وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی خوب است/ احتمال آزادی شیخ پنجاه درصد است

عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه با بیان اینکه شیخ زکزاکی در وضعیت سلامتی نسبتا خوبی به سر می برند، تاکید کرد احتمال آزادی ایشان پس از مدت ۴۵ روز، پنجاه درصد است زیرا حکومت با وی دشمنی دارد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- محمد فاطمی زاده: آذر ماه سال گذشته بود که نظامیان ارتش نیجریه در اقدامی وحشیانه به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» واقع در ایالت «کادونا» یورش بردند.

در حملات وحشیانه سال گذشته ارتش نیجریه به منزل شیخ زکزاکی، درگیری شدیدی میان نظامیان و طرفداران این روحانی شیعی درگرفت که به دنبال آن حدود دو هزار نفر شهید و هزاران تَن دیگر زخمی شدند. طبق اعلام رسمی نهادهای بین المللی، ارتش نیجریه پس از شهادت شمار زیادی از شیعیان اقدام به دفن آنها در گورهای دسته جمعی کرده است. نظامیان ارتش نیجریه در ایام ماه محرم الحرام و صفر نیز شیعیان عزادار حسینی را در منطقه «کانو» هدف حملات خود قرار دادند که منجر به شهادت دهها نفر از آنها شد.

از آذر ماه سال ۹۴ تاکنون مناطق مختلف کشور نیجریه صحنه تظاهرات مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی و محکومیت ارتش این کشور بوده است.

اعتراضات مردمی نه تنها در مناطق مسلمان نشین بلکه در مناطق مسیحی نشین نیز ادامه می یابد؛ در اواسط آذر ماه سرانجام مقاومت شیعیان نیجریه جواب داد و دادگاه عالی نیجریه طی حکمی اعلام کرد شیخ ابرهیم زکزاکی به همراه همسر وی ظرف مدت ۴۵ روز آینده آزاد خواهند شد که این زمان در روز دوشنبه ۲۷ دی به پایان می رسد.

در خصوص آخرین تحولات نیجریه و اوضاع این کشور و همچنین آخرین وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی، با شیخ «یعقوب یحیی کاتسینا» عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه گفتگو کردیم که مشروح آن از نظر می گذرد؛

شیخ یعقوب یحیی
شیخ یعقوب یحیی

*درباره آخرین وضعیت شیخ زکزاکی توضیح بدهید.  وضعیت جسمانی ایشان چطور است؟

درباره حال شیخ زکزاکی باید بگویم که حال ایشان خوب است و در وضعیت سلامتی ۸۵ درصدی به سر می برند. امور مربوط به ایشان بدون مشکل در جریان است و کارها پیش می رود. در عین حال نیاز است که به حال ایشان توجه شود و در این خصوص اهتمامی صورت گیرد.

*همانطور که می دانید دادگاه عالی نیجریه به آزادی شیخ زکزاکی و همسر وی رأی داده است و مهلت ۴۵ روزه رو به اتمام است. آیا دولت نیجریه از آن پیروی و به این کار مبادرت خواهد ورزید؟

درباره پایبندی دولت به حکم آزادی شیخ زکزاکی باید عرض کنم که ۵۰ درصد احتمال می رود ایشان آزاد شود و ۵۰ درصد نیز به نظر می رسد که آزاد نمی شود مهلت تعیین شده از سوی دادگاه عالی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی ساعت ۱۲ شب به وقت محلی در روز دوشنبه به پایان می رسد و پس از این زمان، ۲۴ ساعت زمان اضافی مقرر شده برای اینکه شیخ زکزاکی را به پلیس تحویل دهند. بنابراین تا پایان سه شنبه شب فرصت باقی است که ببینیم مقامات کشور در این خصوص چگونه عمل می کنند. درباره پایبندی دولت به حکم آزادی وی باید عرض کنم که ۵۰ درصد احتمال می رود ایشان آزاد شود ،  باید صبر کنیم. زیرا حکومت نیجریه با شیخ زکزاکی دشمنی دارد و نمی توان به صورت قاطع این موضوع را اعلام کرد.

*برخی از فعالان نیجریه که پیش از این با آنها مصاحبه کردیم، شما را جانشین شیخ زکزاکی می دانستند. در این باره توضیح دهید.

هیچ کس نمی تواند نائب و جانشین شیخ زکزاکی شود. زیرا ایشان شخصیتی ممتاز هستند و هیچ کس نمی تواند هم رتبه ایشان شود. ما به عنوان شاگرد شیخ زکزاکی به تکالیف خود عمل می کنیم. زیرا امکان ندارد امور را بدون نظارت و یا هماهنگی پیش برد. بنابراین هیچ کس را نمی توان نائب و جانشین شیخ دانست. زیرا ایشان در عصر خود منحصر به فرد است.

*آیا در غیاب شیخ زکزاکی، مسئولیت رهبری شیعیان نیجریه با شماست؟

دیگران به من به عنوان جانشین ایشان نگاه می کنند و این موضوع را بیان می کنند؛ نظر آنها صحیح است و این مسئولیت بر دوش بنده گذاشته شده اما من خودم را در این جایگاه نمی دانمما یک گروه هستیم که پس از مشورت در امور، تصمیم می گیریم و آن را اجرایی می نماییم و فردی نیست که به تنهایی همه این کارها را انجام دهد. ما تعدادی از شاگردان شیخ زکزاکی هستیم که این کار را انجام می دهیم و هر کس وظیفه مخصوص به خود را دارد. در این میان، بنده به تشخیص دوستان و دیگر برادران، وظیفه سخنرانی برای مردم را برعهده دارم. دیگران به من به عنوان جانشین ایشان نگاه می کنند و این موضوع را بیان می کنند؛ نظر آنها صحیح است و این مسئولیت بر دوش بنده گذاشته شده اما من خودم را در این جایگاه نمی دانم. زیرا ما شاگرد شیخ هستیم و به تکالیف خود عمل می کنیم.

*واکنش مردم نیجریه به اقدامات دینی و فرهنگی شیخ زکزاکی چیست؟

به لطف خداوند مردم زیادی پیرامون جنبش اسلامی نیجریه گرد آمده و تعداد پیروان به ویژه از میان مسیحیان و صوفی ها افزایش یافته است. هر چند که حکومت نیجریه و وهابیت در کمین هستند اما پیشرفت خوبی داشته ایم و علیرغم تهدیدات، مردم خوب گرد ما جمع شده اند و این نوید خوبی است.

*اقدامات شورای عالی امور اسلامی در نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی چه بوده است؟

از ابتدای هجوم به شیعیان نیجریه، این شورا فعالیت های گسترده ای را در داخل در سطح رسانه ها و روزنامه ها و در خارج از کشور در سطح سازمان ملل پیگیری کرده است.

کد خبر 3878044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =