منبع آلودگی هوا؛ تردد یک میلیون و ۳۵۰ هزار خودروی فرسوده

نماینده صنف اسقاط خودروهای فرسوده با اشاره به اینکه یک میلیون و ۳۵۰هزار دستگاه خودرو فرسوده هستند،گفت:اگر طرح نوسازی ناوگان طبق برنامه پیش رود، سالانه ۴۰۰ میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی طلایی با اشاره به اینکه ۷.۷ درصد خودروهای کشور معادل یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه خودرو، فرسوده هستند، گفت: هر خودرو فرسوده بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد یک خودرو صفر کیلومتر مشابه خود، بنزین مصرف می کند که به معنای مصرف کردن حدود دو برابری خودروهای فرسوده نسبت به صفرکیلومتر است؛ بنابراین اگر طرح نوسازی ناوگان طبق برنامه پیش برود، سالیانه، ۴۰۰میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی می شود.

وی افزود: آلایندگی ایجاد شده توسط هر خودرو فرسوده، ۵۰ برابر خودرو یورو۴ و  ۲۲ برابر خودرو یورو۲ است؛ ضمن اینکه ۴۵ درصد سوانح رانندگی، مربوط به خودروهای فرسوده می شود.

طلایی ادامه داد: فقط در سال ۹۳با اسقاط ۳۰۰ هزار خودرو فرسوده، حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال کاهش هزینه اجتماعی و اقتصادی را داشتیم و با این تفاسیر از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، به عنوان یک مساله مهم باید پیگیری شود.

به گفته نماینده صنف اسقاط خودروهای فرسوده، هدف ملی اسقاط خودرو های فرسوده کاهش مصرف سوخت، بهبود مبلمان شهری، کاهش آلایندگی های محیط زیست، افزایش ایمنی ناوگان، افزایش بهره وری سیستم حمل و نقل و بهبود مدیریت ناوگان حمل و نقل است.

وی خاطرنشان کرد: بطور کلی بار نوسازی خودروهای فرسوده بر روی دوش واردکنندگان است که حدود ۷ درصد از شماره‌گذاری‌ها، صرفاً در شامل خودروهای وارداتی است.

طلایی با اشاره به پیشنهاد طرح هایی که فشار یا هزینه ای برای دولت  ندارد، از دولت درخواست کرد که از این طرح ها با توجه به ظرفیت سازی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور  با  ۲۱۰ مرکز اسقاط فعال و ظرفیت اسقاط سالیانه بیش از  یک میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو فرسوده در سال، حمایت کند.

وی گفت: از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ جمعا یک میلیون و ۲۳۰ هزار خودرو فرسوده اسقاط شده است که این تعداد در سال ۱۳۹۵ جمعاً به ۱۷۰هزار خودرو می رسد و  به طور میانگین در سال های اخیر در رابطه با بحث نوسازی ناوگان، سالیانه ۲۱۵هزار خودرو از رده خارج شده است.

نماینده صنف اسقاط خودروهای فرسوده تصریح کرد: طبق برنامه ستاد مدیریت حمل و نقل باید در سال ۹۶  جمعاً ۸۰۰ هزار گواهی اسقاط صادر می شد؛ اما  از  ابتدای سال ۹۶ تاکنون  تنها ۱۰۷هزار خودرو از رده خارج  شده که معادل ۲۰۹هزار گواهی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دلیل این مساله این است که برنامه ریزی شده بود حدود ۱۴۰هزار گواهی برای خودروهای تولید داخل استفاده شود، به نحوی که خودروهایی که پایان شهریور ماه قرار بود اسقاط شوند؛ در هر ۱۴۰۰ کیلومتر ۸.۵ لیتر به بالا مصرف داشتند که متأسفانه این موضوع، با دستور وزیر صنعت معدن و تجارت لغو شد.

به گفته طلایی، بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته بنا شده بود که ۴۸۰ هزار گواهی برای واردات صادر شود که در همین موضوع ۴۸۰ هزار گواهی هم در واردات مصرف شود که متأسفانه به دلیل مشکلات ناشی از ثبت سفارش، از برنامه جا ماند؛ ضمن اینکه ۱۸۰هزار گواهی نیز برای خودروهای مناطق آزاد برنامه ریزی شده بود که متأسفانه این مصوبه اصلاً اجرا نشده است.

وی با اشاره به لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده توسط وزیر صنعت معدن و تجارت، گفت:  این مصوبه با استدلال حمایت از خودروهای تولید داخل و حمایت از قشر کم درآمد، لغو شد.

طلایی با بیان اینکه در حوزه نوسازی ناوگان، به دلیل اینکه مصرف گواهی ها صرفا در واردات است و با بسته شدن ثبت سفارش،۴هزار نفر به صورت مستقیم ۲۰هزار نفر به صورت غیر مستقیم، بیکار می شوند، گفت: در این شرایط با مسکوت ماندن طرح اسقاط خودروهای فرسوده، بسیار سخت شده و اکنون، یک میلیون و ۳۵۰ هزار خودرو فرسوده به عنوان منبع تولید آلودگی در تردد دارند.

کد خبر 4182499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =