فرش دستباف ایلام در انتظار برند/ تاراج سود صنایع دستی توسط دلالان

ایلام - خبرگزاری مهر: فرش دستباف ایلام هم اکنون متولی مشخصی برای توسعه ندارد و به دلیل عدم برندسازی توسط دلالان خرید و فروش می شود سود افزوده حاصل از این تجارت نیز از استان خارج می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فرش دستباف ایلام از گذشته تاکنون با کیفیت بالا در استان بافته شده و همیشه مورد استقبال تجار و استانهای دیگر کشور قرار می گیرد اما به دلیل نبود متولی و عدم برندسازی و حضور دلالان بیشتر سرمایه آن به خارج از استان برده می شود، فرش ایلام هم اکنون نماد ندارد و اکثر سود اصلی به جیب دلالان می رود.

حضور دلالان در بازار فرش ایلام

مدیر کل کمیته امداد استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرش دستباف ایلام یکی از با کیفیت ترین فرشهای تولید شده در سطح کشور است که نیازمند برنامه ریزی برای استفاده از این صنعت در مسیر توسعه و اشغال در سطح استان می باشد.

علی حسین احمدی بیان داشت: در حال حاضر بیش از دو هزار بافند فرش در سطح استان ایلام فعالیت می کنند که سالانه بیش از یک هزار و 400 متر مربع فرش تولید می کنند و این نهاد به صورت تضمینی این فرش را از مددجویان تحت حمایت خریداری می کند.

این مسئول بیان داشت: نکته بسیار مهم در حوزه فرش دستباف ایلام حضور دلالان و واسطه گران برای خرید  و فروش است که متاسفانه این جریان باعث به یغما بردن سود صنعت فرش استان شده است.

احمدی بیان داشت: سودهای واقعی و اصلی فرش دستباف ایلام به جیب دلالان می رود و کمترین سود نصیب بافنده و تولید کننده می شود که این معضل نیازمند راهکار است چراکه مزیت مهم فرش دستباف در ایلام عامل مهمی برای رفع محرومیتهای استان است.

مدیر کل کمیته امداد استان ایلام بیان داشت: دسترنج مردم و بافندگان ایلامی باید به خود آنها برسد نه اینکه بیشترین زحمت را بکشند ولی کمترین سود را ببرند.

عدم برند سازی در فرش ایلام

معاون برنامه ریزی استاندار ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرش دستباف ایلام یکی از مزیتهای مهم برای توسعه و اشتغال در سطح استان ایلام است ولی متاسفانه نه متولی دارد و نه برند که همین عامل باعث شده بیشترین ضربه را بخورد.

وی افزود: حوزه فروش و بازاریابی، مواد اولیه و نمایشگاه دائمی و همچنین برندسازی و ساز و کار علمی برای فروش از مهمترین نیازهای فرش استان ایلام است.

عسگری افزود: برای اینکه بتوانیم از حوزه فرش دستباف ایلام برای توسعه و اشتغال استفاده کنیم باید این موارد مهم را در خوشه صنعتی فرش اجرایی کنیم تا سود اصلی نصیب مردم شود.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه فرش و گلیم استان ایلام دارای مزیتهای فراوانی است و تولیدات استان حتی به خارج از استان نیز صادر می شود.

وی افزود: در زمینه طرح خوشه صنعتی برای فرش و گلیم هم اکنون کارهای خوبی انجام شده و باید این مسیر برای رسیدن به مرحله مطلوب بازاریابی و فروش محصولات پیش برود و این کار منجر به  اشتغالزایی بزرگی در استان می شود.

وی افزود: فرش ایلام باید دارای برند و نقشه خاص باشد و با اسم ایلام به فروش برسد تا این برند در کشور و کشورهای خارجی شناخته شود.

کیفیت فرش دستباف ایلام بسیار بالا است

معاون سازمان صنعت و تجارت استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرش دستباف ایلام طبق بررسیها یکی از با کیفیت ترین فرشهای دستباف کشور است که متاسفانه به دلیل عدم برندسازی به اسم قم و کاشان فروخته می شود.

وی بیان داشت: بیش از 15 هزار بافند فرش دستباف در استان ایلام فعالیت دارند و توسعه فرش دستباف یکی از مهمترین برنامه های این سازمان برای اشتغال و توسعه تولید در استان است.

این مسئول بیان داشت: فرش دستباف ایلام از قدمت بالایی برخوردار بوده است و سالانه بیش از شش هزار مترمربع فرش در استان تولید می شود.

وی افزود: فرش ایلام در سطح کشور و حتی خارج از کشور دارای مشتری های زیادی است و به دلیل کیفیت فرش مورد استقبال قرار می گیرد.

 

 

کد خبر 2375741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =