۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۱۰

جهانگیری:

جامعه جوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور است

جامعه جوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور است

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که جامعه جوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور است، گفت: دشمنان می‌خواهند نسل جوان جامعه ایران نسبت به آینده کشور مایوس شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جلسه شورای عالی جوانان عصر امروز - شنبه - به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب برای اشتغال، ازدواج و مسائل فرهنگی جوانان، افزود: جوانان با نیازها و مسائل مختلفی مواجه هستند که باید به طور دقیق به آن ها پرداخته شود و برنامه ریزی مناسبی برای رفع نیازهای آنان صورت گیرد.

جهانگیری با یادآوری اینکه جمعیت ایران جمعیتی جوان است، از جامعه جوان به عنوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور یاد کرد و افزود: اگر به خوبی برای رشد و شکوفایی و استفاده از ظرفیت جوانان برنامه ریزی نکنیم این فرصت می تواند به یک نگرانی و تهدید تبدیل شود.

وی با اشاره به این که دشمنان در تلاش هستند که امید به آینده را از جوانان ایران سلب کرده و نسل جوان جامعه را نسبت به آینده کشور مایوس کنند، افزود: وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه ها و نهادهای کشور وظیفه دارند تلاش و برنامه ریزی کنند تا جوانان نسبت به آینده کشور و نظام امیدوار شده و نقش خود را به خوبی در توسعه کشور ایفا کنند.

جهانگیری یکی از وظایف مرتبط با جوانان را افق گشایی پیش روی جوانان کشور دانست و اظهار داشت: ما باید افق روشنی از آینده پیش روی جوانان قرار دهیم و با برنامه ریزی مناسب برای شکوفایی قشر جوان کشور تلاش کنیم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در خصوص عملکرد استان های کشور در ساماندهی امور جوانان و پیشتازی استان های آذربایجان شرقی، سمنان، گلستان و همدان از عملکرد استانداران این استان ها قدردانی کرد و گفت: استانداران در حقیقت نماینده عالی دولت و حاکم استان هستند و هر گاه استانداران بر موضوعی تمرکز کرده اند، شاهد عملکرد مناسب و دستاوردهای خوبی بوده ایم از این رو لازم است که وزارتخانه ها اهمیت موضوعات ملی را برای استانداران به خوبی تشریح کنند تا بتوانند از توان و ظرفیت استانداران در حل مسائل مهم کشور استفاده کنند.

وزیر ورزش و جوانان نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی امور جوانان ارائه کرد و گفت: در حال حاضر تعداد سمن ها و تشکل های مرتبط با جوانان در کشور ۲ هزار و ۱۰۰ تشکل است و هدف گذاری ما تا پایان دولت این است که تعداد این تشکل ها به چهار هزار تشکل برسد.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، استانداران گلستان و همدان، رییس جمعیت هلال احمر، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو در شورای عالی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت ورزش و جوانان گزارشی از عملکرد دستگاه های عضو شورا در حوزه جوانان ارائه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص میزان برگزاری جلسات ستادهای استانی سراسر کشور و حضور دستگاه های عضو در این جلسات طی سالهای ۹۶ و ۹۷ پرداخت.

در ادامه این جلسه موضوع اساسنامه مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه توضیحات نماینده وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اینکه با تصویب این اساسنامه عملکرد تشکل های مردم نهاد حوزه جوانان شفاف سازی می شود و برای آن قانون تدوین می گردد، این اساسنامه به تصویب رسید.

اختصاص شناسه ملی به سازمان های مردم نهاد جوانان توسط وزارت کشور از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه توضیحات نمایندگان دستگاه های مرتبط، این موضوع به تصویب رسید.

پیشنهاد دبیرخانه شورا مبنی بر بازنگری در بازه سن جوانی از ۱۵ سال تا ۲۹ سال به بازه ۱۸ سال تا ۳۵ سال نیز در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه پیشنهادات دستگاه های عضو ستاد،‌ مقرر شد این پیشنهاد به عنوان مصوبه پیشنهادی شورا تلقی شود و این مصوبه برای بررسی های بیشتر به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع گردد تا در صورت عدم مغایرت با قانون به عنوان مصوبه قطعی شورا ابلاغ گردد.

در این جلسه استاندار گلستان نیز گزارشی از جلسات برگزار شده در راستای ساماندهی امور جوانان ارائه کرد و گفت: استان گلستان از ۱۶۰ میلیارد تومان سهمیه اعتبار روستایی، حدود ۴۰ میلیارد تومان بیشتر یعنی ۲۲۰ میلیارد تومان جذب کرده و بیشتر این اعتبار را در حوزه جوانان و بوم گردی بکار گرفته که منجر به اشتغالزایی برای جوانان استان شده است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در استان گلستان از ۱۲ درصد به هشت درصد کاهش یافته تصریح کرد: تکلیف استان گلستان برای اشتغال زایی در سال جاری ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی است که مسئولین استان تاکنون نزدیک به این رقم را محقق ساخته اند و هدف گذاری خود را تا پایان سال ایجاد ۳۰ هزار فرصت شغلی قرار داده اند.

در این جلسه استاندار همدان هم از رشد تشکل های مرتبط با جوانان در این استان خبر داد و افزود: تعداد تشکل های مرتبط با جوانان از ۱۶ تشکل به ۹۵ تشکل افزایش یافته و تعداد تسهیلات ازدواج نیز از ۱۴ هزار مورد به ۳۲ هزار مورد افزایش یافته است.

کد خبر 4473178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha