سینمای معنویت گرای مسیحی آمیخته با سینمای معناگرای صهیونیستی است

حجت الاسلام ارجمندفر گفت: سینمای آخرالزمان در الهیات و سینمای معنویت گرای مسیحی با آخرالزمان یهودی آمیختگی پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «شعبده شوم» با موضوع (بررسی سینمای معنویت گرای مسیحی، صهیونیستی) و با حضور حجت الاسلام سعید ارجمندفر (پژوهشگر دین و رسانه، عضو هیات علمی جامعه المصطفی) و محمد حسین فرج نژاد (پژوهشگر ادیان نو ظهور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت الاسلام سعید ارجمندفر با اشاره به سینمای معنویت گرای مسیحی و ارتباط آن با آخرالزمان، گفت: یکی از مولفه هایی که سینمای معنویت گرای مسیحی آن را مورد توجه خویش قرار داده است، مباحث مربوط به آخرالزمان است.

وی همچنین در ادامه افزود: از آنجایی که بحث سینمای آخرالزمان در الهیات و سینمای معنویت گرای مسیحی به گونه ای با آخرالزمان یهودی آمیختگی پیدا کرده است، برای بررسی این مقوله، باید اول سینمای معناگرای صهیونیستی را مورد توجه قرار داد.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی با بیان این که مباحث مربوط به آخرالزمانی که در الهیات مسیحی جای دارد، به نوعی به جایگاه معاد شناسی مسیحیت مربوط می شود، اظهار داشت: در نگاه مسیحیان مقوله ی معاد با آن چیزی که در اسلام وجود دارد، بسیار متفاوت و متمایز است.

وی با اشاره به این که مهم ترین ویژگی آخر الزمان برپایی حکومت الهی است، گفت: برپایی حکومت الهی، بر پایه آن چیزی است که مسیح به مسیحیان ندا می داده است، به طوری که مسیحیان بر این باورند که انجیل به معنای بشارت، بشارتی به ملکوت الهی است.

حجت الاسلام سعید ارجمندفر همچنین در ادامه در خصوص الهیات مسیحیت اضافه کرد: الهیات مسیحیت به جای این که یک الهیات امروزه باشد، الهیات آخرالزمانی دارد و تمام مباحث آن به قیام آخرین مسیح و تشکیل حکومت الهی ناظر است.

وی در خصوص الهیات یهودی گفت: هیچ گاه نمی شود که الهیات یهودی را الهیاتی آخرالزمانی دانست، چرا که این الهیات، الهیاتی دینی است و برای سامان دادن زندگی امروزی بشر طراحی و تدوین شده است.

این پژوهشگر دین و رسانه در خصوص بحث انتظار و ارتباط آن با دین گفت: دین هایی تا به امروز پویا بوده و زنده مانده اند، که به گونه ای زندگی و انتظار آینده را برای معتقدین خود رقم زده اند. در طرف دیگر می بینیم که آن دسته از دین هایی که مقوله ی انتظار را در خود نداشته اند، به راحتی مرده و به فراموشی سپرده شده اند.

در بخش دیگر برنامه محمد حسین فرج نژاد با اشاره به اهمیت تصویر و رسانه های تصویری در عصر جدید، گفت: بخش زیادی از داده هایی که وارد فضای معرفتی و ذهنی انسان ها می شود، از طریق تصویر انتقال می یابند.

وی همچنین در ادامه افزود: رسانه هایی مانند کتاب، منبر و غیره که از عهد سنت تا امروز وجود دارند، هر کدام حائز ارزش و اهمیت خاص خود هستند و این گونه نیست که تصویر و رسانه های تصویری به یکباره جایگزین تمام این ها شود.

این پژوهشگر ادیان نوظهور با اشاره به اهمیت منبر و کتاب، اظهار داشت: منبر و کتاب از رسانه هایی هستند که امروزه از فضایی عمیق و اعتباری ارزشمند در میان دانشمندان استفاده می شوند.

وی در خصوص زبان سینما گفت: زبان سینما زبانی بسیار محدود است، از این رو مردم باید بتوانند ارزش رسانه های سنتی و غیر تصویری را حفظ کرده و از آن ها مراقبت و نگهداری کنند.

فایل صوتی برنامه "شعبده شوم" از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنچشنبه و جمعه از ساعت 17 الی 18 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

کد خبر 3780815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =