۹ دی ۱۳۹۱، ۱۴:۱۱

زارع اعلام کرد:

افزایش حداکثر 20 درصدی نرخ بلیت قطار در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

افزایش حداکثر 20 درصدی نرخ بلیت قطار در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

قائم مقام شرکت راه آهن با بیان اینکه حدود 30 تا 35 میلیارد تومان مالکین شرکت‌های خصوصی به راه آهن بدهکار هستند، گفت: با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، حداکثر 20 درصد به قیمت بلیت های قطار افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، طالب زارع در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص بدهی شرکت های خصوصی به شرکت راه آهن گفت: درحوزه مسافری به غیر از شرکت رجا حدود 30 تا 35 میلیارد تومان مالکین شرکتهای خصوصی به راه آهن بدهکارهستند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره راه اندازی سامانه مدیریت برنامه ریزی و فروش بلیت قطار در شرکت راه آهن و وصول مطالبات راه آهن به وسیله این سامانه، اظهار داشت: هدف از طراحی این سامانه وصول مطالبات راه آهن نیست و این موضوع بستگی به قرارداد و ضمانت نامه های میان شرکت ها و راه آهن دارد ضمن اینکه یک بانک امین برای واریز پول اولیه در نظر گرفته شده است تا منابع را توزیع کند.

قائم مقام شرکت راه آهن افزود: بدهی این شرکت ها هم به شرکت راه آهن نیست بلکه این شرکت ها از طریق سامانه فروش رجا هزینه ها را پرداخت کردند اما رجا به دلیل افزایش هزینه ها و نیاز مالی امکان پرداخت این پول را به راه آهن ندارد.

زارع تصریح کرد: به همین دلیل این بدهی ها به شرکت راه آهن پرداخت نشده است و در اختیار رجا قرار دارد و ما هم به دنبال این هستیم تا به روش های مالی این مطالبات را از شرکت رجا دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس این سامانه دیگر شرکت رجا نمی تواند این مطالبات را دریافت کند، گفت: به موجب قرارداد پس از فروش بلیت شرکت ها با شرکت راه آهن تسویه حساب می کنند.

قائم مقام شرکت راه آهن با اشاره به بدهی بخش بار، اظهار داشت: در این بخش هم حساب مشترکی تعریف شده است و به محض اینکه هزینه حمل پرداخت شود به حساب بانک امین می رود و به نسبت 80 به 20 توزیع خواهد شد.

زارع در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در مورد هزینه ای که شرکت ها باید بابت راه اندازی و پشتیبانی این سامانه بپردازند، افزود: بابت طراحی این سامانه و استقرار بر زیر ساخت اینترنتی مخابرات، شرکت راه آهن هزینه ای را دریافت نمی کند اما برای پوشش هزینه پشتیبانی شبکه و استفاده از فیبر نوری شرکت راه آهن در آینده هزینه ای دریافت خواهد شد.

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت با توافق و اصلاح قیمت بلیت اتفاق می افتد تا شرکت ها مشکلی در این خصوص نداشته باشند بنابراین دسترسی به اطلاعات کلان بخش مسافری و استفاده از نرم افزار رایگان است.

زارع با بیان اینکه بر اساس سند چشم انداز طول خطوط ریلی از 12 هزار کیلومتر باید به 25 هزار کیلومتر افزایش پیدا کند، گفت: تا افق 1404 ، 13 سال فرصت داریم که حداقل سالیانه باید یک هزار کیلومتر خطوط ریلی به بهره برداری برسد.

قائم مقام شرکت راه آهن با بیان اینکه کل سرمایه گذاری برای احداث این میزان ریل 30 هزار میلیارد تومان نیاز است، گفت: حدود 600 کیلومتر در سال گذشته خطوط جدید احداث و به بهره برداری رسید و ما با تحقق 60 درصدی اهداف مواجه بودیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به بهره برداری از یک هزار کیلومتر در سالجاری گفت: از این میزان 400 کیلومتر را شرکت راه آهن می سازد و مابقی هم بر عهده شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل است که بر اساس اعلام آنها امسال به رقم یک هزار کیلومتر می رسیم.

زارع با اشاره به ناوگان حمل و نقل اظهار داشت: در بخش ناوگان تعداد لکوموتیو باید از 500 دستگاه فعلی به 1250 دستگاه برسد که حدود 2.5 برابر وضعیت موجود است که حداقل سرمایه مورد نیاز آن 3800 میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: به موجب قانون اصل 44 این سرمایه گذاری باید از سوی بخش خصوصی انجام شود که نیاز به تجهیز منابع و سرمایه گذاری خارجی هم است.

قائم مقام شرکت راه آهن با اشاره به اینکه هم اکنون 1700 واگن مسافری در اختیار بخش خصوصی است، گفت: این رقم باید به 4500 دستگاه برسد که بر اساس برآورد تقریبی ما سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومانی را نیاز دارد که باید تا پایان 1404 محقق شود.

زارع در خصوص واگن های باری اظهار داشت: تعداد واگن های باری هم باید از 21 هزار واگن به 42 هزار واگن افزایش یابد که 6 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و باید از سوی بخش خصوصی انجام گیرد.

وی تصریح کرد: در بخش ماشین آلات ریلی امداد و نجات هم 1200 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم همچنین برای دستیابی به اهداف ریلی نیاز به 45 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که 30 هزار میلیارد تومان آن در بخش زیربنایی باید از سوی دولت هزینه شود و حدود 15 هزار میلیارد تومان هم از سوی بخش غیر دولتی باید سرمایه گذاری انجام گیرد.

قائم مقام شرکت راه آهن با بیان اینکه در بخش زیربنایی باید سالانه 2350 میلیارد تومان منابع در اختیار شرکت راه آهن قرار بگیرد، گفت: اما در قانون حداکثر 1200 میلیارد ریال باید در بخش ریلی هزینه شود که 50 درصد رقم واقعی مورد نیاز است.

زارع با اشاره به اینکه باید به سمت تغییر روش های تجهیز منابع برویم، گفت: در قانون برنامه پنجم ماده 162 قانون توسعه حمل و نقل عمومی شرکت راه آهن را مکلف می کند به این اقدامات و در ماده 164 موضوع برون سپاری و سرمایه گذاری به روش های BOT و فاینانس در کنار سرمایه گذاری دولتی آمده است.

وی با اشاره به برقی کردن راه آهن تهران -مشهد، گفت: در این مسیر سرمایه گذاری به روش BOT و با سرمایه گذاری 4100 میلیارد تومانی انجام گرفته است که تمام پروژه برعهده بخش خصوصی با مدت بهره برداری 39 ساله است.

قائم مقام شرکت راه آهن با بیان اینکه حداقل 20 میلیون مسافر باید در این مسیر جابه جا شوند، گفت:جابه جای 5.7 میلیون تن بار در فاز اول و در فاز دوم جابه جایی 50 میلیون نفر مسافر و حدود 12 میلیون تن بار هدف گذاری شده است.

زارع تصریح کرد: حدود 900 عدد فونداسیون تیرهای برق در طول شبکه ایجاد شده است و امیدواریم شرکت سرمایه گذاری خاتم الاوصیا به تعهدات خود در زمینه تجهیز منابع ناوگان و زیربنا عمل کند.

وی افزود: یک شرکت اسپانیایی مشاور این پروژه است و پس از پایان طراحی طرح تفصیلی باید اجرای این پروژه در مدت دو سال به پایان برسد، بنابراین امیدواریم که تا 5 ماه آینده کار طراحی به نتیجه برسد تا شاهد فعال شدن پروژه باشیم.

قائم مقام شرکت راه آهن به پروژه دیگر راه آهن در خصوص بهینه سازی و مدیریت یکپارچه سیستم سوخت رسانی شبکه حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: این سیستم با مشارکت بخش خصوصی انجام می گیرد که در فاز اول نیاز به 27 میلیارد تومان سرمایه گذاری دارد و  38 ایستگاه سوخت رسانی ما در تهران، خراسان رضوی، بندرعباس، اصفهان و تبریز که 50 درصد سوخت مصرفی را شامل می شود، پوشش می دهد.

زارع به مزایای مستقیم و غیر مستقیم این طرح اشاره کرد و گفت: مزایای این طرح با اجرای آن برای کل 38 ایستگاه 200 میلیارد تومان است که در حال مذاکره برای اجرای این سیستم هستیم.

وی تصریح کرد: هزینه سوخت مصرفی راه آهن با احتساب هزینه تولید سوخت سالانه حدود 80 میلیارد تومان است که سوخت مصرفی حمل و نقل جاده ای و ریلی حدود 19.8 میلیارد به طور متوسط است.

قائم مقام شرکت راه آهن افزود: سهم حمل و نقل جاده ای از این عدد 19.5 میلیارد لیتر است که بیش از 98.2 درصد را شامل می شود و سهم سوخت مصرفی ریل 360 میلیون لیتر برابر با 1.8 درصد است.

زارع با اشاره به مقایسه عملکرد حمل و نقل جاده ای و ریلی اظهار داشت: 85.9 درصد ظرفیت جابه جایی مربوط به حمل و نقل جاده ای است و در بخش ریلی 39 میلیارد واحد جابه جایی صورت می گیرد که سهم ریلی 14.1 درصد است.

وی با اشاره به  1.8 درصد سوخت مصرفی با عملکرد 14.1 جابه جایی ،اظهار داشت: شاخص بهره وری حمل ونقل ریلی نسبت به سوخت 8.7 می شود که این شاخص برای حمل و نقل جاده ای 0.86 درصد است در واقع شاخص بهره وری حمل و نقل ریلی 9 برابر حمل و نقل جاده ای است.

زارع با بیان اینکه در حمل و نقل جاده ای حدود 9 برابر بیشتر از ریلی از یارانه سوخت استفاده می شود، گفت: به ازای هر واحد حمل در بخش ریلی هزینه های اجتماعی 22 ریال و در جاده ای 420 ریال است به عبارتی هزینه های اجتماعی بخش ریلی یک بیستم جاده است.

قائم مقام شرکت راه آهن در خصوص سوانح منجر به جرح در دو بخش ریلی و جاده ای گفت: در سال 90 علی رغم کاهش نرخ تصادفات جاده ای 20هزار و 68 نفر در سوانح جاده ای فوت شدند که در بخش ریلی این رقم 58 نفر بود که هیچ کدام مسافر نبودند.

وی تعداد مصدومان در سال 90 در بخش جاده ای را 300 نفر و در بخش ریلی را 48 نفر عنوان کرد و گفت: سالانه کل هزینه های اجتماعی، سوخت و تصادفات 21 هزار و 400 میلیارد تومان برآورد می شود که سهم ریلی 170 میلیارد تومان یعنی کمتر از 0.8 درصد است.

زارع با بیان اینکه صرفه جویی سالانه حاصل از عملکرد بخش ریلی به طور متوسط 7 هزار و 800 میلیارد تومان است، اظهار داشت: این رقم 8 برابر عملکرد اعتبارات عمرانی سالانه در زیر ساخت های ریلی است.

قائم مقام شرکت راه آهن در خصوص احتمال اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر افزایش هزینه های حمل و نقل ریلی گفت: با توجه به اهمیت افزایش قیمت حامل های انرژی و تاثیر آن بر کل قیمت ها پیش نویس شرکت راه آهن در این خصوص آماده است و در صورت اجرای این قانون اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کمترین مشکل را برای بخش ریلی ایجاد می کند، گفت: با اصلاح نسبی قیمتها افزایش قیمت های دیگر ضرری برای بخش ریلی ندارد و قطعا افزایش قیمت هم در بخش بلیت کمتر از 20 درصد خواهد بود.

زارع با بیان اینکه  راه آهن از منابع داخلی سالانه حدود 200 میلیارد تومان در بخش مسافری هزینه می کند ، گفت: شرکت راه آهن بابت این هزینه ای را از بخش خصوصی دریافت نمی کند بنابراین یکی از ابزارهای تشویقی راه آهن در فروش بلیت همین هزینه است در غیر این صورت افزایش 70 درصدی قیمت بلیت را خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: از این پس اگر فاز دوم هدفمندی یارانه ها به اجرا برسد افزایش قیمتی متناسب با نرخ رسمی تورم کشور خواهیم داشت. البته در بخش قطارهای مسافری رجا که بیش از یک سوم قطارهای آن با قیمت دولتی تردد می کنند نیاز به اصلاح قیمت اساسی است که در حال مذاکره با آنها هستیم.

قائم مقام شرکت راه آهن افزود: مصوبه ای در این خصوص از دولت گرفته ایم که افزایش قیمت بلیت این قطارها به صورت تدریجی باشد و به شکل منطقی افزایش پیدا کند.

زارع در خصوص مجوز انتشار اوراق مشارکت برای پروژه برقی کردن راه آهن تهران مشهد، بیان کرد: مجوز انتشار یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به وزارت دفاع داده شده است که از این میزان 300 تا 400 میلیارد تومان برای این پروژه است.

وی با بیان اینکه هزینه نگهداری لکوموتیو 3500 تومان روزانه است، گفت: توافق کرده ایم که با ترکیبی از اصلاح قیمت ها و پوشش قیمت تمام شده در مدت زمان تدریجی به یک توافق و تفاهم نامه برای افزایش قیمت بلیت برسیم.

قائم مقام شرکت راه آهن در خصوص راه اندازی سامانه مدیریت برنامه ریزی و فروش بلیت قطار در این شرکت گفت: راه آهن به دنبال فروش بلیت نیست و در واگذاریهای صورت گرفته صد در صد ناوگان مسافری به غیر از نیروی کشش و راهبری به بخش خصوصی واگذار شد که یکی از شرایط برون سپاری تقویت بعد نظارتی است.

زارع با بیان اینکه در بخش باری هم این رویکرد را دنبال کرده ایم، گفت: سامانه برنامه ریزی و نظارت بر فروش بلیت به دلیل بعد نظارتی شرکت راه آهن است که در آن در ابتدا برنامه ریزی و سیر و حرکت قطارها تعیین شده است که بر روی سیستم راه آهن متصل می شود.

وی تصریح کرد: مدیریت و فروش بلیت هم بر روی سامانه مرکزی لینک می شود تا تمامی این اطلاعات بر روی یک سامانه مرکزی وجود داشته باشد و شرکت راه آهن بتواند بر نوع فروش شرکت ها نظارت کند.

قائم مقام شرکت راه آهن با اشاره به مدیریت مالی در این سامانه اظهار داشت: این سامانه روابط مالی بین شرکت ها و راه آهن را شفاف می کند که برای این منظور با توافق شرکت ها با یک بانک امین مذاکره کردیم تا درآمدها مستقیم به حساب آن بانک واریز شود و پس از 24 ساعت درصد هر کدام از شرکت ها برای آنها واریز می شود.

زارع افزود: این سامانه می تواند همه را به حق و حقوق خود برساند به خصوص در بخش بار که با حجم سنگین مطالبات روبرو هستیم و در بخش مسافری هم مطالبات خیلی سریع پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: در بخش بار اگر نسبت تقسیم درآمدی80 به 20 باشد پس از پرداخت پول توسط بانک 80 درصد به شرکت راه آهن و 20 درصد به شرکت مالک پرداخت می شود که اگر لکوموتیو برای مالک باشد 23 درصد از پول به حساب آن واریز خواهد شد.

قائم مقام شرکت راه آهن با بیان اینکه این سامانه اجازه نمی دهد تا شرکت ها به میل خود بلیت را به فروش برسانند گفت: همه آژانس ها امکان فروش بلیت را دارند و هیچ شرکتی نمی تواند در ساعات اولیه سامانه را قفل کند و ظرفیت ها را به فروش نرساند.

زارع در خصوص طرح های آینده شرکت راه آهن اظهار داشت: در صورت دریافت اعتبارات منطقه 17 و 18 شهر تهران تا پایان سال 91 به بهره برداری می رسد، در همین حال احداث کمربندی قم به طول 70 کیلومتر به زودی افتتاح می شود .

وی افزود: احداث خط آهن هفت تپه شوشتر با 75 درصد پیشرفت فیزیکی و تونل یک کیلومتری اردکان - چادرملو با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در خرداد 92 افتتاح می شود.

قائم مقام شرکت راه آهن تصریح کرد: ATC مسیر تهران مشهد با 16 میلیون یورو و 70 درصد پیشرفت فیزیکی امسال بهره برداری خواهد شد، همچنین تراک بندی مسیر تهران مشهد با 15 میلیون یورو سرمایه گذاری در شهریور سال 92 افتتاح می شود.

زارع با بیان اینکه 77 سالن مسافری تا قبل از سفرهای نوروزی به ناوگان اضافه می شود، گفت: 15قطار نو و لوکس برای شرکت نورالرضا ، 24 دوطبقه چینی و 2 ست ریل باس با هشت واگن و 2 قطار مارال و نگین که البته بازسازی شده هستند، به ناوگان افزوده می شود.

کد خبر 1778478

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha