۱۹ آبان ۱۳۸۵، ۱۱:۵۸

گزارش مهر از آخرین وضعیت فوتبال ایران در فاصله 4 روز به پایان ضرب الاجل فیفا ؛

کیومرث هاشمی: محرومیتی فوتبال ایران را تهدید نمی کند/ دادکان: دیگر کاری از کسی ساخته نیست

کیومرث هاشمی: محرومیتی فوتبال ایران را تهدید نمی کند/ دادکان: دیگر کاری از کسی ساخته نیست

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: در فاصله پنج روز مانده به پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی فیفا در خصوص برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال از سوی مسئولان سابق فدراسیون، این مسئله بطور جدی ادامه فعالیت های رسمی فوتبال ایران را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگارمهر، در حالیکه فیفا تا روز 24 آبان ماه به فدراسیون فوتبال ایران برای برگزاری مجمع عمومی و تعیین وضعیت ریاست فدراسیون فوتبال ضرب الاجل تعیین کرده و خواستار برگزاری مجمع از سوی مسئولان سابق فدراسیون فوتبال شده است اما از قرائن و شواهد چنین برمی آید که تهدید فیفا چندان از سوی سازمان تربیت بدنی جدی انگاشته نشده و این امر تنها "پلتیکی" از ناحیه گروه برکنارشده فدراسیون فوتبال در جهت بازگشت به اریکه قدرت تلقی می شود.

درهمین حال سفرچندی پیش دکتر دادکان به زوریخ و دیدار با مقامات ارشد فیفا بر دامنه شایعات پیرامون وضعیت بحرانی فدراسیون فوتبال دامن زد و انتشار نامه رسمی فیفا در مورد تهدید به تعلیق فعالیت های فدراسیون فوتبال ایران عملا سازمان تربیت بدنی را در موضع انفعالی قرار داد.

فیفا طبق اساسنامه خود مخالف هرگونه دخالت دولت در امور داخلی فدراسیونهاست و براین اساس برکناری دادکان از سوی سازمان تربیت بدنی را مغایر با اساسنامه خود تعبیر می کند و آن را غیرقانونی می داند. فیفا اعتقاد دارد تنها مجمع عمومی فدراسیون فوتبال است که می تواند رئیس فدراسیون فوتبال را برکنار و فرد جدیدی را جایگزین وی کند و اقدام سازمان تربیت بدنی در برکناری رئیس فدراسیون فوتبال اقدامی غیرقانونی و مغایرمصوبات اساسنامه فدراسیون بین المللی فوتبال است. 

سازمان تربیت بدنی اعتقاد دارد با توجه به دولتی بودن ورزش در ایران و تزریق اعتبارات از ناحیه این مرکز به بدنه فدراسیونهای ورزشی ، نظارت و تصمیم گیری در خصوص عملکرد فدراسیونها برعهده این سازمان قرار دارد و اساسنامه فیفا در خصوص کشورهایی که به سیستم دولتی وابسته اند، خط مشی روشنی ندارد.

این دوگانگی بین عملکرد سازمان تربیت بدنی به عنوان مرجع تصمیم گیری داخلی ورزش کشور و دیدگاههای مورد نظر فیفا درمغایرت اساسنامه فدراسیون فوتبال و اساسنامه فیفا دیده می شود که فیفا دراساسنامه خود صراحتا خواستاراستقلال کامل فدراسیونهای فوتبال دنیا شده و هرگونه تصمیم گیری درمدیریت فدراسیون را برعهده مجمع عمومی و از طریق انتخاباتی آزاد و دموکراتیک مجاز دانسته است. 

مطابق همین استراتژی فیفا ازیک سال گذشته تاکنون بطورجدی خواستارتغییر اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران شده است ، موضوعی که علیرغم درخواست های مکرر فیفا هنوزمسئولان سازمان برای هماهنگی فوتبال کشور با نظرات فیفا نرمش لازم را از خود نشان نداده اند و تنها به گذشت زمان در این زمینه پرداخته اند.

البته فیفا پایان سال میلادی جاری را (10 دی ماه 85) به عنوان آخرین فرصت برای تغییر اساسنامه فدراسیونها تعیین کرده و حتی هشدار داده عواقب هرگونه سرپیچی از این تصمیم برعهده فدراسیونهای ملی است.

بهرحال به نظر می رسد فرصت رایزنی و گفتمان برای خروج فوتبال ایران از این بحران بین المللی به پایان رسیده و در فاصله تنها چند روز به پایان ضرب الاجل فیفا طرف های درگیر دست از مواضع تند خود برنخواهند داشت و در این میان ، تنها فوتبال ایران است که خطر محرومیت و تعلیق را بیش از هر زمان دیگری احساس می کند.

در این میان اظهارات اخیر سرپرست فدراسیون فوتبال بیانگر آن است که مسئولان سازمان بیش از آنکه نگران محرومیت فوتبال کشور باشند بدنبال عاملان این ماجرا هستند و مدیران سابق را مقصر هرگونه محرومیتی برای فوتبال ایران می دانند.

کیومرث هاشمی در تازه ترین اظهارات خود در خصوص ماجرای محرومیت ایران می گوید : آقای دادکان پس از مسابقات جام جهانی در رسانه ملی اعلام کرد که پس از جام جهانی ، از ریاست فدراسیون فوتبال کنار خواهد رفت . ایشان حتی در جمع اعضای فدراسیون فوتبال رسما کناره گیری شان را اعلام کردند . پس از این اتفاقات سازمان تربیت بدنی طبق همان اساسنامه ای که دادکان را انتخاب کرده بود ، بنده را به عنوان سرپرست جدید فدراسیون فوتبال منصوب کرد . بر اساس این اساسنامه بنده به عنوان رئیس مجمع باید به تشکیل مجمع بپردازم و هیچ مشکلی دراین زمینه وجود ندارد و همانطور که قبلا اعلام شده پس از بازیهای آسیایی مجمع عمومی فدراسیون فوتبال برگزارخواهد شد.

وی در مورد تعیین روز 24 آبان به عنوان تعیین ضرب الاجل فیفا معتقد است : در این زمینه فیفا و AFC  هیچگونه ضرب الاجلی را به ما اعلام نکرده اند و این نامه تنها برای آقای دادکان ارسال شده است و در آن خواسته شده هرچه زودتر وضعیت فوتبال ایران مشخص شود . بنابراین اگر خطری فوتبال ایران را تهدید کند ، بی تردید عواملی از درون ایران اطلاعات را به فیفا ارائه کرده اند. البته ما به صورت کتبی نظرات خودمان را در ابتدای کار به فیفا اعلام کرده ایم .

هاشمی ادامه می دهد: یک بار دیگر می گویم  هیچ  نامه ای پیرامون تعلیق فوتبال ایران به دست من نرسیده و کلیه نامه ها به شخص دادکان داده شده است . اگر خطر تعلیق ایران را تهدید کند ، آقایان بدانند که این تعلیق از ناحیه ما نبوده است .

سرپرست فدراسیون فوتبال درپایان با صراحت می گوید : نظام جمهوری اسلامی ایران دارای متولی است که ورزش کشور نیز در راستای آن حرکت می کند . در ماجرای اخیرعواملی پشت دادکان قرار دارند که قضیه تعلیق ایران را تشدید می کنند که در آینده ماهیت آنها برای همه آشکار خواهد شد.

این درحالی است که دکتر دادکان ازماهها قبل موضوع محرومیت فدراسیون فوتبال در صورت بی توجهی به درخواست های فیفا را مطرح کرد و خواستارحل مسالمت آمیز آن شد. وی حتی عنوان کرد که دیگرقصد بازگشت به فدراسیون فوتبال را ندارد و برای حل مشکل بوجود آمده بهتر است پهلوان دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال مامور تشکیل مجمع عمومی شود. 

سرپرست فدراسیون فوتبال دراین باره می گوید : تشکیل مجمع باید به تشخیص ما باشد. پس از انتخاب من به عنوان سرپرست فدراسیون آقای پهلوان مدت کوتاهی با ما همکاری داشتند و من از ایشان خواستم که درفدراسیون بماند ولی به تحریک دوستان آقای دادکان ایشان از سمت خودش استعفا داد و حالا همان آقایان مدعی هستند که ایشان باید مجمع را تشکیل دهد . همانطور که گفتم تشکیل مجمع به نظر سازمان بستگی دارد که تنها مرجع تصمیم گیرنده در این زمینه است.  

دادکان در این باره می گوید : این بهترین پیشنهادی بود که از طرف ما مطرح شد و از طریق آن این امکان وجود داشت که مشکل بوجود آمده را به شکل مسالمت آمیز حل کرد ولی آقایان با آن مخالفت کردند و باید عواقب آن را نیز بپذیرند . بنده بارها و بارها گفته ام هرگز به فدراسیون فوتبال برنمی گردم ولی آقایان رویه ای را در پیش گرفته اند که جز به محرومیت فوتبال ایران منتهی نمی شود.

وی ادامه می دهد : من را متهم می کنند که ابزار دست بیگانگان شده ام و سعی می کنند ارتباط من با مقامات فیفا را عامل تهدیدی های اخیرعنوان کنند درحالیکه همین آقایان تا همین چند وقت پیش اعلام می کردند نامه های فیفا جعلی و دروغی است و با حمایت دولت و مجلس مشکل بوجود آمده را حل خواهند کرد و اکنون که ایران در آستانه محرومیت احتمالی قرار گرفته سعی می کنند این مسائل را به من نسبت دهند.

دادکان تصریح کرد : بنده در نامه جداگانه ای تمامی ماوقع را برای مسئولان کشور تشریح کرده ام و هشدارهای لازم را در این زمینه به آنها داده ام و بیش از این هم نمی توانم در این شرایط به حل این مشکل کمک کنم.

وی تاکید کرد: روز شنبه اطلاعیه ای در این زمینه منتشر خواهم کرد و در آن تمامی ناگفته های را بازگو خواهم کرد تا مردم در این زمینه به قضاوت بپردازند و خادمین را از خائنین تمیز دهند.

بهرحال از برآیند اتفاقات چند ماه اخیر چنین برمی آید که خطر محرومیت فوتبال ایران از سوی فیفا وارد فاز اصلی شده است و این احتمال وجود دارد که روز 24 آبان فوتبال ایران با شوک تعلیق تمامی فعالیت رسمی خود روبرو شود و دیداربا کره جنوبی درچارچوب مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا آخرین مسابقه رسمی و بین المللی فوتبال ایران باشد که پیامد آن می تواند محرومیت فوتبال ایران از بازیهای آسیایی ، جام ملتهای آسیا ، لیگ قهرمانان آسیا و ... به همراه داشته باشد .

اتفاقی که آرزو می کنیم با درایت و هوشمندی تمامی کسانی که می توانند در حل این بحران تاثیرگذار باشند ، هرگز برای فوتبال ایران اتفاق نیفتد.

کد خبر 404496

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha