۱۴ عنوان کتاب کانون پرورش در بیش از ۶۵۰ هزار نسخه بازنشر شد

افزایش بی‌سابقه شمارگان ۱۴ عنوان از کتاب‌های تجدید چاپی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۵ از استقبال گسترده این آثار در بین مخاطبان خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور ‌بین‌الملل کانون رورش فکری کودکان و نوجوانان، سال گذشته این ۱۴ عنوان کتاب در شمارگان ۶۶۵‌هزار و ۵۰۰ نسخه منتشر شد و در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

بر این اساس، بیشترین فهرست کتاب‌های تجدید چاپ شده کانون در سال ۱۳۹۵ مربوط به کتاب «اعترافات غلامان» نوشته‌ی حمیدرضا شاه‌آبادی است که تاکنون در ۱۲۰ هزار و ۵۰۰ نسخه منتشر شده است.

این کتاب در چهار تیراژ نخست خود طی سال‌های گذشته در مجموع  ۴۶ هزار نسخه منتشر شده بود ولی در سال گذشته با عرضه‌ی چاپ‌های پنجم تا دهم در ۷۴ هزار و ۵۰۰ نسخه آمار خوانندگان و فروش خود را افزایش داد.

در این فهرست کتاب «هدیه خوبان» رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داده است. مولف این کتاب جف برامبو است و طی ۱۰ سال انتشار به شمارگان ۷۰‌هزار نسخه رسیده است که ۵۰‌هزار نسخه از این تعداد مربوط به چاپ‌های چهارم تا سیزدهم در سال گذشته است.

همچنین «قدم یازدهم» اثری از سوسن طاقدیس که پیش‌تر در ۸ هزار نسخه منتشر شده بود در سال قبل در ۴۵ هزار نسخه دیگر منتشر شد تا آمار فروش این کتاب به ۵۳ هزار نسخه برسد.

همچنین آمار چاپ کتاب «خانواده‌ی آقای چرخشی» اثر طاهره ایبد در سال‌های منتهی به ۹۴ حدود ۳۳ هزار نسخه بود که در چندین چاپ به کتابخانه‌های کودکان رسیده بود اما در سال قبل ۲۰ هزار نسخه‌ی جدید از آن انتشار یافت تا آمار شمارگان این اثر تاکنون ۵۳ هزار نسخه باشد.

دیگر کتاب‌های این فهرست عبارتند از رمان «قلب‌های نارنجی» نوشته‌ی مینو کریم‌زاده که تاکنون در مجموع در ۴۱‌هزار نسخه چاپ شده است که ۲۰ هزار نسخه از این اثر در سال ۱۳۹۵ به دست مخاطبان رسید.

«دعاهای زمینی پدربزرگ» نوشته‌ داگلاس وود از دیگر آثار تجدید چاپی کانون در سال قبل در ۲۰ هزار نسخه است. این اثر تاکنون در ۴۰ هزار نسخه در سه مرحله چاپ به دست مخاطبان رسیده بود که در سال قبل چاپ‌های سوم تا هفتم آن به دست مخاطبان رسید.

اثری از جمشید خانیان نیز در فهرست منتشر شده از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار دارد. «قلب زیبای بابور» پیش‌تر و در چندین چاپ در ۱۷ هزار نسخه منتشر شده بود که این آمار تنها در سال ۹۵ به ۲۰ هزار نسخه رسید تا شمارگان این اثر تاکنون به ۳۷ هزار برسد.

کتاب «چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می‌شود؟» نوشته‌ی لیندا تاگلیافرو تاکنون در ۳۵ هزار نسخه منتشر شده است. این کتاب در سال ۹۵، در ۲۰ هزار نسخه در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

تغییر آمار انتشار کتاب «رستم و اکوان دیو» نوشته افسانه شعبان‌نژاد از ۱۰ هزار نسخه سال‌های پیش به ۲۰ هزار نسخه در سال گذشته، «یک سین+ هفت سین» نوشته خسرو باباخانی از ۲۰ هزار نسخه به ۲۸ هزار نسخه، ‌ «فرش ایران را بشناسیم» اثر احمد دانشگر از ۱۰ هزار نسخه به ۲۰ هزار نسخه، «سه گلدان» نوشته‌ی احمدرضا احمدی از ۵‌هزار نسخه به ۲۰‌هزار نسخه بخشی نیز از این روند رو به رشد انتشار و استقبال از کتاب خبر می‌دهد.

بر همین اساس این کتاب‌ها از ابتدا تاکنون به ترتیب با شمارگان ۳۰ هزار، ۴۸ هزار،۳۰ هزار و ۲۵ هزار نسخه به دست مخاطبان رسیده‌اند.

بر همین اساس، در این یک سال کتاب‌های دیگری نیز همچون «حتی یک دقیقه کافی است» از مجموعه‌ی رمان نوجوان امروز اثر آتوسا صالحی با استقبال خوب مخاطبان روبرو شده است تا آنجا که پیش‌تر این اثر در طی چند سال در ۲۰‌هزار نسخه عرضه شده بود، اما در سال گذشته ۲۳ هزار نسخه از این اثر انتشار مجدد یافت تا تعداد نسخه‌های منتشر شده‌ی این اثر به ۴۳ هزار نسخه برسد.

«چشم عقاب» نیز در قالب همین مجموعه و از سوی محسن هجری یکی از رمان‌های پرفروش و موفق سال‌های اخیر بوده است. این اثر پیش‌تر در ۲۰ هزار نسخه و در سال ۹۵ نیز در ۲۰ هزار نسخه منتشر شد.

 این آمار بیانگر توزیع مناسب آثار و کیفیت و تنوع کتاب‌های کانون طی سال‌های اخیر و قدم موثری است که در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی ایران برداشته شده است.

کد خبر 4003532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =