۲۴ آبان ۱۳۹۳، ۱۶:۰۲

در آستانه نشست اوپک شکل گرفت؛

دیپلماسی جدید ایران و ونزوئلا در بازار نفت/ رونمایی از ائتلاف جدید اوپکی‌ها

دیپلماسی جدید ایران و ونزوئلا در بازار نفت/ رونمایی از ائتلاف جدید اوپکی‌ها

در آستانه نشست عادی و سالانه اوپک، جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا دیدار و گفتگوهای چند جانبه‌ای را با سایر کشورهای نفتی عضو اوپک به منظور مدیریت قیمت‌ها در بازار جهانی طلای سیاه را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از آغاز مذاکرات و چانه زنی‌های بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با وزرای نفت و انرژی قطر، عراق، کویت، روسیه و جمهوری آذربایجان، دور جدید مذاکرات نفتی ایران و ونزوئلا در تهران آغاز شد.

بر این اساس رافائل رامیرز وزیر امور خارجه ونزوئلا امروز با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پست درهای بسته و در غیاب خبرنگاران دیدار و گفتگو کردند.

رافائل رامیرز، وزیر سابق نفت ونزوئلا که پیشتر مذاکراتی را با الجزایر و قطر ، انجام داده بودند، در مذاکرات امروز نفتی خود در تهران آخرین وضعیت قیمت نفت در بازارهای جهانی و اتخاذ یک دیپلماسی و ائتلاف فعال در آستانه نشست اعضای اوپک را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این در حالی است که عبدالعزیز بوتفلیقه با رئیس‌جمهوری الجزایر هم چند روز قبل پس از مذاکره با وزیر نفت و انرژی ونزوئلا حمایت دولت الجزیره را به منظور دفاع از قیمت های نفت اعلام کرده بود.

به گزارش مهر، هفته گذشته زنگنه وزیر نفت ایران پیام کتبی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را تسلیم "شیخ تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر کرده که توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه انرژی و ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت مهمترین محور این نامه رئیس جمهوری ایران بوده است.

در طول حدود 6 ماه گذشته تاکنون قیمت طلای سیاه در بازار جهانی یک سقوط آزاد را تجربه کرده به طوری که بهای هر بشکه نفت خام در بازار جهانی از محدوده 110 دلار به حدود 80 تا 84 دلار در هفته جاری کاهش یافته است.

سقوط آزاد طلای سیاه هرچند تاکنون واکنشی را از سوی عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک و برخی از متحدان سنتی این کشور در اوپک همچون امارات متحده عربی و کویت به همراه نداشته اما واکنش کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، عراق، لیبی و اکوادر را نسبت به موضع انفعالی اوپک در دفاع از قیمت نفت به همراه داشته است.

از این رو پس از آنکه "نیکولاس مادورو" رئیس جمهوری ونزوئلا رسما خواستار برگزاری نشست فوق العاده اوپک برای بررسی و تحلیل سقوط قیمت‌های بازار نفت شد. "رافائل کوریا" رئیس جمهوری اکوادور هم اعلام کرد کشورش به همراه ونزوئلا به اوپک فشار می‌آورند تا برای حفظ قیمت نفت، تولید خود را کم کند.

رئیس کابینه دولت اکوادر تاکید کرده است: برای تثبیت قیمت نفت موضع مشترکی می‌گیریم که این به معنی کاهش تولید نفت خام است، پیچیده است اما موضعی است که اکوادور و ونزوئلا اتخاذ می‌کنند.

پیش از آن هم حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار استفاده از دیپلماسی انرژی و ظرفیت و پتانسیل کشورهای عضو اوپک برای مدیریت قیمت نفت در بازار جهانی شده بود، ضمن آنکه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان نسبت به سقوط آزاد قیمت‌ها و تبعات آن بر رشد اقتصاد جهانی هشدار داده بود.

به گزارش مهر، یکصد و شصت و ششمین اجلاس عادی و سالانه اوپک پنجم آذر ماه سال جاری به میزبانی وین اتریش برگزار خواهد شد.

کد خبر 2421587