۲۶ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۴۰

مجری طرح گندم:

۹۰ درصد گندم کشور مکانیزه کشت می شود

۹۰ درصد گندم کشور مکانیزه کشت می شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت:۹۰ درصد کشت گندم دیم و ۷۵ درصد گندم آبی در کشور مکانیزه انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور به پروژه مشترک ایران و موسسه بین المللی تحقیقات سیمیت اشاره کرد و اظهار داشت: این پروژه در سه استان مهم تولید گندم آبی خوزستان، گلستان و فارس و در دیمزارهای چهار استان همدان، قزوین، زنجان و اردبیل در حال اجرا است.

وی افزود: انتظار داریم با اجرای این پروژه ظرف پنج سال و در پایان برنامه ششم توسعه در ۵۰ درصد از این اراضی ۲۵ درصد افزایش عملکرد داشته باشیم.

اسفندیاری پور در توضیحی بیشتر گفت: در استان های خوزستان، فارس و گلستان کشت روی پشته های بلند در اراضی آبی در دستور کار قرار گرفته و این روش کمک می کند که با یک بار رفت تراکتور، کشت کامل در مزرعه انجام شود.

وی حفظ مواد آلی، صرفه جویی در آب و حفظ ۲۵ تا ۳۰ درصد بقایای گیاهان در خاک را از دیگر مزیت های این روش کشت گندم عنوان کرد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر این روش کشت با مشارکت کشاورزان در استان خوزستان در شش پایلوت ۵ هکتاری، گلستان چهار پایلوت ۵ هکتاری و فارس سه پایلوت ۵ هکتاری در اراضی آبی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: کشت گندم روی پشته های بلند در دیمزارهای قزوین در یک پایلوت ۱۰ هکتاری، زنجان دو پایلوت ۱۰ هکتاری، اردبیل دو پایلوت ۱۰ هکتاری و همدان دو پایلوت ۱۰ هکتاری در حال اجرا است.

اسفندیاری پور درباره پروژه مشترک ایران و موسسه بین المللی تحقیقات ایکاردا در حوزه گندم نیز گفت: با اجرای این پروژه در استان های لرستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی نتایج خوبی به دست آمده و این اقدامات از جمله کشاورزی حفاظتی و توسعه ارقام جدید دیم را در دیمزارهای پنج استان ایلام ، مرکزی، خراسان شمالی، خراسان رضوی و آذربایجان غربی نیز تعمیم داده ایم.

وی در عین حال اذعان داشت: کشت محصولات جدید مانند ارقام نخود و گیاهان علوفه ای در تناوب زراعی با گندم و جو در مناطق دیم این پنج استان در دستور کار قرار گرفته است که به پایداری تولید و حاصلخیزی خاک منجر خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، کنترل عوامل خسارت زا و اجرای کلاس های آموزشی برای کشاورزان پیشرو و کارشناسان در استان ها در این حوزه را از دیگر اقدامات نام برد و تصریح کرد: کلاس های آموزشی قبل از انجام عملیات زراعی و به تناسب شرایط اقلیمی استان ها با استفاده از محققان و دانشمندان برتر کشاورزی کشور برگزار می شود.

وی با بیان این که سال گذشته میزان سن زدگی در گندم کمتر از ۳ دهم بود، اظهار داشت: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان به کاهش آفات، بیماری ها و علف های هرز کمک می کند.

اسفندیاری پور افزود: آفات، بیماری ها و علف های هرز در مجموع به طور متوسط تا ۳۰ درصد به گندم خسارت وارد می کنند.

وی توسعه آبیاری میکرو یا تیپ را از دیگر برنامه ها و اقدامات فنی در حوزه گندم کشور عنوان و تصریح کرد: ۴۵ هزار هکتار از اراضی آبی گندم به سیستم آبیاری تیپ مجهز شده که انتظار توسعه بیشتر را در این زمینه داریم.

اسنفدیاری پور، افزایش بهره وری آب و پایداری تولید گندم را از مزیت های اجرای سیستم آبیاری تیپ در مزارع دانست و گفت: کشاورزان پیشرو با این روش آبیاری به ازای هر متر مکعب آب ۲.۵ تا ۳ کیلو گرم دانه گندم تولید کرده اند.

کد خبر 4514892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha