۲۳ بهمن ۱۳۹۴، ۱۱:۲۱

خوشرو:

شورای امنیت نباید بر اساس توهمات ساختگی دست به تحریم کشوری بزند

شورای امنیت نباید بر اساس توهمات ساختگی دست به تحریم کشوری بزند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت هرگز نباید بر اساس خطرهای جعلی و یا توهمات ساختگی دست به تحریم کشوری بزند بلکه تحریم فقط در صورت خطر جدی جهانی قابل توجبه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز پنجشنبه ونزوئلا که ریاست شورای امنیت را در ماه فوریه بر عهده دارد، نشست ویژه‌ای را در شورای امنیت تحت عنوان «عملکرد کمیته‌های تحریم شورای امنیت» برگزار کرد. در این نشست انتقادهای فراوانی از نظام کنونی وضع تحریم‌ها توسط شورای امینت مطرح شد و مشکلاتی مانند عدم شفافیت، نداشتن جهت‌گیری و چشم‌انداز راهبردی در وضع تحریم‌ها و از همه مهمتر عدم توجه به پیامدهای انسانی مورد تاکید قرار گرفت.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن شرکت در این جلسه و ایراد سخنرانی، مواضع و دیدگاه کشورمان را در زمینه وضع تحریم‌های شورای امنیت بیان کرد و تاکید کرد که شورای امنیت هرگز نباید بر اساس خطرهای جعلی و یا توهمات ساختگی دست به تحریم کشوری بزند، بلکه تحریم فقط در صورت خطر جدی جهانی و یا تجاوز واقعی قابل توجیه است. 

وی افزود: تحریم‌ها نباید با هدف مجازات مردم و یا به جهت نیل به اغراض سیاسی وضع شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: لازم است که تحریم‌ها بعنوان آخرین راه‌حل، مورد نظر قرار گیرد و پیش از آن تمام روش‌های حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات مطابق با فصل ششم منشور مورد آزمون قرار گرفته باشد.

خوشرو گفت: وضع تحریم‌ها باید با توجه به پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت آن بر حقوق شناخته شده ملل در حقوق بین‌الملل صورت گیرد. اهداف تحریم‌ها کاملا تبیین شود و برای یک دوره زمانی مشخص در نظر گرفته شود و به محض حصول به آن اهداف، تحریم‌ها باید برداشته شود.

وی عنوان کرد: از جمله باید توجه داشت که تحریم‌ها معمولا دارای پیامدهای منفی بر حقوق تصریح شده ملل در منشور بویژه حق توسعه هستند و خدمات عمومی مانند آموزش و بهداشت را مختل کرده و در مسیر توسعه مانع ایجاد می‌کنند. از این رو تحریم‌ها لزوما ابزاری هوشمند نیستند و می‌توانند پیامدهای مصیبت‌باری بر مردم و گروه‌های آسیب پذیر وارد آورند و باعث قربانی شدن فزاینده مردم بیگناه می‌شود. پیامدهای انسانی وضع تحریم‌های شورای امنیت بر مردم عادی و نقض حقوق مردم و منشور ملل متحد موضوعاتی است که اساسا مورد توجه کمیته‌های تحریم قرار نمی‌گیرد.

نماینده دائم کشورمان همچنین افزود: بعلاوه در همین چارچوب، ضروری است که کمیته‌های تحریم شورای امنیت وضع تحریم‌های یکجانبه اقتصادی علیه کشورها را به عنوان نقض منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل شناسایی و مورد نظارت قرار دهند.

خوشرو در پایان گفت : جمهوری اسلامی ایران از این پیشنهاد طرح شده توسط ونزوئلا حمایت می‌کند که کمیته‌های تحریم شورای امنیت موظف شوند در گزارش‌های خود بخشی را نیز به آثار منفی و زیانبار تحریم‌ها بر غیر نظامیان و فعالیت‌های انسانی اختصاص داده و از دبیرکل بخواهند که وی نیز در گزارش‌های خود در مورد اجرای تحریم‌های وضع شده توسط شورای امنیت به این موضوع مهم بپردازد.

کد خبر 3050245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha