مؤسسه الهیات اسلامی دانشگاه هومبولت آغاز به کار می کند

هیات مشورتی دانشگاه هومبولت تصمیم گرفت که برای شروع کار مؤسسه الهیات اسلامی جلسه‌ای برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیات مشورتی دانشگاه هومبولت تصمیم گرفت که برای شروع کار مؤسسه الهیات اسلامی جلسه‌ای برگزار کند. براساس آخرین تصمیمات، جلسه شورای مشورتی در تاریخ بیست و نهم ماه جولای برگزار می‌شود.

سخنگوی دانشگاه گفت: در جلسه‌ قبلی، یازده نفر از اعضای هیات مشورتی به بازگشایی موسسه از نیمه اول زمستان ۲۰۱۹-۲۰۱۸ رای مثبت دادند. همچنین پنج نفر از اعضای هیات نظر منفی داشتند و سه نفر نیز از رای دادن خودداری کردند. این موسسه قرار است؛ آموزش درباره امامان و آموزگاران دینی را برعهده داشته باشد.

از سوی دیگر، در چند ماه اخیر بحث‌های زیادی درباره حق وتو نمایندگان دانشجویان در هیات مشورتی دانشگاه به وجود آمده است، اما به گفته مسئولان دانشگاه هومبولت، وتو در جلسات این هیات کارکردی ندارد، زیرا هیات مشورتی دانشگاه برای برنامه‌ریزی مؤسسه با مشورت همه اعضا فعالیت می‌کند. علاوه بر این مسلمانان لیبرال و همچنین گروهی از دانشجویان دانشگاه هومبولت به ترکیب هیات مشورتی موسسه انتقاد دارند.

براساس گفته‌های آنان، تنها نماینده سه انجمن اسلامی در این هیات حضور دارد. بافتا سارپو، سخنگوی فراکسیون دانشجویی شورای مشورتی موسسه برنامه‌ریزی الهیات اسلامی در دانشگاه هومبولت گفت که آنان اکنون خواستار بررسی دوباره این موارد هستند. به اعتقاد او هیات مشورتی که در مورد مسائل اساسی و مهم آموزش دینی تصمیم می‌گیرد، باید نمایندگان دیگر جوامع مسلمان مانند شمال آفریقا یا بوسنی را هم در برگیرد. در حال حاضر فدراسیون شیعیان آلمان، شورای مرکزی مسلمانان در آلمان و همچنین فدراسیون اسلامی برلین عضو شورای مشورتی و برنامه‌ریزی موسسه الهیات اسلامی در دانشگاه هومبولت هستند.

با توجه به توافقنامه همکاری، تصمیمات هیات مشورتی که در آن علاوه بر پنج نماینده انجمن، چهار استاد دانشگاه نیز حضور دارند، باید با اکثریت دو سوم هیات به تصویب برسد. مسئولان دانشگاه تاکید دارند که بر اساس متن توافقنامه، پذیرش نمایندگان سایر انجمن‌های اسلامی در این هیات امکان‌پذیر است.

کد خبر 4324634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =