انتقادات تند علی دایی از شرایط موجود/ مثل بی‌خانمان‌ها هستیم

سرمربی سایپا با انتقاد از شرایط مالی این تیم گفت که چرا باشگاه سایپا باید بیش از تعداد ورزشکارانش، کارمند داشته باشد. دایی همچنین به شکسته شدن رکورد اروپایی‌اش توسط آزمون واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دایی در نشست خبری پیش از بازی سایپا با تراکتورسازی که بعدازظهر امروز در سازمان لیگ برگزار شد، گفت: نمی توانم چیز خاصی درباره بازی بگویم. چهار روز است تمرین نداریم.

وی گفت: درباره تراکتورسازی باید بگویم یک تیم پرطرفدار و ریشه دار است و کل آذربایجان آنرا دوست دارند. امسال هم خیلی هزینه کرده اند. آنها بازیکنان بزرگی را به خدمت گرفته اند.  

سرمربی سایپا درباره اینکه از تیمش در بازی های آسیایی حمایت نشد، گفت: باید از بازیکنانم تشکر کنم که دست خالی مقابل الریان عالی بازی کردند. زیاد ناراحت نشدم. هرچه در توانشان بود در آن بازی گذاشتند. یک مقدار هم بدشانس بودیم که دقیقه ۸۵ توپمان به تیر خورد و دو دقیقه بعد گل خوردیم.

وی ادامه داد: شما ببینید ما چطور به قطر رفتیم. اولین سفری بود که تا یک ساعت به پرواز هنوز پول آژانس هواپیمایی تهیه نشده بود. امکانش بود پرواز کنسل شود. تنها سفری بود که یک دلار هم به بچه ها ندادند. خنده دار است. مگر می شود؟ این را مقایسه کنید چطور رفتیم و چطور بازی کردیم. باز هم به غیرت بازیکنان ما که بعضی هایشان اولین سفر خارجی شان بود.

دایی تصریح کرد: مشکلات زیادی داریم. برای حل مشکلات چهار روز تمرین نکرده ایم. آقای درویش مدیرعامل باشگاه هم استعفا داد چون دید نمی توانست کمک کند. از بیرون فکر می کنند در سایپا با این عظمت چه خبر است ولی کارخانه خیلی وقت است درویش را تنها گذاشته است. او سال گذشته هم تنها بود.

سرمربی سایپا خاطرنشان کرد: تقصیر سازمان ها و ارگان هایمان است. سازمان لیگ باید تضمین های لازم را بگیرد. به خاطر ندانم کاری فوتبالمان نابود شده است. این در کل جامعه است نه تنها در فوتبال. خیلی جاها در چشم نیست و مشکلات دیده نمی شود.

دایی درباره اینکه درویش گفته بود اتکای سایپا به علی دایی است،  ادامه داد: این لطف درویش است که چنین حرفی زده است ولی یک نفر به تنهایی نمی تواند کاری کند. ما کار گروهی انجام می دهیم. فوتبال با ورزش های انفرادی فرق می کند.

وی همچنین با انتقاد از شرایط حاکم بر باشگاه سایپا یادآور شد: باشگاه حدود ۸۰ کارمند دارد.  هرکسی می آید، اکیپ خودش را می آورد. یک نمونه کوچکش را درباره باشگاه سایپا می گویم. این باشگاه ۸۰ حقوق بگیر دارد. مگر باشگاه چقدر ورزشکار دارد؟ شاید به ازای هر ورزشکار در تمام رشته ها، یک کارمند وجود دارد می شود باشگاه را با ۵ نفر اداره کرد. ما دیده ایم که باشگاه های دیگر چطور کار می کنند.

دایی افزود: هر مدیری می آید آدم خودش را می آورد و مدیر بعدی نمی تواند آنها را کنار بگذارد. به نظرم سایپا بالای ۵ هزار نفر نیروی اضافه دارد. برای همین همیشه رو به عقب است. خنده دار است سایت فروش اتومبیل را ۱۵ دقیقه باز می کنند و چند صد میلیون به فروش می رود. مگر می شود یک کارخانه به باشگاهش ۲ میلیارد تومان ندهد؟ ۲ میلیاردی که شامل ۲۰ درصد قرارداد بازیکنان می شود. بازیکنان حق دارند.  

سرمربی سایپا تصریح کرد: تنها کاری که درویش می توانست بکند، استعفا بود. مگر می شود به تنهایی کار کند؟ ما در این مدت چهار پنج زمین تمرین عوض کردیم. مثل بی خانمان ها هر روز یکجا بودیم.  

وی در خصوص برنامه ریزی سازمان لیگ گفت: در اینباره نمی توانم صحبت کنم. آنها هم باید لیگ را تمام کنند. ناگهان مسابقات را فشرده برگزار می کنند. باید مسائل داوری را هم کنترل کنند تا حق تیمی ضایع نشود. با دو سوت اشتباه تمام زحمات هدر می رود.

سرمربی سایپا مجددا درباره مشکلات مالی باشگاه صحبت کرد و اظهار داشت: خیلی از مشکلات و بدهی ها برای سالهای قبل است. سالهای قبل همینطور بازیکن گرفتند. ما کلی طلبکار در باشگاه داریم. به چند بازیکن چک داده اند. به بازیکنان خودم که سال های قبل بازی کرده اند چک داده اند که پاس نشده است. قول ماشین دادند که آنهم عملی نشد. بازیکن هم یک حدی صبر دارد.

وی گفت: بالای ۵۰ درصد از ۸۰ کارمند سایپا دلشان با تیمشان نیست. آن همه آدم آنجا چه کار می کند؟  

سرمربی سایپا همچنین به مشکل خروج از کشور بازیکنانش قبل از بازی با الریان در فرودگاه امام اشاره کرد. دایی گفت:  می دانستم که پول آژانس هواپیمایی را نداده اند و هر آن امکان لغو پرواز به قطر بود. سه بازیکن تیم ما هم ۴۵۰۰ دلار نداشتند که به قطر بروند. بازیکنان باید ۱۵۰۰ دلار پول داشته باشند که ویزایشان برای قطر صادر شود ولی باشگاه این پول را نداشت. این خنده دار است.

وی در خصوص اینکه با حذف سایپا از آسیا خیال یک عده در باشگاه راحت شده است، گفت: بله؛ کارشان راحت است چون قرار نیست کار دیگری انجام بدهند. به جز تعدادی انگشت شمار که کنار ما هستند، بقیه دلشان نبود. ورزشکاران سایپا به ۷۰ نفر نمی رسند ولی ۸۰ نفر کارمند داریم. خنده دار است. کسی هم سراغ این ماجرا را نمی گیرد.  

سرمربی سایپا ادامه داد: آیا اگر مسئولان کارخانه هم به سفر می رفتند همین وضعیت بود؟  دریغ از یک ریال قطری که به ما بدهند.  خنده دار است که انتظار دارند برویم و برنده هم بشویم. اگر می بردیم حق و ناحق می شد. بازیکن ۱۲ هزار دلاری گذاشته بودم در زمین که بازیکن ۲ میلیون دلاری الریان را بگیرد. بازیکنان من با شرف بازی کردند اما نمی توانیم خودمان را با آنها مقایسه کنیم.  

دایی ادامه داد: قطر کشوری است که نه آب دارد نه خاک، اما با پولش، درست مدیریت می کند. الان هر تیم قطری هفت، هشت زمین تمرین و آکادمی دارد. ما چه کار کردیم؟ ما در ۲۲ سال اخیر چه کار کردیم؟ به غیر از ساخت استادیوم های هم شکل چه کار کردیم؟ این استادیوم ها مرا یاد شوروی سابق می اندازد. یک جاهایی استادیوم ساختیم که نه فوتبال دارند نه تیم. ببینید چه بلایی سر فوتبالمان آمده است.  

سرمربی سایپا در خصوص اینکه این مشکل فقط در فوتبال نیست و حتی وی به خاطر ساخت و ساز خانه های زلزله زدگان دچار مشکلاتی شد،  تاکید کرد: بله مشکل فقط برای فوتبال نیست. مشکل برای کل جامعه است. کاری که گروه ما در ایران برای کرمانشاه کرد هیچکس نکرد آنهم با آن حجم از کمک مردم. مردم ما خیلی آدم های بزرگی هستند. بدون آنها نمی توانستیم کاری کنیم. ما فقط نماینده مردم بودیم.

دایی خطاب به مسئولان گفت: این همه دوست دارید ذهن مردم را به بیراهه و مسائل منفی بکشانید یکبار چیز مثبت نشان بدهید. یک نفر به من می گفت اخبار اعلام کرد کار ساخت و ساز یک روستای زلزله زده تمام شده است. چرا نمی گویید کجا و توسط چه کسی این اتفاق رخ داده است؟  

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر گلزنی سردار آزمون در لیگ اروپا و اینکه رکورد گل هایی دایی را در اروپا شکسته است، اظهار کرد : سردار بازیکن بزرگی است. برایش آرزوی موفقیت می کنم. همیشه گفته ام رکوردها برای شکسته شدن است. این رکوردها همینطور نمی ماند. مطمئنم سردار می تواند بهتر هم بشود. باید به او کمک کنیم.  

دایی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری که وضعیت سایپا و نفت تهران را با هم مقایسه می کرد، گفت: شرایط نفت تهران با سایپا فرق می کند.  ما به پولمان می رسیم اما چند ماه بعد که ارزش آن کم شده است. نفت الان منحل شده است. در نفت حداقل می دانستیم کسی را نداریم اما الان کارخانه سایپا مالک تیم است و مدیرعامل دارد.

وی درباره اینکه بعضی بازیکنان سایپا عنوان کرده اند از علی دایی کمک مالی گرفته اند، گفت: بازیکنان به من لطف دارند. ما با هم زندگی کرده ایم. من مدیون بازیکنانم هستم و کاری برای آنها نکرده ام. شاید گیرهای کوچکی داشتند که وظیفه داشتم کمک کنم. در تمام تیم ها همین است. مگر می شود برای حل این مشکلات کاری نکرد؟  هیچکدام از بازیکنان محتاج من نیستند. عید نوروز نزدیک است. آقایان قول می دهند پول می دهیم. فوتبالیست ها اینقدر فحش می شنوند که میلیاردی می گیرند اما قرارداد بازیکن تیم قطری ۲ میلیون دلار بود. ریواس دومین بازی را برای الریان انجام می داد ولی قراردادش دو و نیم میلیون دلار بود. ۲ و نیم میلیون دلار با قیمت امروز می شود نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان.  کل هزینه باشگاه ما به ۱۲ میلیارد هم نمی رسد. مسئولیت ها بر عهده من است اما بازهم می گویم بازیکنانم بهترین عملکردشان را داشتند.  

دایی در پایان درباره بلاتکلیفی تیم ملی و بازی های دوستانه اظهار کرد: ژاپن بعد از باخت در سال ۱۹۹۴ همه چیز را فراموش و از همان روز کارشان را برای آینده شروع کردند ولی ما به نقطه اول برگشتیم. در همه چیز این مشکلات را داریم. اگر تیم ملی هم تشکیل شود نمی تواند با این برنامه فشرده مسابقه ای انجام بدهد. فکر نکنم تا اردیبهشت و خرداد هم این اتفاق برای تیم ملی رخ بدهد.  

کد خبر 4550013

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =