گمرک به دنبال تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی است

خرمشهر - مدیرکل گمرک خرمشهر گفت: گمرک با اتخاذ برخی برنامه‌ها، به دنبال اجرای تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی است.

به گزارش خبرنگار مهر، عارف باوی عصر امروز در حاشیه برگزاری همایش «تشریح و تدوین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون امور گمرکی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این همایش در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که یکی از مصادیق آن مبارزه با قاچاق و اعمال قوانین گمرکی است، برگزار شد.

وی توضیح داد: با توجه به اعمال قوانین جدید مبارزه با قاچاق و قوانین امور گمرکی و رسالت و وظایف ذاتی گمرک که رأس آنها مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، تصمیم گرفته شد که برای از بین بردن اختلاف‌نظر بین تصمیم گیران و سازمان‌ها نظارتی همایشی با هدف رسیدن زودتر به این اهداف با محوریت مبارزه با چاق برگزار شود.

مدیرکل گمرک خرمشهر با یادآور شدن اینکه گمرک با قوانین بسیار داخلی و خارجی و همچنین کنوانسیون‌های مختلف بین‌المللی در ارتباط است، اظهار کرد: این همایش می‌تواند با توجه به پیچیده بودن قوانین در خصوص مقوله قاچاق کالا و ارز، با هدف ایجاد هماهنگی، همدلی و سرعت بخشی به برای رسیدن به این هدف مؤثر باشد.

وی با تأکید بر اینکه طبق آمارها گمرک از جمله گمرک خرمشهر در جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل می‌کند، برگزاری جلسات و همایش‌های این‌چنینی را عاملی در توسعه تولید داخل و ایجاد اشتغال دانست.

باوی تعداد پرونده‌های تشکیل شده در خصوص کشفیات قاچاق در سال ۹۵ را کمتر از پنج مورد اعلام کرد و افزود: با این پرونده مطابق با قوانین گمرکی ماده ۱۱۳ قانون برخورد شد و احکام نیز تائید شده است.

مدیرکل گمرک خرمشهر بر کاهش این آمار پس از راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی تأکید کرد و گفت: تشریح و تدوین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون امور گمرکی علاوه بر اینکه توانسته است قاچاق را به حداقل برساند، باعث شده با وجود افزایش نیافتن واردات به گمرک، درآمد گمرک تقریباً ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند و این نشان از درستی صحت سامانه است.

وی به برشماری امتیازات سامانه جامع امور گمرکی پرداخت و مقرون به صرفه بودن آن برای واردکنندگان کالا، عدم نیاز به حضور فیزیکی تجار و سرمایه‌گذاران در گمرک، الکترونیکی شده عملیات و برقراری ارتباط سیستمی با دستگاه‌های مرتبط را از مزایای راه‌اندازی این سامانه برشمرد.

باوی در ادامه به انتقال گمرک خرمشهر به مبادی ورودی منطقه آزاد اروند اشاره و تأکید کرد: قانون ۱۱۳ امور گمرکی و قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز به طور دقیق تعریف شده است و اگر کالایی بدون اظهار ورود و خروج از مبادی گمرک خارج یا وارد شود به معنای قاچاق تلقی می‌شود.

وی افزود: واردات کالاها به منطقه آزاد اروند طبق رویه مناطق آزاد صورت می‌گیرد و موظف هستند نام گمرک و منطقه آزاد را داشته باشند و اخذ تمام مجوزها الزامی است که می‌توانند از این امتیازات در منطقه آزاد اروند همچون سایر مناطق آزاد استفاده کنند اما چنانچه این کالاها بدون اظهارنامه و مجوزهای گمرک از محدوده منطقه آزاد خارج شود، طبق قانون مبارزه با قاچاق، کالای قاچاق تلقی خواهد شد.

کد خبر 4156423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =