کاهش ۲۸.۶ درصدی بارش‌ها در کشور

بر اساس آخرین آمارهای ثبت شده در ایستگاه‌های باران سنجی، میزان بارش‌های کشور در چهار ماه نخست سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۸.۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد، آخرین آمار ثبت شده در ایستگاه‌های باران سنجی کشور حاکی از آن است که میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۶ (ابتدای مهرماه) تا ۳۰ دی‌ماه سالجاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۸.۶ درصد کاهش داشته است.

میزان بارش‌های کشور در طی چهار ماه اخیر در مقایسه با ۹۹.۲ میلیمتر متوسط بلندمدت ۴۹ ساله نیز رقمی در حدود ۶۰.۲ کاهش یافته است.

این گزارش حاکی از آن است که بیشترین میزان کاهش بارش‌ها در حوضه اصلی آبریز مرزی شرق با ۷۲.۳ درصد و کمترین میزان بارش در حوضه دریای خزر به میزان ۲.۴ درصد بوده است.

براین اساس از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۰ دی‌ماه جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حوضه‌های اصلی آبریز دریاچه ارومیه ۱۳.۹، فلات مرکزی ۵۶.۳، خلیج فارس و دریای عمان ۳۱.۶ قره قوم ۱۰.۴ درصد کاهش بارش داشته‌اند.

میزان بارش‌های کشور در حوضه‌های اصلی آبریز از ابتدای مهرماه تا ۳۰ دیماه جاری ۳۹.۵ میلی‌متر بوده که از این میزان سهم حوضه‌های اصلی آبریز دریای خزر ۱۴۴.۸ میلی‌متر، دریاچه ارومیه ۹۴.۸ میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان ۵۲.۷ میلی‌متر، قره قوم ۱۶.۳ میلی‌متر، فلات مرکزی ۱۲.۸ میلی‌متر و مرزی شرق ۱.۳ میلی‌متر بوده است.

همچنین حجم بارش ابتدای مهرماه تا ۳۰ دی ماه جاری معادل ۶۵ میلیارد و ۹۷ میلیون متر مکعب بوده است.

کد خبر 4206138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =