آقای وزیر بدرقه امینی انتظار زیادی نیست!

میثم امیری از نویسندگان و فعالان فرهنگی با نگارش نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از استعفای اسماعیل امینی از اداره کتاب انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، میثم امیری نویسنده و فعال فرهنگی و از مسئولان بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با نگارش نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از استعفا و کناره‌گیری اسماعیل امینی از اداره کتاب انتقاد کرد. متن نامه امیری به این شرح است:

مقام عالی وزارتِ ما 

جناب دکتر صالحی عزیز 

این وزارتِ فخیمه -که این «کیبورد» هم یکی از هموندانش است- کارگزارانی دارد از جنس دکتر اسماعیل امینی که می‌نشیند، لب‌خند می‌زند، مخالفت می‌کند، موافقت می‌کند؛ نه می‌خواهد دنیایش را زور کند، نه می‌خواهد دنیایی زور شود؛ اهل گفت‌وگو، حتّی اگر مسئول میزِ شعر اداره ممیزی باشد، برخلافِ تمام اسلاف و اخلاف و با این شیوه حتّی برخلاف آیندگانی که پنهان را بر آشکار ترجیح می‌دهند. او بر آیینی می‌زید که فرهنگ ملّی ایرانیان، بخش‌نامه شماره‌شده‌ای نیست که بخواهد به آن بی‌اعتقاد باشد. او چنین است چنان که جنمِ شما رئیس فرهنگ‌خانة خیابان کمال‌الملک‌مان چنین است.

چنین خادمانِ فرهنگی همانند نقشه شهری منطقه‌ شش هستند در پیرامون خیابان‌های کریمخان، قرنی، ایران‌شهر، طالقانی‌. همه به هم راه دارند و هیچ معبری بن‌بست نیست و هیچ گذرگاهی بسته. دینش طالقانی است، قلبش ایران‌شهری، ایثارش قرنی و وکالتش زندی. پارک هنرمندان دارد، خطِ دوچرخه‌سواری دارد. کافه‌های شلوغ دارد و کتاب‌فروشی‌های معمور. 

با شما سخن گفتم چون شما را گوشی شنواست برای شنیدن و از خُلقِ صوفیانه شریفانی از جنس امینی سخن گفتن. آن دیگران هنوز دل‌تنگِ اهل فرهنگ نمی‌شوند. 

مقام عالی وزارت ما 

اداره ممیزی ما اعتبار از امثال دکتر امینی می‌گرفت که می‌شد با سخنش موافقت یا مخالفت کرد؛ رودخانه پرخروش ادب را مأوا گرفته است که غریقش هم محترم بود چه رسد به نجات غریقی چون اسماعیل امینی. رفتن حضرتش حرفی و دربست قبول، بدرقه امّا انتظار زیادی نیست؛ تماس با جنابش و تبریک روز تولدش به ۱۸ دی که امروز باشد نور علی نور است؛‌ شما چنین هستید؛ ما هم از شما چنین می‌آموختیم که یادآوری کردیم. 

روزهای سربلندی پایدار.

کد خبر 4507293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =