کاهش مساحت دریاچه ارومیه به 1628 کیلومتر مربع/ خسارت 920 میلیارد تومانی بلایای طبیعی

ارومیه - خبرگزاری مهر: مدیر کل ستاد حوادث و مدیریت بحران آذربایجان غربی از کاهش مساحت دریاچه ارومیه از بالغ بر دو هزار کیلومتر مربع به هزار و 628 کیلومتر مربع با توجه به ادامه روند خشکسالی ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محبوب زارع بعد از ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به کاهش محدوده آبی دریاچه ارومیه از بیش از 2 هزار کلومتر مربع به یک هزار و 628 کیلومتر مربع، افزود: بر اساس بررسی های انجام شده 3 روستا در سلماس و ارومیه در معرض خطر جدی ناشی از خشکی دریاچه ارومیه بوده که باید توجه ویژه شود.

وی با بیان اینکه در این راستا در ارومیه 633 روستا، سلماس 158 روستا، نقده 96 روستا، مهاباد 198 روستا و میاندوآب 194 روستا و در مجموع یک هزار و 279 روستا در معرض افزایش شوری آب شرب و کشاورزی هستند، اظهار داشت: همچنین شیب هیدرولیکی، عمق آبهای زیرزمینی، شناخت میزان نفوذپذیری لایه های مختلف خاک، تجریه شیمیایی آب چاهها انجام شد.

مدیر کل ستاد حوادث و مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به روان شدن نمک های موجود در سطح دریاچه ارومیه و بروز پدیده ریزگردهای نمکی، ادامه داد: امسال سطح زیر کشت آبی و دیم استان 824 هزار و 928 هکتار بوده که از این میزان 427 هزار و 498 هکتار آب و ما بقی دیمی بوده که متاسفانه بر اساس برآوردهای انجام شده 920 میلیارد تومان خسارت بر ابنیه راه، کشاورزی، مسکونی و معیشتی و تاسیسات دولتی وارد شده است.

زارع با بیان اینکه متاسفانه خشکسالی نیز یک هزار و 400 میلیارد تومان از سال 86 تا کنون خسارت به آذربایجان غربی وارد کرده است، ادامه داد: نیازمند همکاری دستگاههای اجرایی در تکمیل نرم افزارهای مدیریت بحران در سطح استان بوده تا توان نیروهای امدادی در هنگام وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی افزایش یابد.

خسارت 909 میلیارد تومانی بلایای طبیعی به بخش کشاورزی آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اعلام اینکه طی سال زراعی 91- 92 بلایای طبیعی از جمله سرمازدگی به 202 هزار هکتار از اراضی زراعی به میزان 108 میلیارد تومان و 69 هزار هکتار از اراضی باغی به میزان 554 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است، افزود: در مجموع 649 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد شده است.

سید علی مختاری با بیان اینکه خشکسالی به 159 هزار هکتار اراضی زراعی به ارزش 98 میلیارد تومان و 69 هزار هکتار به میزان 36 میلیارد تومان و در محجموع 169 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است، عنوان کرد: تگرگ امسال به 24 هزار ههکتار از اراضیزراعی و 9 هزار هکتار اراضی باغی به ارزش 76 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

لزوم هوشمند سازی 32 دستگاه نصب شده ضد تگرگ آذربایجان غربی

وی با عنوان اینکه طی سال زراعی جاری طوفان به یک هزار و 100 هکتار ار اراضی زراعی و 2 هزار و 469 اراضی باغی به ارزش 8 میلیارد تومان خسارت زده است، ادامه داد: برف سنگین پیرانشهر نیز 3 میلیارد تومان به درختان جنگلی، سیل نیز  به 838 هکتار به میزان یک میلیارد و 947 میلیومن تومان و زمین لرزه خوی نیز به مراکز دام و طیور منطقه 342 میلیون تومان خسارت زد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مبارزه با خشکسالی با احداث شبکه های آبیاری مدرن و انتقال آب با لوله، استفاده از خاک ورزی، رعایت دقت در تغذیه گیاهی و کوددهی، مبارزه اصولی با علفهای هرز، کسترش بیمه محصولات کشاورزی و دام، تجهیز مزارع پرورش ماهیان سردآبی به سیستم آب برگشتی را ضروری دانست.

مختاری با بیان اشاره به اینکه شور شدن چاههای نزدیک به دریاچه ارومیه بخش کشاورزی را تهدید می کند، اعلام کرد: در این راستا ترویج کشت ارقام مقاوم به شوری ضروری بوده که نیازمند فرهنگ سازی در بین کشاورزی و ضرورتهای موجود لازم به نظر می رسد.

وی از نصب 32 دستگاه ضد تگرگ در نقاط حادثه خیز آذربایجان غربی خبر داد و گفت: با توجه به بروز برخی مشکلات در جهت هوشمند سازی عملکرد دستگاهها قرارد همکاری با ارمنستان با دریافت 3 میلیون تومان به ازای هر دستگاه در حال عقد بوده که نیازمند همکاری مجموعه مدیریت ارشد استان هستیم.

کاهش 40 درصد ذخیره آب سد مهاباد/ کیفیت آب به سمت بحرانی شدن می رود

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی هم در این جلسه با اشاره به کاهش 40 درصدی میزان آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد نسبت به زمان حاضر سال گذشته، گفت: کاهش میزان بارشها در سطح استان منجر به کاهش میزان ذخیره آب در پشت سدهای استان شده است.

افشین امیرپور دیلم با اشاره به لایروبی 2 میلیون و 300 هزار متر مکعب انهار برای جلوگیری از بروز حوادث، اظهار داشت: طی امسال 3 سیل در سطح استان به وقوع پیوست که خسارت جانی نداشته و لی خسارات مالی زیادی بر جای گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه آب موجود در مخزن سد مهاباد به لحاظ کیفی به سمت بحرانی شدن در حرکت است، ادامه داد: وجود گونه های خاصی از ماهی در دریاچه پشت سد مهاباد، وضعیت کیفی آب را بحرانی کرده که در صورت ادامه این روند شرایط تشدید می شود.

وی از هماهنگی برای صدور مجوز صید در ایام تخم ریزی ماهیان در دریاچه پشت سد مهاباد و عدم رها سازی بچه ماهی در این دریاچه خبر داد و گفت: پایش کیفی مخازن آب سدها که به مصرف آب شرب می رسند برنامه ریزی شده که منتظر تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای آنها هستیم.

کد خبر 2259616

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha