۸ اسفند ۱۳۹۴، ۹:۲۷

تبعیض در ترکیب سهامداران بانکی؛

طرح تغییر نحوه فروش بانک‌ها به شورای پول و اعتبار رفت

طرح تغییر نحوه فروش بانک‌ها به شورای پول و اعتبار رفت

مشاور امور بانکی اتاق ایران از ارائه پیشنهاد اصلاح خرید سهام بانک‌ها به شورای پول و اعتبار خبرداد و گفت: سقف مجاز خرید سهام بانک‌ها از سوی خارجی‌ها ۴۰ درصد و ایرانی‌ها ۵ درصد است.

محمدمهدی رئیس‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پیشنهاد تجار به شورای پول و اعتبار برای ایجاد اصلاحاتی در فروش سهام بانک‌های ایرانی گفت: پیشنهاداتی برای اصلاح سهم سهامداران ایرانی در خرید و راه‌اندازی بانک‌ها به شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی ارائه شده است که براساس آن، تبعیض میان خرید سهم از سوی متقاضیان ایرانی و خارجی اصلاح شود.

مشاور امور بانکی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: براساس قانون بانک‌های خارجی، یک فرد خارجی می‌تواند تا ۴۰ درصد سهام بانک ایرانی را در اختیار داشته باشد در حالی که یک فرد ایرانی اگر شخص حقیقی باشد، بیش از ۵ درصد نمی‌تواند سهم داشته باشد و اگر شخص حقوقی و شرکت‌های سهامی عام باشد، حداکثر تا ۱۰ درصد می‌تواند در بانک‌های خارجی سهام داشته باشد؛ بر این اساس درخواست ما رفع تبعیض خرید سهام بانک‌های ایرانی از سوی ایرانی‌ها و خارجی‌ها است به نحوی که هر چیزی که برای خارجی‌ها مجاز است، برای ایرانی‌ها هم اعمال شود.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی البته در این خصوص استدلالاتی دارد اما با کلیات اصلاح آن مخالف است و آن را قبول ندارد. اگرچه از یک سو، بخش‌هایی از استدلال ها درست است، همچنین با یکسری استدلالات و البته مصوبه شورای پول و اعتبار، برخی بخش‌ها مستثنی از اجرای آئین‌نامه شده‌اند در حالی که نظر ما این است که اگر این آئین‌نامه خوب است، برای همه باید خوب باشد و اگر بد است، باید همه با یک دید نگاه شوند.

کد خبر 3567241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha