۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۲۲

در برنامه دیروز امروز فردا مطرح شد:

دهقان: لیست 300 نفر پیشکش، احمدی‌نژاد اجازه دهد به مفاسد نزدیکانش رسیدگی شود

دهقان: لیست 300 نفر پیشکش، احمدی‌نژاد اجازه دهد به مفاسد نزدیکانش رسیدگی شود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادعای رئیس جمهور در داشتن فهرست مفسدین اقتصادی و با بیان اینکه معتقدیم آقای رئیس جمهور لیستی ندارد و اگر داشت ارائه می داد،گفت: بحث لیست 300 نفر پیشکش، آقای رئیس جمهور اجازه دهند به مفاسد افراد نزدیک به ایشان رسیدگی شود. مبارزه با مفاسد اقتصادی نیاز به شعار ندارد، باید عمل کرد. در این هشت سال یک لایحه در جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی به مجلس نیامد.

به گزارش خبرنگار مهر، "دیروز، امروز، فردا" این هفته با حضور محمدرضا راه چمنی،دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی (به نمایندگی از جبهه اصلاحات) و محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس (به نمایندگی از طرف اصولگرایان)، به بررسی نقش رسانه ها در برگزاری انتخاباتی گسترده و اخلاق مدار پرداخت.

راه چمنی در ابتدای برنامه گفت: امسال که مقام معظم رهبری حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری کرده اند، در بحث رسانه ها که نقش آفرینی بالایی در انتخابات حداکثری دارند، ایجاد حماسه سیاسی با بخشنامه ایجاد نمی شود. بلکه باید فضایی را در جامعه ایجاد کرد که مردم در انتخابات شرکت کنند و به کاندید مورد نظرشان رای بدهند.برای حرکت به سمت خلق یک حماسه سیاسی در کشور، نهادهای مختلف تاثیر گذارند و اگر نقش خود راخوب ایفا کنند، بستر سازی برای ایجاد انگیزه در مردم و مشارکت حداکثری آن ها ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه کسانی که تریبون دارند باید اهمیت حضور در انتخابات را برای مردم تبیین کنند، تصریح کرد: قشر جوان و نقش اساتید در دانشگاه ها بسیار پر رنگ است. اساتید باید نقش فعالی در بحث انتخابات داشته باشند تا ما شاهد انتخابات پر شور و با مشارکت حداکثری مردم باشیم.

مدیر مسئول روزنامه همبستگی مطبوعات ،رسانه ملی و رسانه های دیجیتال را یکی دیگر از نهادهای تاثیر گذار  است و گفت:  اگر بخواهیم آماری به این موضوع نگاه کنیم، ما حدود 2100 نشریه فعال در کشور داریم که حدود 152 روزنامه و 650 هفته نامه داریم و باقی هم فصل نامه و ماهنامه هستند. این یعنی روزانه دو و نیم میلیون نشریه در کشور منتشر می شود. این تعداد مخاطب با تعداد مخاطب تلویزیون قابل قیاس نیست پس نقش اصلی بر عهده رسانه ملی است تا بستر مورد نیاز برای مشارکت حداکثری ایجاد شود. بعد از صدا و سیما مسولیت سایت های خبری بیش از نشریه هاست. البته نشریات و روزنامه ها هم نقش خود را دارند.

راه چمنی  ادامه داد:یک نشریه زبان مردم است و باید مشکلات مردم را مطرح کند و انتقادات و مطالبات و انتظارات جامعه را اعلام کند. بر اساس این انتقادات منعکس شده از سوی نشریات، مسولین باید تصمیمات مقتضی را بگیرند. در انتخابات نشریات از دو منظر در انتخابات نقش دارند.

وی افزود: یکی معرفی درست رئیس جمهور و اختیارات اوست. نشریات باید بگویند که اختیارات رئیس جمهور در چه حد است و بعد چه کسی و با چه ویژگی هایی می تواند از این اختیارات برای پیشرفت کشور و تعالی مردم استفاده کند. مطبوعات می توانند با بالابردن آگاهی مردم، زمینه را برای انتخاب اصلح از سوی جامعه کمک کند. مردم باید حس کنند که انتخاب رئیس جمهور بسیار مهم است تا به صورت گسترده در انتخابات شرکت کنند.

محمد دهقان هم در ابتدای صحبت هایش در مورد نقش رسانه ها در مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گفت:«ما اگر بخواهیم رسالت رسانه ها را خوب درک کنیم، باید فضای فعلی کشور را بشناسیم و بدانیم چه آرمان هایی روی زمین مانده است و انتخابات چه نقشی در تحقق این آرمان ها و حرکت ملت ایران به سمت این آرمان ها دارد. اهمیت یک موضوع را باید از ضد آن شناخت. برای شناخت اهمیت مطبوعات باید ببینیم دشمن چه نگاهی به این مقوله دارد. دشمن در سال های اخیر تعداد زیادی رسانه نوشتاری و صوتی و تصویری بر علیه ما راه اندازی کرده اند.

دهقان:مشارکت مردم در انتخابات هر دوره گسترده تر می شود

دهقان یادآور شد:«انتخابات از اول انقلاب نقش بسیار زیادی برای ما داشته! وقتی انقلاب شد، امام اظهار امیدواری کردند که این انقلاب به سمتی حرکت کند که کشور ما برای سایر ملل عالم تبدیل به الگو شود. امروز ما در زمینه انتخابات به یک الگو تبدیل شده ایم و مردم هر دوره با بصیرت و آگاهی بیشتر، به صورت گسترده تر در انتخابات شرکت می کنند.آن هایی که می خواهند مردم سالاری همراه با دین داشته باشند باید به سمت جمهوری اسلامی بیایند و به همین دلیل دشمن از این موضوع نگران است و می خواهد به نوعی مشارکت مردم را پایین بکشند و می خواهند این نقطه قوت را به نقطه ضعف تبدیل کنند. در داخل کشور ما چه برنامه ای داریم؟اینجاست که نقش رسانه ها معنی پیدا می کند و مسیر پیشرفت را به مردم نشان می دهند.

وی با بیان این که تمام رسانه هایی که در این کشور و با پول این ملت اداره می شوند، باید منافع ملی را در نظر بگیرند، اظهار داشت: رسانه ها باید به خط دشمن نگاه کنند و عکس آن عمل کنند. رسانه های ما در وهله اول باید امید و نشاط بین مردم ایجاد کنند. حماسه سازی بدون امید و نشاط محقق نخواهد شد. البته از اول انقلاب ما مسیر پیشرفت را طی کرده ایم و در عین نقاط ضعفی هم داشته ایم اما برآیند کشور رو به پیشرفت است. انشالله انتخابات پیش روی هم طوری باشد که دشمنان مایوس شوند.

دهقان:رسانه ای که از بودجه عمومی استفاده می کند نباید جناحی عمل کند

دهقان ادامه داد: اگر بخواهیم ارزیابی دقیقی داشته باشیم، باید بگوییم که رسانه ها چند دسته هستند. یک نوع از رسانه ها هستند که نگاه جناحی ندارند. من رسانه های متعلق به یک جناح خاص را با بعضی از رسانه ها مثل رسانه ملی مقایسه می کنم و می بینم که مثلاً رسانه ملی فراجناحی کار می کند. جدای از رسانه ملی، بقیه رسانه ها هم باید همینطور باشند. کسی که از بودجه عمومی استفاده می کند، نباید جناحی عمل کند. ممکن است گاهی جو گیر شوند و به سمت فضایی خاص سوق داده شوند اما واقعیت این است که رسانه های دولتی مثل روزنامه ایران یا رسانه های دیگر که از بیت المال تغذیه می شوند نباید تبدیل به ستاد انتخاباتی یک کاندید خاص شوند. روزنامه ای که متعلق به مردم ایران است نباید در خدمت یک قبیله سیاسی قرار بگیرد.

نماینده مردم چناران در مجلس افزود: البته یک سری روزنامه ها هم هستند که پایگاه خبری یکی از کاندیداها هستند، انتظار از این دست رسانه ها هم این است که رعایت انصاف و منافع ملی را انجام دهند. ملت ما، ملت اخلاق و انقلاب فرهنگی است. رئیس جمهور باید امانت دار و با تقوا و اخلاق مدار باشد.

دهقان:بودجه بیت المال باید در اختیار سلایق مختلف رسانه ای باشد

راه چمنی در ادامه صحبت های دهقان اظهار داشت:« باید بگویم که روزنامه ها دولتی اند و یا از نهادهای غیردولتی تغذیه می شوند. طبیعی است که بودجه بیت المال باید در اختیار سلایق مختلف باشد. مردم صاحب انقلاب هستند و طبیعتاً جامعه سلایق مختلف سیاسی دارد. یک روزنامه که از منابع عمومی استفاده می کند نباید در خدمت یک جناح خاص باشد. چه طیف اصولگرا چه اصلاح طلب، در این مورد تفاوتی ندارد.

راه چمنی:رسانه ها در غیاب احزاب قدرتمند، کار حزبی انجام می دهند

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی ادامه داد: بعضی از روزنامه ها هم هستند مثل مردم سالاری و همبستگی و تعداد اندکی دیگر، حزبی هستند. روزنامه حزبی از کاندید مورد نظر حزب باید حمایت کند اما با این همه من معتقدم رسانه نباید کارکرد حزبی داشته باشد. به طور کلی نقش رسانه، نقش اطلاع رسانی در جامعه است اما ما چون در کشور احزاب قوی نداریم، رسانه ها در غیاب احزاب قدرتمند، کار حزبی انجام می دهند.

راه چمنی:کیهان بیانیه های اصلاح طلبان را منتشر نمی کند

وی در مورد معنای حزبی عمل کردن هم یادآور شد:« الان بنده اخباری که از اصولگرایان هست را هم در رسانه ای که در اختیار دارم چاپ می کنم و اخبار اصلاح طلبان را هم به چاپ می رسانیم. چیزی که مسلم است این موضوع است که خبر حزبی و طیف خودم را در اولویت قرار می دهم. یکی از اشکالات این است که بعضی از رسانه ها با تنگ نظری برخورد می کنند. چرا ما نباید اجازه ندهیم جامعه از فلان خبر مطلع شود؟ چرا کیهان حتماً باید از یک طیف حمایت کند؟ امیدوارم آقای شریعتمداری ناراحت نشود. چرا بیانیه های اصلاح طلبان در ایران و جام جم چاپ نمی شود؟ این دیدگاه تنگ نظرانه است و تجربه نشان می دهد که این نوع نگاه جواب نمی دهد.

راه چمنی:روزنامه گروه نامه یا حزب نامه نیست

راه چمنی ادامه داد: ما روزنامه منتشر می کنیم نه گروه نامه یا حزب نامه و وظیفه ما اطلاع رسانی است. برخی روزنامه هستند که دارای گرایش خاص سیاسی است که این نوع رسانه ها هم نباید حزبی برخورد کنند و فقط به اطلاع رسانی بپردازند. مردم قضاوت می کنند، باید اخبار را به مردم گفت.

دهقان:نباید از روزنامه کیهان انتظار داشته باشیم که بیانه های کسانی که به نظام ربط ندارند را منتشر کند

دهقان در پاسخ به صحبت های راه چمنی گفت: آقای راه چمنی می گویند نباید تنگ نظرانه برخورد کرد و من هم موافقم اما به هرحال در این سال ها اتفاقاتی افتاده که متصل به رهبران جریان اصلاحات بوده! واقعیت این است که خیلی از اهالی جریان اصلاحات خودشان را از این مسائل جدا نکردند.الان هم می گوییند اصلاحات! اما کدام اصلاحات؟! یک مجموعه ای از اصلاحات خودشان را از جریان فتنه جدا نکرد! روزنامه کیهان متعلق به نظام است و قطعاً چیزی را منعکس می کند که متعلق به نظام باشد وطبیعی است که نباید از این روزنامه و امثال آن انتظار داشت که بیانه های کسانی که به نظام ربط ندارند را منتشر کند.

دهقان در ادامه برنامه در مورد رویش رسانه های نو ظهور در ایام انتخابات و تاثیر آن گفت: روزنامه ها باید از قبل مجوز بگیرند اما چیزی که خیلی زیاد رشد می کند، رسانه های مجازی است. البته این موضوع چیز بدی نیست. مردم در ایام انتخابات آماده شنیدن هستند. این طبیعی است که کاندیداها برای شنیده شدن حرفشان رسانه های اینترنتی تاسیس کنند. اگر این موضوع به خوبی مدیریت شود، شاید بتواند در افزایش سطح آگاهی مردم موثر باشد. البته مردم به رسانه ای که قدمت بیشتری دارد، توجه بیشتری دارند.

وی افزود: نقطه منفی ماجرا این است که بعضی از این رسانه های مجازی شناسنامه ندارند و وزارت ارشاد باید این رسانه ها را نظم و ترتیب بدهد. در ایام انتخابات رسانه های شناسنامه دار باید وارد کار شوند و مطالب مربوط به کاندید مورد نظر خودشان را به افکار عمومی ارائه دهند.

راه چمنی:رسانه ها قانون را فصل خطاب خود بدانند

راه چمنی در ادامه برنامه در مورد راهکارهای مقابله با فضاهای مسموم تبلیغات رسانه در انتخابات گفت: رسانه ها باید پایبند به قانون باشد. در قانون مطبوعات هم رسالت رسانه ها مشخص است و هم جرائم آن! رسانه ای که مسول دارد، باید پاسخگوی مراجع ذی صلاح باشد. رسانه ها باید وارد کانال رعایت قانون شوند. تخلف های مطبوعاتی مشخص است و باید کاری کنیم که رسانه ها قانون را فصل خطاب خود بدانند. آیا نشر بد اخلاقی در جامعه جزو رسالت مطبوعاتی است؟ رسانه در بیان انتقادات خود نباید به کسی توهین کند.

وی ادامه داد: وزارت ارشاد جلسات مرتبی با مدیران مسول مطبوعات دارد که این کار خوبی است. با جلسات هم اندیشی می توان مسولین مطبوعات را توجیه کرد و رسالت مطبوعاتی و قوانین را به آن ها گوشزد کرد. برخلاف قانون عمل کردن همان بد اخلاقی انتخاباتی است. در کشور ما قانون فصل الخطاب است. در مطبوعات هم نباید تا چیزی به اثبات نرسیده، منتشر شود. ما فرهنگ قانونمداری را باید در جامعه اشاعه دهیم. باید یاد بگیریم که به قانون احترام بگذاریم. ما نباید در مطبوعات مدام بنویسیم که فلان فرد قانون را رعایت نمی کند. شکستن قبح قانون کار درستی نیست، چون قانون یک چیز مقدس است باید حرمت آن حفظ شود. اگر کسی جرمی مرتکب شد، دادگاه وجود دارد. اگر خارج از کانال قانونی فعالیت کنیم به نتیجه درستی دست پیدا نخواهیم کرد.

محمد دهقان در ادامه برنامه اظهار داشت: قانون اساسی گفته نشریات در بیان مطالب آزاد هستند مگر این که مخل مبانی اسلامی و عمومی باشد. ما برای دموکراسی، نیاز مبرم به مطبوعات داریم. کار رسانه ای کار خطرناکی است و باید از اصحاب رسانه تشکر داشته باشیم. به همین خاطر قانون اساسی، هیات منصفه مطبوعات را پیش بینی کرده تا تشخیص دهد فردی که فلان خبر را زده در اثر فضای به وجود آمده غفلت کرده یا با سوء نیت این کار را کرده! افرادی که وارد رسانه می شوند باید متناسب با رسالتی که دارند، آموزش دیده باشند. نیش قلم می تواند یک فرد را نابود کند. دروغی که در یک رسانه مطرح می شود ممکن است باعث شود یک انسان اذیت شود. ما نیاز به کار اخلاقی و تقوایی و آموزشی داریم. در این حوزه باید سطح تقوا و انصاف و عدالت بالا باشد.

دهقان:فرق بین نقدو تخریب باید در رسانه ها رعایت شود/نباید اخلاق و تقوا فراموش شود

وی ادامه داد: البته حقوق نظام هم باید رعایت شود. موضوع دیگر این است که کشور نیاز به آرامش دارد و ما در عین حال که معتقدیم اطلاع رسانی باید آزاد باشد، ما نیاز به آرامش داریم. مطبوعات نباید از مرز عدالت و انصاف خارج شود. فرق بین نقد و تخریب باید مشخص شود چون بدون نقد پیشرفتی حاصل نخواهد شد. وقتی از آقای رئیس جمهور سوال می شود که شما اول دوره خودتان شعارهای زیادی دادید، کدام محقق شده، ایشان نباید ناراحت شوند و با صعه صدر و صادقانه به سوالات پاسخ دهند. اگر فرد در این مورد صداقت وجود نداشته باشد، طرف می گوید همه کارهای خوب را من انجام داده ام و هر وعده ای هم محقق نشده، به دلیل کارشکنی دیگران است. در آرامش است که پاسخگویی محقق می شود اما این آرامش معنای رکود نیست. ملت ما به دنبال پیشرفت است، پیشرفت می تواند توام با آرامش باشد اما کسانی هستند که هر نقدی را برهم زننده آرامش تلقی می کنند که این موضوع جلوی پیشرفت کشور را می گیرد. پس همانطور که گفتم ما باید مرز تخریب و نقد را بشناسیم تا جامعه به آرامش برسد.»

وی افزود: نباید اخلاق و تقوا را فراموش کرد. الان یکی از موارد این است که کاندیداها باید گذشته خود را برای مردم تبیین کنند. این تبیین گذشته به معنای تخریب وی نیست اما اینکه یک عیبی را به فلان کاندید نسبت می دهند که واقعیت ندارد، به تخریب وی می انجامد و این خوب نیست.

راه چمنی در ادامه برنامه گفت: اگر یک سری اتهام به فردی که اینجا نیست بزنیم، تهمت محسوب می شود و صدا و سیما باید این حق را به فرد غایب بدهد که او بیاید و از خودش دفاع کند. این طبیعی است که کاندیداها می خواهند رای جمع کنند و به همین دلیل می آیند و تمام زحمات دولت های گذشته را زیر سوال می برند که این کار درستی نیست. باید انصاف را رعایت کرد. وقتی همه چیز را زیر سوال می برید، تمام انقلاب و نظام را زیر سوال می برید که این به دور از انصاف است. باید برای مردم روشن شود که چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ!؟

راه چمنی:بعضی از کاندیداها می خواهند مظلوم نمایی کنند؛اینجا رسانه ها باید روشنگری کنند

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی در مورد بحث مظلوم نمایی هم اظهار داشت: دفاع حق طبیعی همه مردم است. بعضی از کاندیداها هم هستند که می خواهند مظلوم نمایی کنند که اینجا رسانه ها باید روشنگری کنند. من معتقدم رسانه باید اطلاع رسانی کند و مردم در نهایت بهترین قضاوت را خواهند داشت. باید فضایی را ایجاد کنیم که ایستایی نباشد. نباید اینطور باشد که تا شما یک صحبتی بیان می کنید به شما برچسب ضد دولت و ضد نظام زده شود. نقد افراد هیچ اشکالی ندارد اما باید به او هم اجازه داد که از خودش دفاع کند تا ظلمی صورت نگیرد.

دهقان:بعضی ها از راه افشاگری برای فرار از پاسخگویی استفاده می کنند

دهقان در مورد روش افشاگری گفت: ما معتقدیم در مقابل افشاگری باید تبیین و روشنگری کرد. بعضی ها از راه افشاگری برای فرار از پاسخگویی استفاده می کنند در حالی که همه باید در شرایط آرام جواب ملت ایران را بدهند. مردم از ما توقع دارند که صادقانه پاسخ رفتارهای خودمان را بگوییم. بعضی ها به جای ایجاد آرامش، بحران آفرینی می کنند تا از پاسخ گویی فرار کنند. ما معتقدیم باید گفت و گو صورت بگیرد. فساد، کمش هم برای نظام ما زیاد است لذا کسانی که نسبت به فساد بی تفاوت هستند باید در فضایی آرام به مردم پاسخ دهند. اینجا نقش رسانه ها خیلی زیاد است.

دهقان:بعضی ها خراب کاری ها را به گردن دیگران می اندازند و خوبی ها را در جیب خودشان می گذارند

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: بعضی ها برای جواب ندادن در مورد خراب کاری هایشان بحران سازی و جو سازی می کنند و حاضر به پاسخگویی نیستند. همه ما باید با مردم صادق باشیم. اینکه همه خراب کاری ها را به گردن دیگران بیاندازیم و خوبی ها را در جیب خودمان بگذاریم، کار منصفانه ای نیست و خدا یک جایی پشت سرما خواهد زد.

وی افزود:کسانی که بحران سازی نکردند می مانند اما آن هایی که می خواهند بگویند فقط ما درستیم، توسط خدا سرنگون خواهند شد.

راه چمنی:نمایندگان مجلس ادعای رئیس جمهور در مورد فهرست فاسدین اقتصادی را پیگیری کنند

راه چمنی در پایان برنامه هم گفت: آقای رئیس جمهور می گوید من یک لیست از افراد فاسد اقتصادی دارم! من از نمایندگان مجلس می خواهم این موضوع را پیگیری کنند تا این لیست مشخص شود. مردم باید روشن شوند. این موضوعات اعتماد مردم را کم می کند و در نتیجه انگیزه برای حضور در انتخابات و دیگر صحنه های انقلاب کمرنگ می شود. رسانه ها و نماینده ها باید وارد صحنه شوند تا آقای رئیس جمهور ادعاهای خود را بیان کنند تا جامعه روشن شود. از طرفی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی باید گزارش فعالیت های خود را ارائه دهد تا ذهن جامعه روشن شود. نباید اعتماد مردم نسبت به نظام و مسولین کم شود.

دهقان:اشتباه احمدی نژاد این بود که گفت" کابینه من خط قرمز است"/مگر اعضای کابینه معصوم هستند؟

دهقان هم گفت: ما در مجلس قانونی را در زمینه اعلام اسامی مفسدین اقتصادی تصویب کردیم و به رسانه ها اجازه دادیم که این مسائل را بیان کند. ما معتقدیم آقای رئیس جمهور لیستی ندارد و اگر داشت ارائه می داد. اما انتظار از ایشان این است که خط قرمزی برای بررسی مفاسد اقتصادی تعیین نکند و هر کس که به هر شخصی منتسب بود، به پرونده اش رسیدگی شود. اشتباه آقای احمدی نژاد این بود که فرمودند کابینه من خط قرمز است. اگر یکی از اعضای کابینه دچار فساد اقتصادی شد چه کاری باید انجام داد؟ مگر اعضای کابینه معصوم هستند؟

دهقان:بحث لیست 300 نفر پیشکش،رئیس جمهور اجازه دهد به مفاسد افراد نزدیک به ایشان رسیدگی شود

وی ادامه داد:بحث لیست 300 نفر پیشکش، آقای رئیس جمهور اجازه دهند به مفاسد افراد نزدیک به ایشان رسیدگی شود. مبارزه با مفاسد اقتصادی نیاز به شعار ندارد، باید عمل کرد. در این هشت سال یک لایحه در جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی به مجلس نیامد و هر کاری کردیم، کار خود ِ مجلس بود. سابقه کاندیداها در مورد فساد ستیزی باید مشخص شود. به هرحال این نظام با تمام عظمتی که دارد، به فساد به یک موضوع دغدغه آمیز تبدیل شده و باید در عمل و بدون جنجال با آن مبارزه کرد.

دهقان:فرقه انحرافی به دولت و نظام ضربه زده

دهقان در پایان گفت: ما معتقدیم فرقه انحرافی به دولت و نظام ضربه زده و باید نقش کاندیداها در مقابله با این جریان، موضوع فتنه و همچنین سوابق آن هادر انقلاب و جنگ و.... مشخص شود.

کد خبر 2045854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha