۱۹ دی ۱۳۸۵، ۱۷:۵۱

در یک کنفرانس خبری مشترک عنوان شد؛

متکی: ایران و امارات نگاه مشترکی به امنیت منطقه دارند / بن زاید: امارات همواره دوست ملت ایران بوده، هست و خواهد بود

متکی: ایران و امارات نگاه مشترکی به امنیت منطقه دارند / بن زاید: امارات همواره دوست ملت ایران بوده، هست و خواهد بود

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما ضمن مرور تحولات عراق و افغانستان بر ضرورت جلوگیری از فتنه های مبتنی بر درگیری های طائفی تاکید کردیم و یک نگاه مشترک به امنیت منطقه داریم.

به گزارش خبرنگار مهر ، منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر امروز با شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات دیدار و گفتگو کرد. در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی که با حضور گسترده رسانه های داخلی و خارجی مواجه شده بود، متکی ضمن خوش آمد گویی به وزیر خارجه امارات اظهار داشت : پیشینه روابط اقتصادی ایران و امارات و آینده روابط ما بسیار روشن و دارای زمینه های گسترده است .

متکی افزود : در سال گذشته میلادی مبادلات تجاری بین ایران و امارات 25 درصد افزایش یافت و به بالای 10 میلیارد دلار رسید.  وزیر خارجه کشورمان یکی از دستور کار مذاکرات وی با شیخ عبدالله بن زاید را  تقویت کمیته های اقتصادی بین دو کشور و توسعه همکاری های اقتصادی ذکر کرد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد همتای اماراتی خود گفت : به پیشنهاد ایشان، ایران در کار جمعی با شورای همکاری خلیج فارس شرکت می کند و در مورد موضوعاتی چون سرمایه گذاری ، تجارت آزاد و مسائلی از این دست مذاکره می کند.

وی افزود : مذاکرات دوجانبه ایران و امارات با آمادگی شورای همکاری خلیج فارس چند جانبه خواهد شد .  متکی بحث پیرامون تحولات اخیر منطقه را یکی دیگر از موضوعات مورد مذاکره طرفین توصیف کرد و گفت : ما ضمن مرور تحولات عراق و  افغانستان بر ضرورت جلوگیری از فتنه های مبتنی بر درگیری های طائفی تاکید کردیم و یک نگاه مشترک به امنیت منطقه داریم.

متکی برگزاری نشست های مشترک پیرامون مبارزه با مواد مخدر را یکی از اولویت های سیاست دو کشور توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه این کنفرانس خبری، شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات به بیان دیدگاههای خود پرداخت و گفت : امیدواریم روابط ایران و امارات هر چه بیشتر توسعه پیدا کند .

وی تصریح کرد : امیدواریم بخش خصوصی نقش بیشتری در توسعه روابط ایران و امارات ایفا کند و امیدواریم کمیته های مشترک ساز وکار لازم برای تشویق سرمایه گذاران دو کشور را فراهم کنند .

وزیر خارجه امارات اضافه کرد: ما افتخار می کنیم که ایران همسایه و دوست ماست و عضو موثر ومهمی در جهان اسلام است و امیدواریم این روابط هر چه بیشتر توسعه یابد .

در ادامه این نشست خبری، وزاری خارجه امارات و ایران به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

متکی در پاسخی به سئوالی در مورد چشم انداز روابط ایران و امارات گفت : تصور من این است که ظرفیت همکاری های دو طرف بیش از این مقدار است. ما در مورد سرمایه گذاری شرکت های اماراتی در ایران گفتگوهای خوبی داشتیم و امیدواریم روابط اقتصادی دو کشور وارد مرحله جدیدی شود. ما بیشترین صادرات غیر نفتی را به امارات و از طریق امارات داریم.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد : ایران و امارات  منافع و نگرانیهای مشترکی در مورد تحولات اخیر منطقه دارند و ما هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با امارات نداریم .

خبرنگار تلویزیون دبی از وزیر خارجه امارات سئوال کرد اخیرا شنیده می شود آمریکا و اسرائیل با همکاری یکی از کشورهای عربی قصد حمله به تاسیسات اتمی ایران را دارند آیا شما حامل پیامی از این کشورها به ایران هستید؟ وزیر خارجه امارات ضمن بی اطلاعی از این خبر گفت : گمان می کنم حضور من در اینجا بهتر از هر صحبتی باشد و نشانگر حقیقت باشد.

وی افزود: امارات همواره تاکنون دوست ملت ایران بوده، هست و خواهد بود. البته ممکن است اختلافاتی هم باشد که به دشمنی تبدیل نمی شود. ما خواهان روابط بسیار مستحکم با ایران هستیم و اگر خواهان ثبات منطقه هستیم این اندیشه ها (حمله به ایران) دیوانه وار و نابخردانه است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در پاسخ به سئوالی در مورد همکاری برخی کشورهای عربی با آمریکا علیه ایران گفت : اینکه آمریکا و برخی قدرتها به دنبال تفرقه افکنی در منطقه هستند جای تردیدی نیست. جهان اسلام اگر در اتحاد و همدلی بوده همواره موفق شده و اگر اختلافات در جهان اسلام رشد یافته، جهان اسلام هم ضعیف شده است .

وی با اشاره به سیاست های اخیر امریکا افزود: کسانی که به واسطه سیاست های خودشان در منطقه دچار مشکل شده اند، از طریق تبلیغ برخی مسائل و اختلاف افکنی مشکل خود را فرافکنی می کنند که البته این به نتیجه نخواهد رسید.

خبرنگاری از وزیر خارجه امارات در مورد تاسیس دفاتر ارتباط با ایرانیان در کنسولگری های آمریکا به منظور خرابکاری علیه نظام جمهوری اسلامی سئوال کرد که وزیر خارجه امارات پاسخ داد : پاسخ بسیار روشن است، آمریکا تاکنون چنین درخواستی از امارات نکرده و گمان می کنم در این مورد سوء تفاهم شده است . اگر امارات احساس کند کشوری دست به هر گونه فعالیت خلاف کنوانسیونهای بین المللی در داخل خاک امارات بزند ، دولت امارات با گفتمان صریح و شفاف و مستقیم به آن کشور توجه می دهد.

متکی در پایان این نشست خبری اظهار داشت : دولت برادر امارات به هیچ کشوری اجازه فعالیت علیه منافع جمهوری اسلامی را نمی دهد، البته روابط ما هم علیه هیچ کشوری نیست و به هیچ کشوری اجازه دخالت در روابط مان را نمی دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بحث پیرامون استاندارد بودن نیروگاه اتمی بوشهر را یکی دیگر از مذاکرات ایران و امارات توصیف کرد و افزود: نیروگاه بوشهر با آخرین استانداردهای ممکن مراحل ساخت خود را پشت سر می گذارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست، در ضمن ما از مواضع اخیر شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر استفاده از انرژی هسته ای بجای سوخت های فسیلی استقبال می کنیم.

کد خبر 432407

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha