آغازگر گفت‌وگوهای دینی در حوزه علوم تکنولوژی باشیم

رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی با اشاره به انجام گفت‌وگوهای دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی، گفت: می‌توانیم آغازگر گفت‌وگوهای دینی در حوزه علوم تکنولوژی باشیم؛ چون این نقش ادیان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی در سخنرانی خود در آیین اختتامیه گفت‌وهای دینی اسلام و مسیحیت حوزه سیلیسی در لبنان، گفت: می‌دانیم که ارامنه در ایران زندگی مسالمت‌آمیزی با دیگر شهروندان این کشور دارند. این زندگی مسالمت‌آمیز در طول تاریخ وجود داشته و جامعه ارامنه هیچگاه در حاشیه جامعه بزرگ ایران نبودند.

وی افزود: همچنین در ایران، شهروندان ارمنی از آزادی مطلق برخوردارند و با هیچ محدودیتی مواجه نیستند و به راحتی کامل زندگی می‌کنند. چندین بار ایران سفر کردده و از شهرهای تهران و تبریز و اصفهان دیدن کرده‌ام و شاهد این بودم که ارامنه در ایران با افتخار زندگی می‌کنند.

جاثلیق آرام کشیشیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انجام گفت‌وهای دینی اسلام و مسیحیت حوزه سیلیسی، گفت: در هشتمین دور این گفت‌وگوها توانستیم با مسایل دین به محیط زیست بپردازیم. نظرات خود را به اشتراک گذاشتیم و به موضوعات الهیاتی و نیز نقاط مشترک و نظر و اختلاف نظرهای خود پرداختیم و دانستیم که اتفاق نظر داریم و در یک مسیر حرکت می‌کنیم.

رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی در ادامه با طرح این پرسش که آیا ادیان می‎توانند در خصوص محیط زیست با همدیگر همکاری کنند؟ گفت: به نظر من پاسخ مثبت است. همه ادیان در جهان با هم می‌توانند به یک چارچوب عملی اخلاقی برای حفظ محیط زیست برسند.

و همچنین گفت: ما با استفاده از این تجربه می‌توانیم آغازگر گفت‌وگوهای دینی در حوزه علوم تکنولوژی و فناوری باشیم. این نقش ادیان است که در حوزه‌های مختلف با همدیگر همکاری کنند.

جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی جهان، در پایان سخنانش از مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) و نیز مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران برای فراهم‌سازی امکان همزیستی مسالمت‌آمیز ارامنه مسیحی با مسلمانان و نیز پیروان ادیان دیگر در ایران، تقدیر و تشکر کرد.

بنا بر اعلام این خبر؛ آیین پایانی هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی ظهر امروز با حضور جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی جهان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری هماهنگی‌های گفت‌وگوی ادیان در جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از شخصیت‌های علمی و دینی و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از جمهوری اسلامی ایران و لبنان، در حال برگزاری است.

هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی (۶ تا ۸ تیرماه) با موضوع «ادیان و محیط زیست» به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در آنطلیاس لبنان برگزار شد.

کد خبر 4334357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =