۲۶ شهریور ۱۳۹۲، ۸:۳۴

قیمت گاز هم در سکوت خبری گران شد/ افزایش 2 تا 10 هزار تومانی بار مالی قبوض

قیمت گاز هم در سکوت خبری گران شد/ افزایش 2 تا 10 هزار تومانی بار مالی قبوض

پس از افرایش قیمت هر کیلووات ساعت برق مشترکان خانگی در سکوت خبری، قیمت هر متر مکعب گاز طبیعی تمامی مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها و قیمت هر متر مکعب CNG هم 10 تومان افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچند دولت طرح 100 روزه بهبود شرایط اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است اما مطابق با مصوبات قانون بوجه سال جاری، اختیاراتی به دولت به منظور افزایش قیمت گاز طبیعی، CNG و برق به دولت واگذار شده است. از این رو با اضافه شدن بندی به عنوان عوارض به قبوض برق و گاز مشترکان، بار مالی هر یک از این صورتحساب ها برای یک دوره حدود 35 تا 40 روزه به صورت جداگانه دو تا بیش از 10  هزار تومان افزایش می یابد.

از این رو به ازای مصرف هر کیلووات ساعت برق و یا مصرف هر یک متر مکعب گاز طبیعی توسط مشترکان خانگی و تجاری 100 ریال به بار مالی این قبوض افزوده می شود.

مجید بوجارزاده در گفتگو با مهر درباره جزئیات اضافه شدن بند عوارض در قبوض مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها گفت: براساس قانون بودجه سال جاری، مجلس شورای اسلامی این اختیار را به شرکت ملی گاز ایران واگذار کرده است که از ابتدای تیرماه سال جاری به ازای هر یک متر مکعب گاز مصرفی توسط مشترکان 10 تومان عوارض به بار مالی قبوض مشترکان اضافه کند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران همچنین از افزایش 10 تومانی هر متر مکعب CNG مورد نیاز خودروهای دوگانه سوز خبر داد و افزود: براساس مفاد قانون بودجه، پیش بینی می شود امسال 160 میلیارد متر مکعب گاز توسط کل مشترکان مصرف شود که در این صورت حدود یک زار و 600 میلیارد تومان به عنوان عوارض و جدا از قیمت تعیین شده گاز از مشترکان دریافت می شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه مقرر شده این بودجه اضافی که تحت عنوان عوارض از قبوض گاز مشترکان استحصال می شود، صرف توسعه شبکه های گازرسانی به روستاها شود، تاکید کرد: همچنین مطابق با قانون بودجه حدود 200 میلیارد تومان از این منابع به وزارت آموزش و پرورش به منظور نوسازی سامانه های گرمایشی مدارس اختصاص می یابد.

به گزارش مهر، براساس محاسباتی که انجام شده است، هم اکنون متوسط مصرف یک مشترک کم مصرف گاز خانگی در فصل تابستان بین 200 تا 250 میلیون متر مکعب است که از این رو به ازای این میزان مصرف گاز باید 2000 تا 2500 تومان جدا از قیمت گاز هزینه عوارض پرداخت کند.

از سوی دیگر، پیش بینی می شود همین مشترک چنانچه در فصل زمستان با رعایت الگوهای مصرف حدود 350 تا 400 متر مکعب گاز مصرف کند نزدیک به 4 هزار تومان به بار مالی قبوض این مشترک در فصل زمستان به  عنوان عوارض افزوده خواهد شد.

در مجموع پیش بینی ها حاکی از آن است که به طور متوسط بار مالی هر قبض گاز مشترکان حدود 8 تا 10 هزار تومان در فصول مختلف سال باشد.

همچنین از سال گذشته هزینه آبونمان هم بار دیگر به قبوض گاز اضافه شده است که براساس برآوردهای شرکت گاز، بین 2000 تا 3500 تومان دیگر هم به بار مالی صورتحساب گاز مشترکان اضافه خواهد شد.

 

کد خبر 2137143

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha