۲۸ دی ۱۳۹۲، ۱۶:۱۹

در دیدار ظریف و وزیر خارجه سنگال مطرح شد:

تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در داکار/ تحکیـم منـاسبات همه جانبه تهران-داکار

تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در داکار/ تحکیـم منـاسبات همه جانبه تهران-داکار

در دیدار وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگال بر تحکیم مناسبات همه جانبه ایران- داکار تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف و مانکور اندیا وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگال روز شنبـه طـی مذاکراتـی در تهران، تقویت و تحکیـم منـاسبات همه جانبه تهران-داکار را بـر اساس احترام متقابـل و منـافع مشتـرک در جهت منـافع دو ملت و دو کشور توصیف کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از آغاز فصل جدید مناسبات دو کشور، روابط با سنگال به عنوان کشوری مهم در جهان اسلام، قاره آفریقا و دارای نقش تأثیرگذار در صحنه های منطقه ای و بین المللی را پر اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد؛ روابط در کلیه زمینه ها گسترش یابد.

وی همچنین با اشاره به شرایط بسیار فقیر جهان اسلام و گرانی از افراط گرایی و فرقه گرایی، نـقش مهم سنگال در سازمان همکاری اسلامی را ارزشمند توصیف کرد.

ظریف سپس ضمن اشاره به اعتقاد دولت تدبیر و امید به گسترش روابط دوجانبه با کشورها، استمرار و تقویت روابط سنتی با کشورهای آفریقایی و عضو عدم تعهد و اولویت مناسبات با کشورهای جنوب را مورد تأکید قرار داد.

وی همچنین گسترش بیشتر همکاریهای اقتصادی میان دو کشور را امکان پذیر دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش و تقویت همکاریها در حوزه انرژی، نفت، گاز، فرآورده های نفتی، برق، احداث نیروگاه، مسکن، خودرو، کشاورزی، دامپروری، شیلات، توریزم، مبادلات فرهنگی و دانشگاهی خاطرنشان ساخت.

وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در راستای بررسی و یافتن ظرفیتهای بیشتر همکاری مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه سنگال نیز در این دیدار روابط ایران و سنگال را تاریخی، دوستانه و بسیار قدیمی خواند که بر مبنای دوستی و احترام متقابل بنا شده ، چرا که هر دو کشور از اشتراکات فرهنگی مشترک برخوردارند.

مانکور اندیا با اشاره به تأکید رئیس جمهور کشورش برای اهتمام در جهت گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، گفت: حامل سلام گرم رئیس جمهور کشورم برای دکتر روحانی و جنابعالی هستم.

وی با تأکید بر اینکه موافق دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی می باشد، آخرین تحولات سیاسی و بحرانهای جاری در آفریقا را تشریح کرد و احقاق حقوق مردم فلسطین براساس عدالت و نیز مبارزه با تروریزم را مهم توصیف کرد.

وزیر امور خارجه سنگال از حصول توافق میان ایران و کشورهای 1+5 ابراز خوشحالی کرد.

وی با اشاره به ظرفیتها و توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی، انرژی، کشاورزی، فرهنگی، دانشگاهی و توریزم، علاقمندی کشورش را برای تقویت همکاریها در این حوزه ها بویژه مشارکت بیشتر شرکتهای خصوصی ایران در طرحها و پروژه های مختلف سنگال مورد تأکید قرار داد و آمادگی کشورش را برای برگزاری دور بعدی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در داکار اعلام داشت.

وی از دکتر ظریف رسماً برای سفر به سنگال دعوت بعمل آورد.

بررسی بازگشایی سفارت سنگال در تهران و مبادله سفرای دو کشور نیز از دیگر محورهای مذاکرات این دو مقام بود.

ضمناً طرفین موافقت کردند کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در داکار تشکیل شود.

کد خبر 2216864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha