۱۳ دی ۱۳۸۴، ۱۹:۲۰

مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي:

مي توانيم "مادر علم" در ميان كشورهاي اسلامي باشيم / زمينه مناسب براي تصحيح جهت گيري هاي فرهنگي كشور فراهم شده است

مي توانيم "مادر علم" در ميان كشورهاي اسلامي باشيم / زمينه مناسب براي تصحيح جهت گيري هاي فرهنگي كشور فراهم شده است

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با تاكيد بر اهميت مسئله فرهنگ عمومي و وظيفه اصلي اين شورا براي مهندسي فرهنگي كشور تصريح كردند: در شرايط جديد كه مردم با حضور گسترده در انتخابات پايبندي خود به اسلام، ارزشهاي انقلاب و آرمانهاي امام (ره) را بار ديگر به نمايش گذاشتند، زمينه مناسب براي تصحيح جهت گيري هاي فرهنگي كشور بر اساس سند چشم انداز بيست ساله فراهم شده كه لازمه آن پويايي، نشاط و نوآوري مضاعف در شورايعالي انقلاب فرهنگي و شوراهاي اقماري آن است.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، ايشان عصر امروز در ديدار اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي، با اشاره به عمق باورهاي ديني مردم و اعتقاد آنان به مباني انقلاب اسلامي افزودند: عليرغم اين استحكام اعتقادي بايد براي تصحيح برخي عوارض فرهنگي غلط و غيرهمخوان با آرايش فرهنگي انقلاب برنامه ريزي مناسب و اجرايي انجام گيرد.

مقام معظم رهبري يكي از وظايف اصلي شورايعالي انقلاب فرهنگي را پيگيري اجرايي مصوبات برشمردند و خاطرنشان كردند: اين شورا بايد ضمن ارائه نقشه مهندسي فرهنگي كشور به همراه راهكارهاي اجرايي، تحقق مصوبات را تا آخرين مرحله دنبال نمايد و فلسفه حضور روساي قوا و برخي وزراء و روساي سازمان ها نيز به همين منظور است.

حضرت آيت الله خامنه اي برنامه ريزي بلند مدت و آينده نگري را از جمله وظايف شورايعالي انقلاب فرهنگي دانستند و لزوم فعال تر شدن شوراهاي اقماري و استفاده از افراد صاحب نظر و تمام وقت در اين شوراها را توصيه كردند.

ايشان با تاكيد بر ارتباط مستمر شورايعالي انقلاب فرهنگي با نخبگان حوزه و دانشگاه و اطلاع رساني مناسب تصميمات شورا به نخبگان افزودند: توجه بيش از پيش به توليد علم و ترويج نظريه پردازي در اين شورا از مسائل مهمي است كه زمينه ساز توليد علم و جهش علمي در كشور خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تصريح كردند: جمهوري اسلامي ايران با دارا بودن توانايي هاي فراوان، جوانان با استعداد و ايمان راسخ، مي تواند مادر علم در ميان كشورهاي اسلامي شود.

ايشان تاكيد كردند: ايران اسلامي و همچنين امت اسلامي در صورتي مي توانند حرف حق خود را با قدرت در دنيا مطرح كنند كه از نظر علمي در سطح بالايي باشند.

حضرت آيت الله خامنه اي، نوسازي نظام آموزشي و تصحيح مدل قديمي رايج، توجه بيش از پيش به علوم پايه و علوم انساني در مراكز علمي، برنامه ريزي براي توليد محصولات فرهنگي جديد همچون بازيهاي رايانه اي مناسب و اهتمام ويژه به امر نخبگان براي شناسايي و سازماندهي آنان به منظور بهره گيري بهتر از اين قشر ممتاز و همچنين تامين نيازمندي هاي آنان را از جمله رويكردهاي مهم شورايعالي انقلاب فرهنگي دانستند.

در اين ديدار، محمود احمدي نژاد رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، علم و فرهنگ را پايه و اساس تحقق اهداف چشم انداز بيست ساله و هرگونه جهش در كشور دانست و افزود: شورايعالي انقلاب فرهنگي با توجه به ظرفيتهاي فراوان آن و حضور جمع زيادي از فرهيختگان در اين شورا، در دوره جديد مصمم به اصلاح جهت گيري هاي آموزشي در تمام مقاطع و همچنين اصلاح جهت گيري هاي فرهنگي است.

وي رويكرد شورايعالي انقلاب فرهنگي را پيگيري همه مصوبات براي اجرايي شدن آنها بيان كرد.

كي نژاد دبير شورايعالي انقلاب فرهنگي نيز گزارشي از جلسات و مصوبات يكسال گذشته شورا و همچنين شوراهاي اقماري ارائه كرد.

در اين ديدار تعدادي از اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي ديدگاههاي خود را درباره برخي مسائل فرهنگي و آموزش كشور بيان كردند.

کد خبر 273777

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha