۲۱ بهمن ۱۳۹۲، ۱۰:۲۴

ویژه‌نامه "مهرسیمرغ"- شماره هشت

از عذرخواهی یک کارگردان بی‌تقصیر تا عجیب‌ترین اکران جشنواره

از عذرخواهی یک کارگردان بی‌تقصیر تا عجیب‌ترین اکران جشنواره

یک روز پس از استقبال کم نظیر از اکران فیلم سینمایی "ماهی و گربه" این فیلم بار دیگر خبرساز شد چراکه افزایش قابل توجه تعداد متقاضیان تماشای فیلم و اختصاص سالنی کوچک برای نمایش آن بی نظمی هایی را به دنبال داشت.

مجله مهر: حاشیه ها و بی نظمی ها پیرامون نمایش فیلم تحسین شده شهرام مکری در برج میلاد تا جایی ادامه پیدا کرد که این فیلمساز جوان در جمع علاقمندان تماشای فیلمش در کاخ جشنواره اعلام کرد که به جای مدیران بابت این شرایط عذرخواهی می کند.

گزارش روز: درخشش فرشته ها در کاخ

اکران فیلم های اول صبح به طور مشهودی شور و حال روزهای اول جشنواره را از دست داده و به یکی از خلوت ترین نوبتهای اکران در برج میلاد بدل شده است. فیلم سنیمایی "آذر، شهدخت، پرویز و دیگران" ساخته بهروز افخمی هم از این قاعده مستثنی نبود و در سالنی نیمه پر روی پرده رفت.

"

فیلم تازه افخمی، فیلمی داستان‌گو اما معمولی بود و در دقایقی حتی هویت سینمایی خود را از دست داده و تبدیل به نمایشنامه ای رادیویی می شد. با این همه اما فیلم تا پایان مخاطب را با خود همراه می کند و بازی خوب مهدی فخیم زاده تأثیرگذاری آن را دوچندان کرده است.

پس از این فیلم "دوساعت بعد مهرآباد" از فیلم های بخش نگاه نو روی پرده رفت که مانند برخی دیگر از آثار فیلمسازان اول، اثری شخصی بود و از ریتم به شدت کند رنج می برد. رنجی که طبیعتاً سبب شد برخی از حاضران در سالن اصلی برج میلاد در میانه اکران سالن را ترک کنند.

فریدون جیرانی هم که پس از فیلم ملودرام و تلخ "من مادر هستم" خیلی ها منتظر فیلم تازه اش بودند؛ این بار کمدی "خواب زده ها" را در سئانس سوم روز نهم جشنواره روانه پرده کرد تا به قول خوش اثری کاملاً متفاوت با فیلم قبلی و صرفاً سرگرم کننده را به سرانجام رسانده باشد.

فیلم جیرانی از بازی خوب ساره بیات، فرهادی اصلانی و صدالبته اکبر عبدی بهره می گرفت و همین بازی ها بود که تا حدودی به فیلم جان داده بود و مخاطب می توانست با آن همراه شود. به رغم این ویژگی اما داستان فیلم چنین جذابیتی را نداشت.

شلوغ ترین اکران روزگذشته کاخ اما مربوط به فیلم تازه حمید نعمت الله بود. فیلم "آرایش غلیظ" که بعد از "بوتیک" و "بی پولی" منتقدان و اهالی رسانه در انتظار رونمایی از آن بودند. این فیلم هم اما براساس قاعده نانوشته جشنواره امسال اثری ناامیدکننده بود و ثابت کرد نعمت الله هم در میان فیلمسازان خوش سابقه ای که فیلم هایی پایین تر از سطح انتظار روانه جشنواره کرده اند، استثناء نیست!

فیلم نعمت الله البته در پایان برگ برنده ای داشت که خستگی تماشای فیلم های ناامیدکننده در روزهای اخیر جشنواره را از تن حاضران در کاخ جشنواره در کرد؛ آواز همایون شجریان بر تیتراژ پایانی فیلم "آرایش غلیظ" از ویژه ترین اتفاقات روزگذشته در کاخ جشنواره بود.

سئانس پایان روزی ماقبل آخر اکران فیلم در کاخ جشنواره به نخستین ساخته حامد محمدی اختصاص داشت. فیلم "فرشته ها با هم می آیند" که به حق حسن ختامی برای یک روز کم اتفاق و سرشار از حسرت و ای کاش بود.

منوچهر محمدی که ید طولایی در پرداختن به زندگی فردی و اجتماعی روحانیت در سینمای ایران دارد این بار یکی از ایده هایش را در اختیار فرزندش قرار داد تا او نیز به جرگه کارگردانان سینمای ایران راه پیدا کند. حامد محمدی نیز به بهترین نحو این داستان را به فیلمی گرم و پرانرژی بدل کرد.

فیلم "فرشته ها با هم می آیند" یادآور دیگر اثر تحسین شده کارنامه منوچهر محمدی یعنی "طلا و مس" بود که همین حامد محمدی نگارش فیلمنامه آن را برعهده داشت. حامد محمدی این بار اما نشان داد در کنار نگارش فیلمنامه در کارگردانی هم حرفهای برای گفتن دارد.

بازی جواد عزتی و نازنین بیاتی به عنوان بازیگران نقش اصلی فیلم، درخشش اثر را دوچندان کرده است. فیلم با داستان طلبه ای که همسرش در نخستین بارداری سه قلو به دنیا می آورد، یکی از قصه های متفاوت جشنواره امسال  را به نام خود ثبت کرد.

چهره روز: نازنین بیاتی

بازیگر جوانی که سال گذشته و در جشنواره سی و یکم با ایفای نقش در فیلم سینمایی "دربند" به عنوان پدیده جشنواره معرفی شد حالا با حضوری متفاوت و قابل تحسین در فیلم "فرشته ها با هم می آیند" ثابت کرد که برای ادامه حضور در سینمای ایران انگیزه و پشت کاری جدی دارد.

"

بیاتی امسال در کنار فیلم اول حامد محمدی حضور در فیلم "مردن به وقت شهریور" به کارگردانی هاتف علیمردانی را هم تجربه کرده بود. فیلمی که در بخش سودای سیمرغ حضور دارد.

این بازیگر جوان در بخش نگاه نو فیلم دیگری هم دارد؛ "ارسال یک آگهی تسلیت برای روزنامه" ساخته ابراهیم ابراهیمیان فیلم دیگر نازنین بیاتی است که در آخرین روز جشنواره در برج میلاد روی پرده خواهد رفت.

نازنین بیاتی که سال گذشته برای اولین نقش آفرینی اش در سینما نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر زن شده بود امسال در بخش سودای سیمرغ دست خالی ماند و در بخش نگاه نو هم نمی تواند چشم انتظار جایزه مستقل بازیگری باشد و می تواند امید داشته باش که فیلمش دیده و تقدیر شود.

حضور بیاتی در فیلم بی ادعا، صادق و خوش ساخت "فرشته ها با هم می آیند" اتفاق خوبی در کارنامه این بازیگر جوان است که می توان از همین امروز منتظر انتخاب ها و حضورهای بعدی اش بر پرده سینما بود.

حاشیه ها: عذرخواهی در شأن مدیران نیست!

* چندان دور از ذهن نبود که به واسطه تحسین های مکرر فیلم "ماهی و گربه" پس از نخستین اکران در برج میلاد، تقاضا و اشتیاق برای تماشای آن در سئانس بازپخش به اوج برسد. ساعت 14 روزگذشته طبقه منفی دو برج میلاد مملو از جمعیتی بود که می خواستند فیلم شهرام مکری را در سالنی با ظرفیتی حدود 100 نفر تماشا کنند! چالش از همین جا آغاز شد.

ابتدا اعلام شد سه سالن کوچک برج میلاد به طور همزمان فیلم را اکران خواهند کرد اما دقایقی بعد این تصمیم هم لغو شد و همین سردرگمی بیشتر مخاطبان را به همراه داشت. ادامه این شرایط سبب شد شهرام مکری در حالی که تلفن همراه در دست داشت، خطاب به جمعیت بگوید: "متاسفانه بابت اکران این فیلم هیچ هماهنگی ای نشده و الان مسئولان جشنواره از من می خواهند که از شما عذرخواهی کنم. من بابت این شرایط عذرخواهی می کنم چراکه گویا مدیران شأن خود را فراتر از عذرخواهی از شما می دانند."

کارگردان "ماهی و گربه" ضمن وعده  نمایش خصوصی این فیلم در آینده نزدیک برای اهالی رسانه و منتقدان، در همان شرایط به ادامه صحبتش با تلفن همراه پرداخت و گفت: "آقا من عذرخواهی کردم، شما راحت باشید!" این توضیحات مکری با تشویق حاضران مواجه شد.

* فیلم سینمایی "خواب زده ها" به کارگردانی فریدون جیرانی در حالی در کاخ جشنواره اکران شد که پیش از آن تهیه کننده از ایراد فنی آن خبر داده بود. دقایق ابتدایی فیلم فاقد صدا بود و به همین دلیل رحمان سیفی آزاد پیش از اکران متن نریشن ابتدایی فیلم را برای مخاطبان خواند تا یکی از عجیب ترین اکران های جشنواره ای در این دوره از جشنواره فیلم فجر به ثبت برسد.

* ایراد فنی در اکران فیلم ها اما محدود به فیلم جیرانی نبود و در چند نوبت دیگر سینک نبودن صدا و تصویر در دقایق ابتدایی باعث اعتراض حاضران در سالن و قطع فیلم و بازپخش آن با دقایقی تأخیر شد. فیلم سینمایی "دو ساعت بعد مهرآباد" یکی از این آثار بود که دیروز روی پرده رفت.

کد خبر 2406811

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha