مراسم معارفه مدیر جدید حوزه‌ علمیه بعد از ماه رمضان برگزار می‌شود

قم - مراسم تودیع آیت الله حسینی بوشهری و معارفه آیت الله اعرافی به عنوان مدیر جدید حوزه‌های علمیه کشور بعد از ماه مبارک رمضان در قم برگزار خواهد شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: اعضای شواری عالی حوزه‌های علمیه در اولین جلسات خود پس از انتصاب اعضای جدید طی روزهای گذشته، آیت الله علیرضا اعرافی را به عنوان مدیر جدید حوزه‌های علمیه کشور انتخاب کردند.

آیت الله علیرضا اعرافی هم اکنون در جایگاه ریاست جامعه المصطفی العالمیه یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی و پژوهشی جهان اسلام قرار دارد.

وی در دی ماه سال ۹۳ با توجه به کسالت آیت الله امینی و آیت الله استادی امامان جمعه قم و عدم حضور ایشان در نماز جمعه به عنوان امام جمعه جدید شهر مقدس قم معرفی شد.

آیت الله اعرافی چندی پیش نیز در جلسه جامعه مدرسین حوزه به عنوان یکی از اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور منصوب شده بود.

اعضای دوره هفتم شورای عالی حوزه‌های علمیه که بر اساس اساسنامه این شورا با پیشنهاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و تأیید مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری انتخاب شده‌اند شامل؛ حضرات آیات و حجج اسلام، رضا استادی، مرتضی مقتدایی، سیّد هاشم حسینی بوشهری، سیّد محمد غروی، سیّد احمد خاتمی، علیرضا اعرافی و جواد مروی هستند.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه در اولین جلسه خود که در تاریخ ۹ خردادماه سال جاری برگزار شد به اتفاق آراء آیت الله رضا استادی را به عنوان دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و آیت الله مرتضی مقتدایی را به عنوان دبیر دوّم انتخاب کردند.

آیت الله حسینی بوشهری ۲۴ تیرماه سال ۹۱ با رأی اکثریت اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه پس از آیت الله مقتدایی به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه کشور انتخاب شده بود.

آیت الله مرتضی مقتدایی نیز از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ مسئولیت مدیریت حوزه‌های علمیه کشور را بر عهده داشته است.

برگزاری مراسم معارفه بعد از ماه مبارک رمضان

یکی از اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه در گفتگو با خبرنگار مهر با تأیید این خبر اظهار داشت: بنا نبود این تغییرات در این زمان اعلام شود و مقرر شده بود تا بعد از ماه مبارک رمضان رئیس جدید حوزه‌های علمیه کشور معرفی شوند.

وی گفت: معارفه رئیس جدید حوزه‌های علمیه کشور بعد از ماه مبارک رمضان در قم برگزار خواهد شد.

زندگی‌نامه آیت الله اعرافی

آیت الله علیرضا اعرافی سال ۱۳۳۸ در شهر میبد در استان یزد و در خانه‌ای دیده به جهان گشود که مأوی دینداران و امید ستم دیدگان در دوران ستم شاهی بود پدرش آیت الله محمد ابراهیم اعرافی(ره) از علمای زاهد، شجاع و مردمداری بود که نقشی محوری در احیاء ارزشهای اسلامی و شعائر الهی در منطقه و سد محکم در برابر فرهنگ ستیزی و بی‌عدالتی رژیم پهلوی به شمار می‌رفت، او که از دوستان نزدیک امام خمینی(ره) بود، سال‌ها قبل از انقلاب اسلامی با برپایی نماز جمعه و دعوت مردم به راهپیمایی نقش بسزایی در بیداری مردم میبد یزد و تربیت نسلی مومن، عالم و انقلابی برای منتطقه و کشور ایفا کرد.

آیت الله اعرافی پس از گذراندن روخوانی قرآن کریم، ادبیات و احکام اولیه در دوران کودکی نزد پدر و اساتید دیگر، در سال ۱۳۴۹ به قم هجرت کرد و دروس کلاسیک را پی گرفت و در سال ۱۳۵۰ دروس حوزه را آغاز، ‌ با ذوق و ذکاوت ذاتی و تلاش و کوشش تحسین برانگیز به سرعت دروس مقدماتی و دوره سطح حوزه را به پایان برد، به گونه‌ای که در سال ۱۳۵۶ در درس خارج فقه و اصول بزرگان حوزه حاضر شد.

آیت الله اعرافی از آن دسته از شخصیت‌های دینی و علمی است که مکتب اساتید بسیاری را در رشته‌های گوناگون درک و از محضر هریک از آنان خوشه چینی کرده است.

او که در درس خارج فقه و اصول، شاگرد اساتیدی چون آیت الله العظمی حاج شیخ مرتضی حائری(ره)، آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)، آیت الله العظمی وحید خراسانی آیت الله العظمی جواد تبریزی (ره) بود، در درس تفسیر قرآن آیت الله میرزا علی مشکینی (ره) و آیت الله حسن‌زاده آملی شرکت جست.

او که طی سال‌های تحصیل از شرکت در دروس فلسفی بازنماند، اسفار اربعه، برهان شفا، فصول الحکم و تمهید القواعد را نزد آیت الله جوادی آملی و بخشی از اسفار را نزد آیت الله شهید مطهری (ره) آموخت و از علامه مصباح یزدی در مباحث فلسفه بهره برد و در تمام این سال‌ها از حضور در پای درس اخلاق، اساتید اخلاق و مجالس اخلاقی آنان غفلت نکرد و بر اساس‌ همان سنت همیشگی حوزه در تحصیل همپای با تهذیب را نصب العین قرار داد و بر محاسبه و مراقبه در گفتار و رفتار و تاسی بر سیره بزرگان در اخلاق به ویژه پدر بزرگوارش کوشید.

تلمذ آیت الله اعرافی در برابر این قله‌های علم و تقوا در روزگار خود و آشنایی او با افکار و اندیشه‌ها، سبک و سیره آنان از آیات قرآن و کلام اهل بیت علیه السلام فضای فکری و اخلاقی او را چنان شکل داد تا بتواند در مرحله نوین ورود حوزه‌های علمی به جهان نو، با دستی پر به سراغ مباحث اجتماعی و پدیدهای نوظهور در عرصه اندیشه و علم گام بگذارد، در این مسیر فراگیری زبان‌های عربی و انگلیسی و مطالعات فراوان او در رشته‌های ریاضی و فلسفه غرب، علوم انسانی و اجتماعی و کتبی که نوعا در حوزه متداول نبوده است کمک شایانی به او در درک درست از فضای جدید جامعه شد.

با این همه شرکت آیت الله اعرافی در دوره تحقیقاتی تعلیم و تربیت و علوم انسانی دفتر همکاری حوزه و دانشگاه (پژوهشگاه حوزه و ودانشگاه) او را به رسیدن الگویی در چگونگی برخورد، نقد و یا گفتگو با مکاتب و اندیشه‌های نوین کمک کرد و از همه مهم‌تر به شناخت و ارتباط با نسل جدید حوزه و دانشگاه رهنمون ساخت و در طول چهار دهه گذشته همواره با دانشگاه‌های داخل و خارج در عرصه بین الملل در ارتباط و در دانشگاههای گوناگون تدریس کرده است.

آیت الله اعرافی در زمان تحصیل با پرکردن روزهای تعطیل خود به مباحثه تفسیر المیزان و نهج البلاغه و سایر کتب علمی پرداخت و منظومه فکری و علمی و اخلاقی خود را با نورانیت کلام وحی و اهل بیت علیهم السلام؛ منور کرد.

سرانجام این حرکت فرهنگی و اجتماعی او به جهت دهی مطالعات و پژوهش‌های کتابخانه‌ای و میدانی در تعلیم و تربیت رساند و ضرورت و خلاء در این بخش او بر آن داشت که با نوآوری و تطبیق مباحث موجود در کتب قدما با مباحث امروزین به تدریس فقه التربیه پرداخته و در زمینه علوم انسانی و فلسفه آن و به ویژه حوزه علوم تربیتی و فلسفه تربیتی، ابواب جدید فقهی از جمله فقه تربیتی، فقه روابط اجتماعی، فقه اخلاق را پایه ریزی کند، به گونه‌ای که جایزه علوم انسانی کشور به او اعطاء شد.

این جهت دهی سال‌ها تحقیق و تبلیغ و تدریس در حالی صورت گرفت که وی در عرصه تدریس، تدریس اسفار اربعه و خارج فقه و اصول را ادامه و با دارا بودن شاگردانی در فقه و اصول و فلسفه در زمره اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار گیرد.

آیت الله اعرافی به دلیل مطالعات فراوان در علوم مختلف و مشاهده مراکز علمی و حوزوی در بسیاری از کشورهای جهان از نزدیک و حضور فعال در همایش‌ها و کنفرانس علمی و دینی بین المللی در کنار تسلط بر علوم حوزوی و تدریس سطوح عالی حوزه از معدود شخصیت‌های علمی و دینی است که در دوره گذار حوزه‌های علمیه به مقطعی جدید و ورود انقلاب اسلامی به دهه چهارم، یعنی دهه تقابل و تعامل گفتمان‌ها، گفتمان‌ها و پدیده‌ها و نوفکری، سیاسی و اجتماعی را رصد و آسیب‌شناسی و فرصت‌ها و تهدیدها را فهرست می‌کند.

آثار و مسئولیت‌های علمی و اجرایی آیت الله اعرافی به خوبی بیانگر جایگاه مذهبی، مردمی، علمی و اخلاقی ایشان است به گونه‌ای که او در عین قرار داشتن در جایگاه یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ارتباط با فضلاء و روحانیون و بدنه حوزه و مؤسسات علمی، ‌ در قم در جایگاه امام جمعه قم ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته و در جایگاه ریاست جامعه المصطفی العالمیه یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی و پژوهشی جهان اسلام با نخبگان حوزوی و دانشگاهی ایران و جهان در ارتباط است.

مسئولیت‌های اجرائی:

امامت جمعه شهر مقدس قم

جامعه المصطفی العالمیه/ علمی– اجرایی/ رئیس

شورای عالی انقلاب فرهنگی/ عضو حقیقی

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم / پژوهشی- آموزشی- اجرایی/ رئیس/ سابقاً

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم/ پژوهشی/ مدیر گروه علوم تربیتی/ معاون پژوهشی/ سابقاً

مرکز جهانی علوم اسلامی/ علمی- اجرایی/ رئیس/ سابقاً

شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ پژوهشی/ عضو

شورای فرهنگی‌- اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ پژوهشی- اجرایی/ عضو/ سابقاً

مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی (ره‌) قم/ پژوهشی/ مدیر گروه علوم تربیتی/ سابقاً

مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس / علمی – اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً

مرکز خدمات حوزه‌های علمیه/ عضو هیئت مدیره

مؤسسه اشراق و عرفان/ مؤسس/ رئیس هیئت مدیره

کمسیون حوزه‌ای شورای عالی انقلاب فرهنگی/ عضو

امامت جمعه میبد یزد

حوزه علمیه برادران و خواهران میبد/ مسئول

دانشگاه پیام نور، دانشکده الهیات، دانشگاه علمی- کاربردی، علوم قرآنی و مرکز تحقیقات ژنتیک میبد/ عضو هیأت امناء

مؤسسه بین المللی هدی / اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً

حوزه علمیه قم / علمی اجرایی / معاون پژوهشی/ سابقاً

کنگره دین‌پژوهان کشور / پژوهشی / عضو/ سابقاً

فصلنامه حوزه و دانشگاه / اجرایی / مدیر مسئول

دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم / اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً

دو فصلنامه «جستارهای اقتصادی» / پژوهشی – اجرایی / مدیر مسئول

دو فصلنامه «تربیت اسلامی» / پژوهشی – اجرایی / مدیر مسئول

شورای پژوهشهای علمی کشور/ پژوهشی- اجرایی/ عضو/ سابقاً

هیأت امناء منطقه ٢ کشور / پژوهشی – اجرایی / عضو

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم/ عضو

شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم/ عضو

سند چشم انداز آموزش و پرورش/ ناظر

موسسه اشراق و عرفان/ مؤسس/ رئیس هیأت مدیره

کد خبر 3701063

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =