۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳

در شش ماهه نخست سال انجام می‌شود

برگزاری ۸ جشنواره فرهنگی و یک سوگواره عاشورایی در ابنیه تاریخی

 برگزاری ۸ جشنواره فرهنگی و یک سوگواره عاشورایی در ابنیه تاریخی

مدیرعامل صندوق احیا گفت: ۹رویداد فرهنگی در ابنیه تاریخی صندوق احیا در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ همچون سال گذشته به صورت مستمر، با محوریت صنایع‌دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس برگزار می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صندوق احیای آثار تاریخی، پرهام جانفشان، افزود: نخستین رویداد فرهنگی سال جاری ۳ لغایت ۱۰ اردیبهشت با عنوان «سرو» در خانه تاریخی آقازاده ابرکوه برگزار خواهد شد و سپس از تاریخ ۱۵ الی ۲۲ اردیبهشت ماه خانه حسن‌پور اراک به میزبانی ادامه این برنامه با عنوان جشنواره «آفتاب» با اتکا به داشته‌های بومی خود خواهد نشست.

او ادامه داد: کاروانسرای تاریخی افضل شوشتر استان خوزستان دیگر بنای در حال بهره‌برداری صندوق احیا است که در ۱۹ الی ۲۶ خردادماه با عنوان جشنواره «دیبا»، برنامه‌های ویژه ای را برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در نظر خواهد گرفت.

جانفشان، خاطرنشان کرد: در ادامه برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و در روزهای آغازین تیرماه (یکم الی پنجم) این حمام عبدالخالق سنندج است که جشنواره «آبیدر» را با توجه به زیبایی‌های کم‌نظیر کردستان و این بنای تاریخی، برگزار خواهد کرد.

وی افزود: برگزاری جشنواره «برنج عنبربو» دیگر برنامه فرهنگی است که از تاریخ ۲۳ لغایت ۲۹ تیرماه ماه در کاروانسرای تاریخی میرغلام هاشمی ایلام برگزار می‌شود و بعد از این مراسم حمام اتحادیه ارومیه اقدام به برپایی جشنواره «بیدمشک» خواهد کرد.

جانفشان، تصریح کرد: بادگیر خانه کلانتر دیگر مقصد گردشگری که اجرای جشنواره «کلندا» در آن از ۲۰ لغایت ۲۷ مرداد برگزار خواهد شد و پس از آن کاروانسرای سعد السلطنه قزوین جشنواره «مینودر» را ۳ لغایت ۹ شهریور به اجرا خواهد گذاشت.

رئیس هیئت مدیره صندوق احیای بناهای تاریخی، یادآور شد: از ۲۰ لغایت ۲۷ شهریور همزمان با آغاز دهه دوم محرم مراسم ویژه عزاداری سنتی شهر گرگان با عنوان سوگواره عاشورایی در خانه باقری‌های این شهر برگزار خواهد شد.

نام جشنواره‌های یاد شده با توجه به ویژگی شاخصی که در مناطق جغرافیایی بناها واقع شده، انتخاب شده و از جمله اهداف برگزاری رویدادهای فرهنگی صندوق احیا، پرداختن به صنایع‌دستی، هنرها، آئین‌ها و غذاهای بومی همگام با معرفی ابنیه تاریخی است که می‌تواند نقش اثربخشی در حفظ هویت سرزمینی داشته باشد. از دیگر سو با ارائه و معرفی این داشته‌های ارزشمند جوامع محلی، می‌توان زمینه آشنایی بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را با این خرده فرهنگ‌ها فراهم ساخت و بسیاری از این ثروت‌های میان نسلی را از خطر فراموشی نجات داد.

در سال گذشته ۲۰ جشنواره فرهنگی در ۱۸ بنای تاریخی صندوق احیا برگزار شد که با توجه به استقبال علاقه مندان به این حوزه، زمینه تبدیل بسیاری از این بناها را به مراکز فرهنگی فراهم ساخته است.

کد خبر 4597144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha