مطالعات سالیابی قدمت ۷ هزارساله تهران را تأیید می‌کند

سرپرست هیات کاوش اضطراری درخیابان مولوی تهران تاکید کرد که انجام مطالعات سالیابی قدمت استقرار ۷هزارساله در تهران را تایید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار که گزارش کاوش‌های باستان‌شناسی خود را به چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران ارایه می‌داد، تاکید کرد که انجام مطالعات سالیابی قدمت استقرار ۷هزارساله در تهران را تایید می‌کند.

وی افزود: کاوش در ۶ترانشه وجود محوطه‌ای باستانی ازدوران اسلامی و پیش از تاریخ را در محدوده چهارراه مولوی مطرح می‌کند و شواهد این ادعا آثار فرهنگی به دست آمده، مطالعات سالیابی انجام شده به روش ترمولومینسانس و مطالعات مقایسه‌ای است.کاوش در منطقه چهار راه مولوی با کشف قطعات سفال توسط مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی ضرورت یافت .

این باستان شناس با اشاره به اینکه کاوش در این محوطه در مجموع ۶ترانشه صورت گرفت افزود :در ترانشه شماره یک آثار دوران پیش از تاریخ، شامل بقایای یک سازه حرارتی و بقایای یک تدفین به دست آمد .اسکلت تدفین متعلق به یک زن میانسال بود که همراه وی یک ظرف سفالی قرمز رنگ منقوش سبک دوره فلات قدیم (سیلک۱و۲) به عنوان هدیه درون گور قرار داده شده بود.

به گفته این باستان شناس، در ترانشه شماره ۶ بر اساس مواد فرهنگی و نحوه شکل گیری نهشته‌های فرهنگی و طبیعی، سه دوره قابل شناسایی است .

این باستان شناس تصریح کرد: مطالعات انجام شده در محدوده مربعی که از شمال خیابان مولوی، غرب خیابان رئیس عبداللهی، شرق خیابان صاحب جم و جنوب خیابان اردستانی را شامل می‌شود و در محدوده بیرونی ارگ صفوی منتهی الیه بازار سنتی تهران در بخش میدان امین السلطان دروازه شهر ری یا شاه عبدالعظیم، صورت گرفت و کاوش در ۶ترانشه وجود محوطه‌ای باستانی ازدوران اسلامی و پیش از تاریخ را مطرح می کند .

به گفته وی، شواهد این ادعا آثار فرهنگی به دست آمده، مطالعات سالیابی انجام شده به روش ترمولومینسانس و مطالعات مقایسه‌ای است .

اسماعیلی افزود: با این کاوش سابقه استقرار در محدوده شهری تهران که تا پیش از این بر اساس کاوش‌های استاد کامبخش فرد به هزاره اول قبل از میلاد در قیطریه منسوب بود حداقل به هزاره پنجم پیش از میلاد یعنی هفت هزار سال قبل باز می‌گردد .

این باستان شناستصریح کرد: در صورت انجام مطالعات تکمیلی و با توجه به شواهد بدست آمده از ترانشه ۶این تاریخ می تواند اواخر هزاره هفتم و اوایل هزاره ششم پیش از میلاد را نیز شامل شود.  

کد خبر 3575771

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =