۳ آبان ۱۳۹۲، ۱۰:۴۰

معاون زنگنه اعلام کرد:

ماهانه یک میلیارد دلار باید خرج پارس‌جنوبی شود/ هر روز تاخیر 100 میلیون دلار ضرر دارد

ماهانه یک میلیارد دلار باید خرج پارس‌جنوبی شود/ هر روز تاخیر 100 میلیون دلار ضرر دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برای تحقق اهداف توسعه پارس جنوبی باید ماهانه یک میلیارد دلار منابع مالی در توسعه این میدان مشترک گازی هزینه شود زیان هر روز تاخیر در توسعه پارس جنوبی را 100 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: فرصت آزمون و خطا نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، ركن‌الدين جوادي در تشریح مهمترین برنامه‌های توسعه پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید با بیان اینکه براي تحقق كامل توسعه تمامي فازهاي پارس جنوبي تا دو سال آینده باید حدود 25 ميليارد دلار سرمايه در این میدان مشترک گازی سرمایه‌گذاری شود، گفت: به عبارت دیگر براي تحقق اهداف توسعه‌اي پارس جنوبی بايد ماهانه يك ميليارد دلار منابع مالی و اعتباری هزینه شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه در شرکت نفت و گاز پارس به عنوان متولی توسعه پارس جنوبی باید برای حدود 35 ميليون دلار به صورت روزانه بايد تصميم سازي و تصميم گيري شود، تصریح کرد: تا منابع مالی به موقع در پروژه‌ها هزينه شود که اين فرآیند نيازمند ساز و كار دقيق است.

معاون وزیر نفت همچنین درباره درآمدهای حاصل از توسعه هر فاز استاندارد پارس جنوبی، تصریح کرد: اگر درآمد هر فاز از پارس جنوبي حدود 2.5 ميليارد دلار در سال باشد از مجموعه 12 فازهاي توسعه نيافته پارس جنوبی، سالانه 30 ميليارد دلار درآمد حاصل مي شود.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت، افزود: اگر درآمد 30 ميليارد دلار را بر هر روز تاخير در توسعه فازهای پارس جنوبی تقسيم شود، رقمي معادل 100 ميليون دلار حاصل مي شود و اين بدين معنا است كه اين شركت روزانه بايد 35 ميليون دلار هزينه و 100 ميليون دلار به درآمد كشور اضافه كند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با هر روز تاخير در بهره‌برداري پروژه هاي پارس جنوبي، به اندازه 3 روز هزينه كه معادل يك روز درآمد شركت نفت و گاز پارس است، ضرر خواهيم كرد، اظهار داشت: براي بهبود امور و فعاليت‌هاي شركت نفت و گاز پارس به صورت روزانه تلاش كرد و انجام فعاليتي كه مختص به امروز است نبايد به فردا واگذار شود.

معاون وزير نفت تاکید کرد: عوامل متعددي در تاخير پروژه هاي پارس جنوبي دخيل است كه با هنر مديريت مي توان آنها را شناسايي و در راستاي بهبود امور قدم برداشت.

جوادي با بیان اینکه براي به ثمر رساندن پروژه‌هاي پارس جنوبي، فرصت آزمون و خطا وجود ندارد، تاکید کرد: زيرا با هر روز تاخير از درآمد 100 ميليون دلاري، كشور بي نصيب خواهد ماند و اين رقم بزرگي است و بايد با احساس مسئوليت زمان را از دست ندهيم.

مديرعامل شركت ملي نفت ايران، خط قرمز شركت نفت و گاز پارس را زمان اعلام كرد و گفت: اگر به زمان توجه شود و در اولويت فعاليت ها قرار گيرد؛ بي ترديد صرفه جويي نيز به دنبال آن ايجاد خواهد شد.

وي همچنین از شركت نفت و گاز پارس به عنوان يك شركت بزرگ با ماموريت پيچيده ياد كرد و افزود: اين شركت همزمان در دو بخش توسعه اي و توليدي فعاليت مي كند و اين موضوع يكي از دلايل پيچيدگي اين شركت است.

معاون وزير نفت در پایان بر روند تسريع پيشرفت پروژه هاي نفت و گاز پارس تاكيد کرد و خاطرنشان ساخت: درآمد 100ميليون دلاري روزانه از فازهاي پارس جنوبي بايد هر چه زودتر باید محقق شود.

کد خبر 2161849

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha