اُفق‌ روشن تولیدات دومین استان بیکار کشور با حمایت از کالای داخلی

استان کرمانشاه در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و کشاورزی برندهای ملی مختلفی دارد که شناساندن آن‌ها افق‌های روشنی را پیش روی تولیدات دومین استان بیکار کشور می‌گشاید.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: «حمایت از کالای ایرانی» برای برخی از مدیران و مسئولان تنها یک شعار دهان‌پرکن است و در سخنرانی‌های گاه‌وبیگاهشان اشاره‌ای  به این موضوع می‌کنند، برخی‌ها هم با حمایت بنری خود و نصب نوشته‌های عامه‌پسند با این موج همراهی می‌کنند.

واقعیت این است که استان کرمانشاه با نرخ بالای بیکاری در زمینه حمایت از تولیدات داخلی به بیشترین توجه نیاز دارد، چراکه تولیدات این استان اغلب در بازارهای جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما گاها در داخل مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد.

وقتی صحبت از برند در کالاها و تولیدات می‌شود باید روی کرمانشاه یک حساب جداگانه باز کرد، چراکه تولیدات استان که اکثر آن‌ها برندهای ملی هستند با استانداردهای بین‌المللی تولیدشده و حضور این تولیدات در بازارهای صادراتی نیز گواهی بر این مدعاست.

در برخی حوزه‌های تولیدی زنجیره تولید تا صادرات هم داریم و برندهای برتر این حوزه در فروشگاه‌های بزرگ کشور و بازار عراق عرضه می‌شوند و بسیار موفق هم ظاهر شده‌اند. استان کرمانشاه دارای واحدهای تولیدی موفقی است که نه‌تنها در بازارهای استان بلکه در سطح کشور و کشور همسایه عراق نیز حضوری موفق و اثرگذار دارند و یک برند شناخته‌شده محسوب می‌شوند.

در حوزه صنعت استان تولیداتی همچون «کود اوره آمونیاک»، «آهن‌آلات و فولاد»،«سیمان»،«لوله»، «صنعت پی.وی.سی و یو.پی.وی .سی»،«کاشی»، «ورق پلاستیک»، «محصولات پتروشیمی»، «مواد شوینده» و «ظروف یک‌بارمصرف» دارای برند ملی هستند و به بازارهای جهان صادر می‌شوند که در این گزارش به ظرفیت برخی از این تولیدات اشاره می‌کنیم.

کود اوره آمونیاک

کرمانشاه اکنون ۷۰۰ هزار تن تولید اوره و آمونیاک دارد که با اجرای طرح توسعه این میزان به ۱۴۰۰ تن افزایش پیدا می‌کند، اوره و آمونیاک تولیدی کرمانشاه به بازارهای داخلی همچون سازمان‌های خدمات حمایت کشاورزی، تعاونی‌های روستایی، بورس، پتروشیمی‌های شازند، ارومیه، تخت جمشید و کارون عرضه می‌شود.

کود شیمیایی موردنیاز استان‌های هم‌جوار در غرب کشور هم از کرمانشاه تهیه می‌شود.

آهن‌آلات

وجود مجتمع‌های بزرگ تولیدی آهن‌آلات و فولاد در کرمانشاه که داعیه حضور در جمع صنایع مادر کشور دارند و تولید انواع آهن‌آلات اسفنجی و شمش فولادی باکیفیت در کرمانشاه این استان را به یکی از برندهای مطرح ملی در کشور تبدیل کرده است.

واحدهای فعال و صادرات محور این حوزه در استان کرمانشاه توانسته‌اند جایگاه قابل قبولی را در صنعت فولاد کشور کسب کنند.

سیمان

در استان کرمانشاه ۲ واحد عمده و بزرگ تولید سیمان وجود دارد که ازنظر کیفیت و میزان تولید جزو صنایع برتر کشور هستند و همین امر باعث شده سهم عمده‌ای از صادرات سیمان به عراق از تولیدات استان کرمانشاه باشد. این صنعت با رعایت استاندارهای بین‌المللی جایگاه خوبی در عراق پیدا کرده است.

اما استان کرمانشاه در حوزه کشاورزی نیز تولیدات بسیار مرغوبی دارد که در کشور و حتی در عرصه جهانی مطرح هستند مثل «نخود»، «دام زنده» و «تخمه سنقری».

نخود

یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان کرمانشاه نخود است که حتی به کشورهای عراق، پاکستان و هندوستان صادر می‌شود.

در کشور سالانه حدود ۳۵۰ هزار تن نخود تولید می‌شود که از این میزان حدود ۱۰۰ هزار تن آن سهم کرمانشاه است.

تخمه سنقری

در مزارع شهرستان سنقر آفتابگردان به‌خصوص نوع آجیلی آن در سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار کشت می‌شود.

سالانه حدود ۹ هزار تن تخمه سنقری در این شهرستان تولید می‌شود و این میزان با برند خاص خود به بازارهای مصرف سراسر کشور و بعضاً خارج از کشور صادر می‌شود.

دام زنده

دام سنجابی استان کرمانشاه، دارای یک برند جهانی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس است و به دلیل طعم لذیذ و کیفیت بالای گوشت طرفداران فراوانی در این کشورها پیدا کرده است

سالانه حدود ۲۵۰ هزار رأس دام زنده از طریق استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر می‌شود. همچنین در استان کرمانشاه سالانه حدود  ۴۰۰ هزار رأس دام مازاد بر نیاز تولید می‌شود که بخشی از آن به مصرف دیگر استان‌ها می‌رسد و بخشی از آن‌هم صادر می‌شود.

در حوزه صنایع‌دستی نیز استان کرمانشاه برندهای شناخته‌شده‌ای دارد که «گیوه نوسود»، «گلیم هرسین»، «فرش سنقر»، «صنایع فلزی کرند غرب» و... از این شمار هستند.

بزرگ‌ترین خوشه صنایع‌دستی کشور در گیوه نوسود

بزرگ‌ترین خوشه صنایع‌دستی کشور مربوط به گیوه کرمانشاه است که بیشترین بافندگان آن در شهر نوسود زندگی می‌کنند و به همین خاطر به گیوه نوسود مشهور است، بماند که این شهر قرار بود پایتخت جهانی گیوه بشود و نشد، هرچند این امکان سلب شده می‌توانست در ارتقای جایگاه و وضعیت هنرمندان این قشر بسیار تأثیرگذار باشد.

فرش سنقر، تنها برند جهانی صنایع‌دستی کرمانشاه

تنها برند جهانی صنایع‌دستی استان همین فرش سنقر است که با نقش و نگارهای جالبش در دنیا مشتریان فروانی دارد البته در پی بی‌توجهی این تنها برند استان هم در حال از دست دادن بازارهای جهانی است.

کرمانشاه به دلیل قرار گرفتن بر پهنه سخاوتمند زاگرس در حوزه معدن نیز استعدادهای فراوانی دارد که از مهم‌ترین تولیدات آن به «قیر طبیعی» و «سنگ‌های تزیینی» می‌توان اشاره کرد که در اولی جایگاه اول کشور و در دومی جزو ۱۰ استان برتر هستیم.

وجود ۷۰ درصد معادن قیر طبیعی کشور در کرمانشاه

وجود ۷۰ درصد از ذخایر قیر طبیعی در کرمانشاه، این استان را در رتبه نخست استخراج این ماده معدنی در کشور قرار داده است.

میزان ذخایر قطعی این ماده معدنی در استان یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و میزان برداشت سالانه قیر طبیعی در استان کرمانشاه ۶۴ هزار و ۵۰۰ تن است. قسمت اعظمی از تولیدات این حوزه به‌صورت خام فروشی از استان خارج می‌شود.

۲ درصد ذخایر سنگ‌های تزیینی کشور در کرمانشاه قرار دارد

ذخایر سنگ تزئینی استان کرمانشاه را حدود ۵۰ میلیون تن برآورد کرده‌اند که حدود ۲ درصد از ذخایر کشور را به خود اختصاص می‌دهد. بر اساس ظرفیت اسمی سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن سنگ تزئینی از معادن استان کرمانشاه استخراج می‌شود. 

برخی سنگ‌های تزیینی مثل مرمریت و دولومیت از کیفیت قابل‌توجهی برخوردارند، حتی می‌توان گفت «مرمریت» فرامان و هرسین در کشور برند است. از حیث سنگ‌های مرمریت و مرمریت دولومیتی با توجه به شاخص‌های کمی و کیفی، استان کرمانشاه جزء ۱۰ استان برتر کشور است.

متأسفانه در حوزه فرآوری خوب کار نشده است، میزان ذخیره سنگ تزئینی استان با فرآوری که روی آن انجام می‌شود همخوانی ندارد. در بخش سنگ‌های تزئینی هم مانند بسیاری از مواد معدنی دیگر درگیر خام‌فروشی هستیم.

همچنین در زمینه خوراکی‌ها هم کالاهای کرمانشاه برای خود برندهای ملی را دست‌وپا کرده‌اند و با کیفیت بالای خود حتی صادرات هم داشته‌اند،  «عصاره شیرین‌بیان»، «روغن کرمانشاهی»، «نان برنجی و کاک»، «محصولات لبنی» و «رب گوجه‌فرنگی» ازجمله این برندها هستند.

روغن کرمانشاهی

سالانه حدود ۶۰۰ تن روغن حیوانی توسط عشایر استان تولید می‌شود. عطروطعم روغن تولیدی توسط عشایر استان منحصربه‌فرد است و با توجه به اینکه دام‌های عشایر بیشتر در کوه‌های شاهو و دالاهو تعلیف می‌شوند و تنوع گونه‌های گیاهی در این مناطق زیاد است طبیعتاً روغن تولیدی در این بخش از کیفیت، طعم و رایحه به‌مراتب خوشایندتری برخوردار است.

نان برنجی و شکل‌گیری یک خوشه صنعتی

اتحادیه نان برنجی پزان کرمانشاه دارای ۱۴۴ واحد تولیدی در این عرصه است که بیش از ۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم در زمینه نان برنجی در کرمانشاه فعال هستند. این برند که ثبت ملی هم شده یک خوشه صنعتی دارد که از تولید تا صادرات را در بر می‌گیرد.

صادرات رب گوجه‌فرنگی کرمانشاه 

سالانه ۵۰ هزار تن رب گوجه‌فرنگی (۵۰ میلیون قوطی رب) در بزرگ‌ترین کارخانه تولید رب گوجه‌فرنگی کشور در کرمانشاه تولید می‌شود که ۵۰ درصد آن به کشورهای عراق، امارات متحده، سنگال و روسیه صادر می‌شود.

 این‌ها تنها گوشه‌ای از کالاهای تولیدشده در استان کرمانشاه است که برای خود برندهای ملی و جهانی دست‌وپا کرده‌اند و بااین‌وجود برخی از آن‌ها در داخل با بی‌مهری مردم مواجه شده‌اند.

مردم، مدیران، تولیدکنندگان اضلاع مثلث حمایت از تولید ایرانی

عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در بحث حمایت از کالای ایرانی ما به برادران و خواهران خود در صنعت دست یاری دراز می‌کنیم تا آن‌ها را از شرایط موجود خارج کنیم.

وی تحقق «حمایت از کالای ایرانی» را متوجه مردم، مسئولان و تولیدکنندگان دانست و افزود: همه بایستی به کالای ایرانی کمک کنیم؛ در حقیقت شعار امسال یک پویش ملی است.

مصری همچنین ازجمله وظیفه مدیران را جلوگیری از واردات غیرضروری و اهتمام جدی برای مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: مردم نیز وظیفه‌دارند تا کالای وطنی خودشان را بخرند. 

حمایت از کالای ایرانی، مرهمی بر بیکاری در کرمانشاه

شهاب نادری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: بی‌شک یکی از مهم‌ترین دلایل آمار بالای بیکاری در استان کرمانشاه عدم توجه به کالاهای ایرانی بوده است.

وی عدم‌حمایت از کالاهای ایرانی را نتیجه کم‌توجهی مستقیم مردم دانست و افزود: در واردات کالاهای غیرضروری و قاچاق به کشور هم بی‌توجهی غیرمستقیم نمود پیدا کرده است.

نادری با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن افزود: در جبهه اقتصادی ما بایستی از کالای ایرانی حمایت کنیم.

در مجموع باید کرمانشاه را رنگین‌کمانی از برندهای مختلف دانست که به خاطر بی‌توجهی به این نام و نشان‌های اقتصادی، با این درجه از غنای تولیدی در رتبه دومین استان به لحاظ نرخ بیکاری بالا قرار گرفته است.

بی‌شک حمایت از کالای ایرانی فارغ از شعارزدگی، در این وادی تحریم‌های ظالمانه می‌تواند با احیای این برندها عصای دست اقتصاد کشور باشد و در حفظ استقلال اقتصادی کشور نقش‌آفرینی کند. در این شرایط است که توجه جدی به این مؤلفه‌های قدرت اقتصادی می‌تواند ما را از این گذرگاه و گردنه سخت بگذراند.

کد خبر 4319119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =