وجود ۱۶ طرح تغذیه مصنوعی در همدان/۲۰۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شد

همدان - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از وجود ۱۶ طرح تغذیه مصنوعی در استان همدان خبرداد و گفت: حجم ذخیره آب تغذیه های مصنوعی ۲۰۰ میلیون مترمکعب است.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور ستوده صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: تغذیه مصنوعی از سال‌های گذشته در تمام دشت‌های استان همدان انجام شده و کار تغذیه مصنوعی از طریق تزریق آب به زمین انجام شده و بدین ترتیب تغذیه مصنوعی در دشت‌ها رخ می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از آن و کنترل رسوب را از جمله اهداف طرح‌های تغذیه مصنوعی دانست.

وی تصریح کرد: تغذیه مصنوعی عملیاتی است که در راستای نفوذ آب حاصل از بارندگی و انحراف آب سطحی رودخانه‌ها به داخل مخازن ووتزریق به سفره‌های آب زیرزمینی از طریق چاه‌های تغذیه انجام می‌شود.

وی با اشاره به وجود سدهای استان همدان نیز اظهار داشت: حجم ذخیره آب سد اکباتان ۳۴ میلیون مترمکعب است که با وجود بارش‌های اخیر به طور کامل ظرفیت آن پر شده است.

ستوده اظهار داشت: حدود ۳ مترمکعب آب بر ثانیه از سد خارج و وارد رودخانه شده تا محیط زیست پایین دست سد نیز بهره‌مند شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه از طریق تصفیه خانه سداکباتان برای مصارف آب شرب شهروندان و مابقی برای حق آبه پایین دست خارج می‌شود.

وی بیان کرد: مقدار ورودی آب به سد اکباتان همدان ۵ مترمکعب است و از سرریز آن ۳۰۰۰ لیتر آب خارج می‌شود.

وی اضافه کرد: آبی که از سد اکباتان سرریز می‌شود از طریق رودخانه موجب تغذیه دشت‌ها می‌شود.

وی از پر شدن ۱۰۰ درصدی سد آبشینه همدان هم خبر داد و گفت: این سد ذخیره دوم مصرف شرب همدان است که ۵ میلیون متر مکعب آب دارد.

کد خبر 4636735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =