راهنمای گردشگری برای توریست چینی نداریم/تجارت با ویزای توریستی

فعالان گردشگری معتقدند ایران درحالی در نظر دارد سهمی از بازار بزرگ سفر چینی ها به کشورهای دیگر داشته باشد که تعداد راهنمایان چینی زبان در ایران به ده نفر نیز نمی رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال مذاکرات میان مقامات ایرانی و چینی و سفر وزیر خارجه ایران به چین و گسترش تعاملات اقتصادی و گردشگری دو کشور، نشست تخصصی «ویژگی‌ها و فرصت‌های بزرگ گردشگری چین» پیش از ظهر روز سه‌شنبه ۲۳ آذرماه در سالن سبز محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور جمعی از مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و مدیران کل گردشگری سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. در این برنامه فعالان گردشگری دولتی و خصوصی بر این باور بودند که بازار گردشگری چین در دنیا بازار بزرگی است که می بایست از آن استفاده کرده و راهی برای جذب گردشگران چینی به ایران پیدا کرد. به همین دلیل مدیران بخش دولتی از تلاش های خود در این زمینه صحبت کردند و نمایندگان گردشگری بخش خصوصی نیز در این نشست از کمبودها و ظرفیت های موجود گفتند.

در این برنامه آزاده باقری نماینده یک موسسه گردشگری گفت: چینی‌ها به دلیل اندیشه فلسفی که دارند، طبیعت محور هستند برخلاف ما که خدامحور هستیم. تشابه ما با آنها در سنتی بودن است ولی بزرگترین تفاوتمان در این است که چینی‌ها به طور اخلاقی واقع‌بین هستند ولی ایرانی‌ها انسان‌های متوقعی هستند. ما فردگرا هستیم ولی چینی‌ها به صورت جمعی کار می‌کند و هر دو ملت‌های محافظه‌کاری هستیم.  اگر می‌خواهیم با چینی‌ها وارد فضای کار و تجارت شویم، هیچ‌وقت نباید این فردگرایی را به رخ بکشانیم. زبان یک پنجم مردم دنیا چینی است چون زبان قدرت اقتصاد دنیا و دومین زبان زنده دنیاست؛ به همین دلیل بسیار مهم است. غذاهای چینی، تاریخی به قدمت تمدن چین دارد و بر اساس نسخه طب سنتی تهیه می‌شود.

وی گفت: ما باید افرادی را در ایران تربیت کنیم که وقتی با چینی‌ها برخورد می‌کنند بدانند باید برخی از آداب را رعایت کنند. بهتر است کلاس‌های تربیت تورگردان در ایران تشکیل شود و کارگاه‌های آموزشی و آشپزی چینی از جمله فعالیت‌های ما قرار گیرد. همچنین پیشنهاد می‌شود که آژانس‌های مسافرتی از تورلیدرهای دوره دیده بهره ببرند و در برخورد با گردشگران چینی به مسئله نظم و غذا توجه زیادی داشته باشند.

باقری بیان کرد: این مسئله بسیار مهم است که گردشگران چینی زمانی که در اینترنت نام ایران را سرچ می‌کنند چه تصاویری از ایران به نمایش درمی‌آید؛ می‌دانم که این کار بر عهده بخش خصوصی نیست اما باید در این زمینه مدیران دولتی توجه داشته باشند. در ایران ما هتل‌هایی که بتوانند صبحانه و چایخانه چینی داشته باشند، بسیار کم داریم و باید در این زمینه کارگاه‌ها و همایش‌های تخصصی برگزار کنیم.

مواد اولیه تهیه غذا در رستوران های چینی، ایرانی است!

در ادامه محمد رنجبر مدیرکل دفتر آموزش و مطالعات معاونت گردشگری گفت: گردشگرانی که از پکن به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، دارای تحصیلات عالیه هستند. آنها طبق تحقیقات معمولاً از مکان‌های تاریخی دیدن می‌کنند. اما گردشگرانی که از شهرهای گوانگجو و شانگهای به شهرها و کشورهای دیگر می‌روند، معمولاً از مکان‌های طبیعی بازدید می‌کنند.

وی افزود: بحث آموزش زبان چینی و آموزش آشپزی چینی در تهران بسیار بااهمیت است. معمولاً برخی از رستوران‌های چینی در تهران مواد اولیه تهیه غذای آنها ایرانی است. تنها یکی، دو رستوران هستند که ادویه، مواد اولیه و سبزی‌های رستوران خود را از چین وارد می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهیم گردشگران چینی را راضی نگه داریم، باید به ذائقه و خدماتی که به آنها داده می‌شود، توجه کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش و مطالعات معاونت گردشگری به سه مکتب غذایی در جهان اشاره کرد و گفت: مکتب غذایی رومی یا غربی، مکتب غذایی چینی و ایرانی داریم. در ایران ۲۵۰۰ نوع غذا موجود است. اگر می‌خواهیم که سرزمین ایران را به گردشگرانی مانند چین بشناسانیم باید روی این مکتب غذایی نیز کار کنیم چون مکتب غذایی ایران با چین تشابهاتی دارد.

رنجبر ادامه داد: از ماه خرداد سلسله جشنواره‌هایی در سطح ایران با نام «جشنواره غذا» برگزار شده است و تاکنون پنج دوره از آن در مناطق مختلف شهرهای ایران برپا شده است. پس از این جشنواره‌های استانی، جشنواره ملی و بعد از آن جشنواره بین‌المللی برگزار خواهد شد.

برخی از تجار چینی با ویزای توریستی به ایران می آیند

در ادامه این برنامه سعید بادامچی شبستری رئیس اداره دوم شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه گفت: چینی‌ها معمولاً برای بیزینس به ایران می‌آیند. معمولاً توریست‌های چینی تصور می‌کنند که اگر به ایران بیایند، با جنگ و داعش روبرو خواهند شد. این نشان می‌دهد که ما نتوانسته‌ایم در چین، ایران را بشناسانیم؛ آنها معمولاً به منابع خبری غربی مراجعه می‌کنند که این منابع غربی، اخبار ناخوشایندی از خاورمیانه ارائه می‌کند. حتی ما برخی از مقامات این کشور را ملاقات کردیم که آنها نیز چنین تصوری داشتند و فکر نمی‌کردند که ایران پیشرفت کرده باشد.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته با همکاری وزارت خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد، دو گروه مستندساز چینی با هزینه ما به ایران آمدند، اما به هر حال برای جذب توریست باید پول خرج کنیم. می‌توان گروه‌های مستندساز را به ایران آورد تا درباره جاذبه‌های ایران مستند بسازند؛ چون چینی‌ها، ایران قدیم را خوب می‌شناسند.

رئیس اداره دوم شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به بحث صدور ویزا برای چینی‌ها اشاره کرد و گفت: ما حتی ویزاهای یک روزه می‌دهیم اما در برخی موارد مشاهده کرده‌ایم که طرف چینی چهار بار ویزای توریستی از دفاتر مسافرتی ایران گرفته است چون ویزای توریستی نسبت به ویزاهای دیگر ارزان‌تر است اما ما مطمئن هستیم که این طرف چینی برای بیزینس چهار بار به ایران آمده نه برای گردش. در هر صورت ما برای چینی‌ها راحت ویزا صادر می‌کنیم اما از آن طرف برای ایرانی‌ها گرفتن ویزا چندان هم ساده نیست.

در ادامه این نشست و در بخش پنل مربوط به تجربیات آژانس‌هایی که به برگزاری تورهای چین اقدام می‌کنند، مصطفی شفیعی شکیب از فعالان برگزاری تورهای گردشگری چین در بخش ورودی گفت: ایران جزو ۱۱۱ کشوری است که بنابر توافق دولت‌های ایران و چین در سال ۸۳ اقدام به برگزاری تورهای گردشگری کرد. ۲۰ آژانس ایرانی آن زمان برای فعالیت در این باره معرفی شدند اما تا این تاریخ با همه تلاش‌های انجام شده، هنوز به تعداد افرادی که بتوانند بیشتر در این بازار فعالیت کنند، افزوده نشده است. در چین ۱۸ هزار هتل و بیش از ۱۵ هزار دفاتر خدمات مسافرتی وجود دارد. همچنین از حدود یک میلیارد جمعیت این کشور، تنها ۱۰ درصد به سفر می‌روند. اگر این غول خوابیده بخواهد روزی بلند شده و به سفر برود، تعداد سفرهای جهان بسیار افزایش پیدا کرده و ایران نیز باید از این فرصت استفاده کند.

راهنمای چینی زبان نداریم

شفیعی شکیب گفت: چینی‌ها توریست‌های ولخرجی هستند، اما آنهایی که برای تجارت به ایران سفر می‌کنند، اقتصادی‌تر هستند. حتی ما توریست‌هایی از چین داشته‌ایم که با هواپیمای شخصی به ایران آمده‌اند.

وی افزود: برای جذب بازار گردشگری چین می‌بایست دوره‌های آموزشی حتی برای رانندگان تاکسی، هتلداران و پرسنل دفاتر خدمات مسافرتی برگزار کنیم تا آنها با نحوه برخورد با توریست چینی آشنا شوند. ما فقیرترین بخش راهنمای گردشگری را در حوزه توریست چینی‌زبان داریم. در حال حاضر تعداد راهنمایان گردشگری چینی که دارای کارت باشند به ۱۰ نفر نیز نمی‌رسند. از این تعداد تنها دو نفر هستند که با تاریخ ایران آشنایی کامل دارند. در بسیاری از موارد از مترجم‌های چینی‌زبان و یا دانشجویان استفاده می‌کنیم. حتی مجبوریم از راهنمایان انگلیسی بخواهیم که به راهنمایان چینی اطلاعات بدهند.

واقفی یکی دیگر از فعالان دفاتر خدمات مسافرتی در حوزه بازار گردشگری چین به نمایشگاه‌های گردشگری این کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۵ سازمان جهانی گردشگری پیش بینی کرد که تا سال ۲۰۲۰ تعداد گردشگران خروجی طبق پیش‌بینی به ۱۰۰ میلیون نفر می‌رسد. براساس گزارش موسسه تحقیقات تور چین نیز اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۶ حدود ۶۴ میلیون نفر از چین سفر کرده اند و بنا به پیش بینی بانک آمریکا تا سال ۲۰۱۹ حجم گردشگران خروجی چین به ۱۷۳ میلیون نفر می رسد که این تعداد ۱۷۳ میلیارد دلار هزینه سفر می کنند.

وی افزود: نمایشگاه گردشگری COTTM در شهر پکن چین یازده سال است که در ماه مارچ برگزار می شود نمایشگاه CITM نیز یک سال در شانگهای و یک سال در کونمینک به عنوان بزرگترین نمایشگاه گردشگری در آسیا برگزار می شود. اینها جزو نمایشگاههایی هستند که ایرانیان نیز در آن شرکت می کنند.

کد خبر 3849346

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =