رئیس جهاد کشاورزی اردبیل مطرح کرد؛

صنایع تبدیلی سیب‌زمینی در اردبیل ۷۲۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند

شناسهٔ خبر: 3957596 -
اردبیل – رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: صنایع تبدیلی در دست احداث سیب‌زمینی تولیدی استان برای ۷۲۰ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان اردبیل تولید می‌شود و این استان جزو تولیدکنندگان برتر سیب‌زمینی کشور است.

وی افزود: با این وجود نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی  و انبارهای نگه‌داری استاندارد مشکلاتی را برای این محصول به وجود آورده و ارزش‌افزوده مورد انتظار تأمین نشده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان با تأکید به اینکه ظرفیت فعلی انبارهای استاندارد استان ۵۰ هزار تن است، اضافه کرد: در نظر داریم ۱۷ سردخانه برای نگه‌داری سیب‌زمینی در استان دایر کنیم.

به گفته سروی ظرفیت سردخانه‌های در دست احداث ۸۶ هزار تن است و با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد تومانی می‌تواند برای ۱۳۹ نفر شغل ایجاد کند.

وی افزود: علاوه بر این ۱۷ انبار مکانیزه محصول سیب‌زمینی نیز در دست احداث است که با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد تومانی ظرفیت نگه‌داری ۳۹ هزار تن محصول را داشته و برای ۱۳۲ نفر شغل ایجاد خواهد کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات کشاورزی را منوط به راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و گفت: توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی با هدف ممانعت از خام فروشی دنبال می‌شود.

سروی تأکید کرد: به همین منظور واحد فرآوری سیب‌زمینی برای ۱۰۰ هزار تن محصول با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۲۱۲ نفر احداث می‌شود.

وی به بهره‌برداری از این واحد در آینده نزدیک اشاره و تأکید کرد: واحد تولیدی فرانچ فریز نیز با سرمایه‌گذاری ۳۶ میلیارد تومانی و اشتغال‌زایی برای ۱۱۷ نفر برای ۶۸ تن محصول سیب‌زمینی در دست احداث است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان چهار واحد بسته‌بندی سیب‌زمینی نیز با ظرفیت ۴۰ هزار تن سیب‌زمینی و سرمایه‌گذاری سه میلیارد تومانی زمینه اشتغال ۱۲۰ نفر را فراهم خواهد ساخت.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 5 =