کشورهای امضاکننده «برجام» روابط اقتصادی ایران را تسهیل کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: انتظار ما از کشورهای امضاکننده برجام این است که اقدامات لازم را برای تسهیل روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی فراهم کنند.

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه اروپا اراده لازم برای حفظ برجام را ندارد، اظهار داشت: برای ما بهره‌مندی از ظرفیت‌های برجام اهمیت بسیار زیادی دارد اما متأسفانه تاکنون این گونه نبوده و ما نتوانستیم از روابط تجاری و اقتصادی که یکی از موضوعات اصلی توافق شده در برجام بوده است، بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه آمریکا سیاست‌های یکجانبه خود را دارد و توقعی از این کشور نداریم چرا که از ابتدا اعتمادی به آمریکا نداشتیم، ادامه داد: آمریکا همواره نسبت به جمهوری اسلامی خصومت داشته و این دشمنی را به صورت آشکار نشان داده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: انتظار ما از کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای امضاکننده برجام این است که اقدامات لازم را برای تسهیل روابط اقتصادی و تجاری دو جانبه و چند جانبه جمهوری اسلامی فراهم کنند و ما هیچ گونه محدودیتی در این زمینه نداشته باشیم.

اقدام خلاف قانونی انجام نداده‌ایم که مستوجب تحریم باشیم

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه توقع ما از طرف مقابل این است که نه تنها تحریم نشویم بلکه روابط عادی اقتصادی خود با کشورها را داشته باشیم، افزود: ایران، اقدام خلاف قانونی انجام نداده است که مستوجب تحریم اقتصادی باشد و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان صورت می‌گیرد، کاملاً در جهت خصومت‌های آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی است و به هیچ وجه برای ما قابل پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها تاکنون نشان داده‌اند که در این زمینه بیشتر تحت تأثیر سیاست‌های آمریکا هستند و هیچ گونه استقلالی از خود ندارند، گفت: اگر اروپا به دنبال روابط دو جانبه و چندجانبه با جمهوری اسلامی است، باید مواضع خود را اصلاح کند و در مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران بایستد چرا که ایران دارای ظرفیت‌های اقتصادی بسیار زیادی است و کشورهای اروپایی باید برای منافع دراز مدت خود به روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی توجه داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: کاملاً طبیعی است که جمهوری اسلامی در چنین وضعیتی و در مقابل تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان روا داشته می‌شود، بر اساس مفاد برجام از حقوق خود دفاع کند که یکی از موارد پیش‌بینی شده در این توافق آن است که ما بتوانیم میزان استفاده صلح آمیز هسته‌ای خود را ارتقا دهیم.

دهقان فیروز آبادی با تاکید بر اینکه ما به دنبال آن هستیم که ابتکار عمل را در دست بگیریم و ضمن آنکه کشورهای دیگر و به ویژه اروپایی‌ها را از تحریم‌های یک جانبه آمریکا دور کنیم، آنان را به یک موضع واقعی و منطقی در روابط با ایران سوق دهیم، خاطرنشان کرد: البته در کنار دیپلماسی فعال و روابط با غرب، یکی از اولویت‌های اصلی و فعلی ما تقویت روابط با همسایگان است.

کد خبر 4637876

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =