی کشور در گفتگو با مهر با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بدون انجام کار کارشناسی اقدام به افزایش بیش از80 درصدی قیمت خوراک صنایع روغن سازی کشور کرده است، گفت: بر این اساس، هفته گذشته مذاکراتی با این مجموعه نفتی انجام شده است.
 
وی با اعلام اینکه محاسبه قیمت خوراک از ارز مرجع به ارز مبادله ای منجر به هم ریختگی بازارهای فروش انواع روغن موتور خواهد شد، گفت: اگر این افزایش قیمت حداقل برای بازارهای داخلی مورد تجدید نظر قرار نگیرد، در مدت چند هفته قیمت انواع روغن موتور در داخل کشور با افزایش دستکم 50 درصدی همراه خواهد شد.
 
این فعال اقتصادی با یادآوری اینکه تاکنون افزایش بیش از 80 درصدی خوراک مورد تائید سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان بورس قرار نگرفته است، اظهار داشت: بر این اساس از ابتدای دی ماه سالجاری تاکنون عرضه لوبکات و خوراک واحدهای روغن سازی در بورس متوقف شده است.
 
حسینی با بیان اینکه در حال حاضر عرضه روغن موتور به بازار داخلی از محل ذخیره سازی این محصول نفتی در حال انجام است، تاکید کرد: هنوز تولیدکنندگان داخلی با قیمت‌های جدید خوراک اقدام به تولید محصولات نفتی و عرضه آن در بازار داخلی نکرده اند.
 
این عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی کشور با تاکید بر اینکه باید شرکت ملی پالایش و پخش نفتی نرخ جدید خوراک را صرفا برای محصولات نفتی صادراتی مورد محاسبه قرار دهد، اظهارداشت: از این رو هفته جاری مذاکراتی بین تولیدکنندگان داخلی و این مجموعه نفتی انجام خواهد شد.
 
 
جدول افزایش قیمت انواع روغن موتور
 
گزارش میدانی مهر از قیمت انواع روغن موتور در تهران نشان می‌دهد که هم اکنون با احتساب میزان پیمایش قیمت انواع روغن موتور برندهای داخلی به ازای هر گالن بین 16 تا 19 هزار تومان است که در صورت تولید محصولات با نرخ جدید خوراک قیمت این فرآورده های نفتی به 24 هزار تومان تا 28 هزار و 500 تومان افزایش می یابد.
 
از سوی دیگر در حال حاضر قیمت یک گالن روغن موتور با برند مشترک ایرانی– خارجی به ازای 3000 کیلومتر پیمایش خودرو حدود 19500 تومان، همین برند با 6000 کیلومتر پیمایش حدود 23 هزار تومان و با پیمایش 10 هزار کیلومتر حدود 40 هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود.
 
جدول افزایش احتمالی قیمت انواع روغن موتور
نوع روغن موتور میزان پیمایش قیمت فعلی به ازای هر گالن پیش‌بینی افزایش حداقل 50 درصدی
برند داخلی 4000 کیلومتر  18500 تومان  27750  تومان 
برند مشترک داخلی- خارجی 3000 کیلومتر   19500 تومان 29250  تومان 
برند مشترک داخلی- خارجی 6000 کیلومتر  23000 تومان  34500 تومان 
برند مشترک داخلی- خارجی 10000 کیلومتر   40000 تومان 60000 تومان 
برند خارجی 8000 کیلومتر  36000 تومان  54000 تومان 
برند خارجی 10000 کیلومتر  52000 تومان 

78000 تومان

 
پدرام سلطانی عضو دیگر اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی هم در گفتگو با مهر با بیان اینکه در دو سال گذشته بهای انواع روغن موتور در بازارهای داخلی در چندین نوبت با افزایش قیمت همراه شده است، گفت: قطعا افزایش قیمت خوراک منجر به گرانی قیمت تمام شده انواع گریدهای روغن موتور خودروها در بازارهای داخلی خواهد شد.
 
وی در خصوص احتمال افزایش تقاضا برای استفاده از برندهای خارجی روغن موتور در مقایسه با برندهای داخلی پس از افزایش قیمت خوراک، اظهار داشت: با توجه به نوع خوراک اکثر برندهای بین المللی در داخل کشور اقدام به تولید روغن موتور و سایر محصولات نفتی می کنند که این افزایش قیمت دامن این دسته از محصولات را هم می گیرد.
 
این فعال اقتصادی با اعلام اینکه در حال حاضر سهم قالب بازار روغن موتور در اختیار تولیدکنندگان داخلی است، خاطرنشان کرد: به منظور ساماندهی بازارهای داخلی باید تجدید نظری در قیمت خوراک پالایشگاه‌های روغن سازی انجام شود.
کد خبر 1777932

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha