اعلام رای‌ تبانی در لیگ‌ یک/ سقوط شهرداری و محرومیت کمالوند، باقری‌نیا و دست‌نشان

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در حالی حکم به سقوط تیم شهرداری تبریز به لیگ دسته اول و محرومیت دوساله فراز کمالوند، صادیق ورمرزیار، مجید باقری‌نیا، حمید رمضانی، امید طیری، نادر دست‌نشان و ... را داد که در این رای تیم صعود کننده از گروه "ب" لیگ دسته اول به لیگ برتر مشخص و اعلام نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، رای کميته انضباطی فدراسیون فوتبال در خصوص تبانی در لیگ دسته اول در حالی عصر دوشنبه شب اعلام شد که قرار است اسماعیل حسن‌زاده رئیس کمیته انصباطی فدراسیون فوتبال در آینده‌ای نزدیک و در نشستی خبری، ضمن پاسخگویی به رسانه‌های گروهی، جزئیات این پرونده را تشریح کند.

رای کامل کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به شرح زیر است:

مسابقات فوتبال دسته اول لیگ آزادگان کشور در فصل 91-92 در دو گروه 14 تیمی در تاریخ 91/6/23 شروع و در تاریخ 92/1/27 به مرحله نهایی (پلی‌آف) رسیده است که گزارش‌های واصله از مراجع ذی صلاح حکایت دارد مواردی از نقض قوانین، پیشنهادات نامشروع، تبانی و غیره در گروه دوم (ب) این مسابقات بوقوع پیوسته است.

کمیته انضباطی با مطالعه دقیق پرونده و به استناد ماده 41 آیین‌نامه انضباطیبدواً موضوع را به گروه سه نفره کارشناسان ارجاع و همزمان نظر مقام رسمی و ارشد سازمان لیگ آزادگان و کمیته مسابقات مربوط و یکی از کارشناسان خبره داوری را نیز استعلام کرد که گروه کارشناسی و مقامات اخیرالذکر پس از بررسی فیلم مسابقات و سایر مستندات، طی گزارش‌های جداگانه نظریه کارشناسی خود را تحویل کمیته انضباطی کردند.

همچنین کمیته انضباطی با تحقیقات لازم از برخی از افراد مطلع و ذی مدخل در موضوع و بررسی گزارش‌ها و تحقیقات مراجع ذی‌صلاح و نیز تحقیقات مفصل ستاد رسیدگی به تخلفات فوتبال و بررسی نامه‌های واصله از باشگاه‌ها و دوایر ورزشی ذی‌ربط از جمله نامه هیئت فوتبال استان آذربایجان شرقی و متن تعهدات قبلی که پیشاپیش از برخی عوامل سابقه دار فوتبالی اخذ شده و در پرونده مضبوط است، موارد مختلف پرونده را به دقت با موازین انضباطی فوتبال مطابقت کرده و اعلام می کند که:

اولا: عوامل تیم فوتبال باشگاه شهرداری تبریز با اقداماتی برخلاف اخلاق ورزشی و بازی جوانمردانه نتایج برخی مسابقات را تعیین کرده‌اند که در نهایت به صعودشان به لیگ برتر منتهی شده است. به این صورت‌که:

الف) با ایجاد ارتباطات غیر متعارف و غیر قانونی با عوامل تیم‌ها، زمینه را برای همکاری‌های نامشروع فراهم ساخته‌اند که وجود پرینت مکالمات تلفنی و خلاصه مکالمات تحریر شده و نیز اظهارات و اقرار افراد در پرونده ثبت شده است.

ب) با همکاری مستقیم عوامل تیم‌های دیگر (که غالبا ارتباطات معنادار با سرمربی و کادر فنی تیم شهرداری داشته‌‎اند) زمینه را برای اخذ نتیجه دلخواه در چند مسابقه از جمله مسابقه با تیم یادآوران شلمچه، شهرداری بندرعباس، فولاد یزد و راهیان کرمانشاه فراهم ساخته‌اند که اسناد و مدارک آن، از جمله اعترافات و فیلم مسابقات و نظریه هیئت کارشناسی و تحقیقات مراجع ذی صلاح موید این تخلفات است.

پ) پرداخت رشوه (مال نامشروع) به افراد جهت رقم زدن نتیجه مسابقه از جمله پرداخت 4 قطعه سکه تمام بهار آزادی به یکی از بازیکنان تیم راهیان کرمانشاه که اقرار فرد گیرنده سکه‌ها و مدارک متقن در نزد مراجع ذی صلاح موجود است.

ت) اقدام دسته جمعی و سازمان یافته برخی مسئولان و بازیکنان تیم برای تهیه پول جهت پرداخت رشوه به عوامل یک تیم دیگر که اقرار صریح افراد و نیز مستندات اداری و آثار جابجایی پول در سیستم بانکی در پرونده منعکس است.

ث) تلاش برای هماهنگ‌سازی عوامل سایر تیم‌ها در سایر مسابقات برای رقم زدن نتیجه موثر برای تیم شهرداری تبریز که مدارک و مستندات آن در پرونده منعکس است.

ج) عدم همکاری در مرحله تحقیقات و مکتوم گذاشتن ادله و قرائن رفتارهای ارتکابی افراد که در پرونده مضبوط است.

چ) ممانعت از فیلمبرداری از برخی مسابقات مسئله‌دار، از جمله مسابقه تیم شهرداری تبریز با شهرداری بندرعباس که مراتب ممانعت به تایید ریاست محترم هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی نیز رسیده است.

کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل تیم فوتبال شهرداری تبریز را حسب مورد از مصادیق ماده 40 و 41 و42  آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب:

1- تیم فوتبال شهرداری تبریز را با در نظر گرفتن خدمات صادقانه برخی مقامات ورزشدوست استان و توجه وافر شورای محترم شهر تبریز و شخص شهردار محترم تبریز به رشته فوتبال، با اعمال یک درجه تخفیف به سقوط به دسته اول لیگ آزادگان محکوم می‌کند‌.

2- فراز کمالوند سرمربی تیم فوتبال شهرداری تبریز را به پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی و 2 سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

3- صادق ورمزیار (مربی تیم فوتبال شهرداری تبریز) را به پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی و 2 سال محرومیت از تمانی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

4- هر یک از آقایان پیمان صاحب‌جمعی (مربی تیم فوتبال شهرداری تبریز) و سعید ورمزیار (بازیکن تیم فوتبال شهرداری تبریز) را به پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی و هجده ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

5- فرهاد صداقت (سرپرست تیم شهرداری تبریز) را به پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

6- میرمعصوم سهرابی (مدیر عامل باشگاه شهرداری تبریز) را به پرداخت دویست میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

7- شیث رضایی (کاپیتان تیم فوتبال شهرداری تبریز) را به پرداخت دویست میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌کند.

8- هر یک از علی علیزاده و مهدی واعظی (بازیکنان تیم شهرداری تبریز)  را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌کند.

ثانیا: عوامل تیم فوتبال باشگاه یادآوران شلمچه نیز با اقدام به تبانی با تیم شهرداری تبریز در شرایطی تیم خود را برای مسابقه با شهرداری به تبریز رسانده و به کیفیتی بازی کرده‌اند که نتیجه دلخواه تیم شهرداری رقم خورده است . به این صورت که:

الف) ارتباطات مکرری توسط عوامل دو تیم شهرداری تبریز و یادآوران شلمچه (خصوصا با محوریت شخص محمد عارف‌نیا) قبل از انجام مسابقه صورت گرفته که مشروحا رصد شده و در پرونده ثبت شده است.

ب) اصرار برخی مسئولان تیم یاد آوران شلمچه برعدم اعزام تیم از خوزستان به تبریز که در تحقیقات مراجع ذی صلاح تبیین شده است.

پ) عملکرد خارج از عرف فوتبالی و مغایر با برنامه ریزی های معمول مقامات رسمی فوتبال و عدم اقدام به موقع جهت اعزام تیم از خوزستان به تبریز که مستندات در پرونده مضبوط است.

ت)  ترتیب غیر متعارف امور تیم از جمله سفر و تغذیه و خواب که در نهایت موجب امتیازدهی به تیم شهرداری تبریز شده است.

ث) وجود شواهد آشکار موید تبانی، در حین انجام مسابقه، ازجمله اینکه سرمربی تیم شهرداری تبریز پس از زدن گل سوم به تیم شلمچه، به بازیکنان خود دستور می‌دهد: دیگر گل نزنید که اقرار و اظهارات افراد در پرونده منعکس است.

ج ) رد و بدل شدن وجوه، بین عوامل دو تیم شهرداری تبریز و یادآوران شلمچه که توسط مراجع ذی‌صلاح رد یابی شده و در گزارش‌ها مضبوط است.

که کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل تیم فوتبال یادآوران شلمچه را حسب مورد از مصادیق ماده 40،41 و 42 آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب:

1- تیم فوتبال یادآوران شلمچه که در جدول مسابقات به دسته دوم تنزل کرده است، را نیز با اعمال یک درجه تخفیف (به جهت زحمات صادقانه برخی بازیکنان آن باشگاه) به سقوط به دسته سوم لیگ آزادگان محکوم می‌کند.

2- هر یک از محمد عارف‌نیا (مشاور مربی) و ایوب غزی (مربی) و منصور چلداری (سرپرست) تیم فوتبال یادآوران شلمچه را به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی و 2 سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

3- مجید ناصری (مدیر عامل باشگاه یادآوران شلمچه) را به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌کند.

ثالثا: برخی عوامل و بازیکنان تیم‌های مختلف که در ماجرای تبانی در مسابقات دسته یک لیگ آزادگان به طور مستقیم یا غیر مستقیم دخالت داشته و روند غیر اخلاقی و غیر جوانمردانه فوتبال را تسهیل کرده‌اند به این صورت که:

الف) با ارتباطات غیر حرفه‌ای و غیر جوانمردانه نتایج برخی مسابقات را رقم زده‌اند.

ب) با اقداماتی بر خلاف اخلاق ورزشی و بازی جوانمردانه برعلیه تیم خود اقدام کرده‌اند.

پ) در انجام وظایف قانونی و حرفه ای خود مسامحه و اهمال کرده‌اند به نحوی که با کم کاری در تیم خود، مسیر موفقیت تیم دیگری قدم برداشته‌اند.

ت) در حین انجام مسابقه به سود تیم حریف اقدام کرده و برای حریف موقعیت خلق کرده‌اند.

ث) رفتارهای غیرعادی و غیر اخلاقی مانند دادن پنالتی مشکوک و هند عمدی و گرفتن اخطارهای متوالی و اخراج عمدی از بازی مستقیم که نتیجه دلخواه حریف را رقم زده است. 

ج) مطلع بودن از رفتارهای ناجوانمردانه در حوزه ماموریت فوتبالی خود و عدم اقدام پیشگیرانه و بعضا اهمال و همکاری با متخلفان.

چ) سوء مدیریت در امور باشگاه بعضا با انگیزه‌های منفی و بعضا بر اثر اهمال (مانند آنچه در باشگاه استقلال صنعتی خوزستان صورت گرفته و مانع از موفقیت طبیعی آن تیم شده است).

ح) تمارض و تظاهر به مصدومیتی که توسط پزشک تیم تایید نشده است، که حسب مورد نظریه‌های پزشکی در پرونده مضبوط است.

که کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل  فوق الذکر را حسب مورد از مصادیق مواد 40 و 41 و42 آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب:
1- عبدالمجید باقری‌نیا (سرمربی تیم فوتبال باشگاه استقلال صنعتی خوزستان) را به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی و 18 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

2- بهمن روشنایی (سرپرست تیم فوتبال باشگاه استقلال صنعتی خوزستان) را به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

3- علی پورکیانی (قائم مقام باشگاه استقلال صنعتی خوزستان) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

4-  هر یک از آقایان عبدالرضا سعدی، رسول حلفی و حبیب موسوی (از فعالان در فوتبال) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

5- حیدر علی کامیاب (مدیر عامل وقت باشگاه برق شیراز) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

6- محسن زاهدی (بازیکن تیم فوتبال باشگاه برق شیراز) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

7- عبدالحمید رمضانی (مدیر عامل باشگاه پاس همدان) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

8- امید طیری (سرمربی تیم فوتبال باشگاه پاس همدان) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

9- علی خلفی (مسئول روابط عمومی باشگاه پاس همدان) را به  پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

10- فریدون میرترابی (مربی فوتبال) را به پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

11- آقای ... (بازیکن تیم فوتبال راهیان کرمانشاه که هویت کامل او در پرونده محرز و محفوظ است) را به پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

12- هادی موسوی (بازیکن تیم فولاد یزد)  را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

13- مصطفی افخمی (مربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند. 

14- پژمان شاه‌پری (بازیکن تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

15- شاهین مجیدی ( بازیکن تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس) را به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

16- نادر دست‌نشان (سرمربی تیم فوتبال باشگاه سایپای شمال) را به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

17- رضا نیکزادی (سرپرست تیم فوتبال باشگاه سایپای شمال) را به پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

18- آقای احد الیاسی (سرپرست تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج) را به  پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

19- آقای جمشید غدیری  (سرمربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج که پس از برخی رفتارهای مشکوک از سمت خود کنار گذاشته می‌شود) را به  پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

20- رتیپ طاهری (مربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج) را به  پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

21- هر یک از آقایان محمد پورمند، اتابک نمازی، میلاد جعفری و وحید کارگر (بازیکنان تیم فوتبال شهرداری یاسوج) را به پرداخت 60 میلیون ریال جریمه نقدی و 6 ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم می‌کند.

22- هر یک از آقایان محمد مهدی ورنکش (بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه)، رضا طلبه (بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه)، مرتضی مولایی (بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه)و  مرتضی هاشم‌زاده (بازیکن تیم فوتبال شهرداری تبریز) را به پرداخت 40 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌کند.

23- از محمد زعفرانی و سایر عوامل فوتبالی (که به دلیل امنیتی و مصالح افراد، هویتشان محرمانه در پرونده محفوظ است) که در راستای تحقیقات و کشف حقایق در این پرونده همکاری کردند و از بی‌مهری‌ها و تهدیدات مستقیم و غیر مستقیم برخی افراد نهراسیدند و به روند دادرسی کمک کردند، تقدیر و سپاس به عمل می‌آید.

این رای در تمام موارد مطابق ماده 15 آیین نامه انضباطی ظرف یک هفته پس از ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی در کمیته محترم استیناف است.

و اما این پرونده به سبب شکایت برخی افراد از جمله شکایت آقای عسگرشاهی و نیز در خصوص تخلفات سایر عواملی که به نحوی در مسابقات دسته اول لیگ آزادگان دخالت داشته‌اند و تاکنون دلایل کافی علیه ایشان جمع آوری نشده است از جمله آقای دکتر علی اکبر روشنی (پزشک تیم اتکای گلستان) و  علی گلی، نادر باقری و مرتضی کریمی و ...  کماکان مفتوح است. 

کمیته انضباطی ضمن تقدیر از تمامی کسانی که در مسیر تحقیقات پرونده همکاری موثر با ستاد تحقیقات و سایر نیروهای دخیل در پرونده کردند، از همه دلسوزان و زحمتکشان عرصه فوتبال دعوت می‌کند تا چنانچه اخبار و اطلاعاتی راجع به موضوع پرونده دارند، در اولین فرصت در اختیار کمیته انضباطی فدراسیون قرار دهند تا بخش ناتمام پرونده نیز تکمیل و منتهی به صدور حکم شود.

کد خبر 2054322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =