۲۹ بهمن ۱۳۹۲، ۱۴:۰۵

8 راهکار عبور از بی‌ آبی؛

ورود کشور به مرحله جدید بی آبی/ وزیر نیرو: از بحران به تنش آبی رسیدیم

ورود کشور به مرحله جدید بی آبی/ وزیر نیرو: از بحران به تنش آبی رسیدیم

وزير نيرو با اعلام اینکه کشور اکنون از مرحله بحران آبی هم عبور کرده و به تنش آبی رسیده است، گفت: وضعیت منابع آب کشور به گونه ای است که در مناطق پُرآب نیز اوضاع وخیم است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان گفت: منابع آب تجديدشونده كشور از 130 ميليارد مترمكعب به 120 ميليارد مترمكعب كاهش يافته است و اين امر در آينده نيز تشديد مي شود، با این حال، وضعيت آبي كشور از مرحله بحراني هم عبور كرده است.

وزیر نیرو اظهارداشت: اگر كشوري بين 20 تا 40 درصد از منابع آب تجديدشونده اش را مصرف كند در شرايط استفاده پايدار از منابع آب و اگر بين 40 تا 60 درصد مصرف كند در مرحله بحراني منابع آب قرار دارد.

وي ادامه داد: در زمان كنوني از 120 ميليارد مترمكعب آب تجديدشونده كشور، سالانه 96 ميليارد مترمكعب استفاده مي شود كه 80 درصد از منابع تجديدشونده كشور است و كشور اكنون از مرحله بحران آبي نيز عبور كرده است.

چيت چيان تصريح كرد: مسائل تغيير اقليم، تخريب محيط زيست، فقر، بيماري و ... مسائل مهم و به هم گره خورده و پيچيده اي است كه زندگي انسان را بر روي كره زمين در معرض مخاطره قرار داده است.

وزیر نیرو افزود: بايد در موضوع آب حساب ويژه و فكر ويژه اي باز كرد وگرنه با ادامه روند كنوني نگراني ها پابرجا مي ماند. وی با بيان اينكه كشور در منطقه خشک و نيمه خشک قرار دارد گفت: در حالي كه در گذشته متوسط بارش هاي كشور در سال 250 ميليمتر بود، در طي يک دهه گذشته متوسط بارش هاي كشور به 242 ميليمتر رسيده است.

وي با بيان اينكه در ابتداي انقلاب به ازاي هر نفر 4 هزار مترمكعب آب تجديدشونده داشتيم گفت: اين ميزان اكنون به كمتر از يكهزار و 600 مترمكعب كاهش يافته و كشور در معرض تنش آبي قرار گرفته است.

چیت چیان با بيان اينكه وضعيت منابع آبي حتي در مناطق پُرآب نيز وخيم است، گفت: در تبريز ميزان سرانه آب كمتر از 600 مترمكعب به ازاي هر نفر است كه نشان از بحران آبي در كشور دارد.  وزير نيرو گفت: وضعيت كنوني درياچه اروميه در بيشتر درياچه ها و تالاب هاي كشور وجود دارد و در حال حاضر ميزان بيلان منفي مجموعه دشت هاي كشور، افزون بر 11 ميليارد مترمكعب است و ميزان تجمعي برداشت از ذخيره هاي استاتيک منابع آب زيرزميني به 100 ميليارد مترمكعب رسيده است.

وزیر نیرو افزود: اكنون 298 دشت مطالعاتي كشور دچار بيلان منفي در آب هاي زيرزميني است و با شرايطي مشابه درياچه اروميه مواجه هستيم. چيت چيان اظهارداشت: ميزان رواناب رودخانه هاي كشور به كمتر از 46 درصد در چند سال اخير رسيده و در كمتر از يک دهه ميزان رواناب هاي كشور نصف شده است.

به گفته وي، سدهايي كه براي ذخيره 130 ميليون مترمكعب آب ساخته شده بودند، هيچگاه بيش از 30 ميليون مترمكعب آب نداشته اند و وضعيت نگران كننده اي وجود دارد. چيت چيان با بيان اينکه 92 درصد از مجموعه مصارف آب (88 ميليارد مترمكعب در سال) در بخش كشاورزي مصرف مي شود گفت: به ازاي هر مترمكعب آب در كشور 0.9 كيلوگرم محصول كشاورزي توليد مي شود اما در جهان به ازاي هر مترمكعب آب دو تا 2.5 كيلوگرم محصول توليد مي شود.

چیت چیان خاطرنشان کرد: 40 درصد از مواد غذايي كشور از خارج وارد مي شود و اگر بخواهيم سند چشم انداز محقق شود و خودكفا شويم و بازده آبياري را به متوسط جهانی برسانيم، بايد 250 ميليارد مترمكعب آب داشته باشيم.

وزیر نیرو مديريت يكپارچه حوضه هاي آبريز، افزایش بازده آب در بخش كشاورزي، بازچرخاني آب، تامين آب صنعت از پساب فاضلاب شهري و آب دريا، استفاده از آب هاي غيرمتعارف، بازچرخاني چندباره آب، كاهش هدررفت در شبكه هاي انتقال و توزيع و جلوگيري از برداشت هاي غيرمجاز را از جمله راهكارهای مهم براي عبور از چالش كم آبي عنوان كرد.

وي از همه استادان، دانشجويان و صنعتگران دعوت كرد تا با تلاش و همفكري در موضوع مديريت منابع آب، از مسائل و چالش های پيش روي بخش آب عبور كنيم.

کد خبر 2238389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha